Ninđucu kao način života
Drevnu borilačku veštinu ninđucu Novosađani mogu da upoznaju i treniraju u „Ninjutsu klubu Satori Dojo”, koji je 2006. godine osnovao majstor te veštine Srđan Crnogorac.
Klub je otvorio, između ostalog, da bi Novosađanima približio tu drevnu veštinu iz Zemlje izlazećeg sunca, ali i razbio brojne predrasude koje je prate. Kako Srđan kaže, to nije samo borilačka veština koja se koristi u svrhu samoodbrane već je i način života i razmišljanja.
– Borilačke veštine su sklad duha i tela, pozitivnog razmišljanja, jer tokom treninga ulazimo u duboko preispitivanje sebe, a bez samosazrevanja one nemaju smisla – priča nam Srđan Crnogorac, koji je u toj veštini polagao za deveti dan. – Time što i fizički i mentalno radite na sebi, postajete celovita osoba. Transformišete neke strahove koje imate u sebi i dobijate dalje motiv za sve druge stvari koje radite u životu. Što više ulazimo u oblast samoistraživanja, to i efikasnost svega onoga što radimo raste, kao i motiv da treniramo.
Mogu trenirati apsolutno svi jer je, kako objašnjava naš sagovornik, ninđucu zasnovan na poznavanju svog tela i savladavanju tehnika koje će svima pomoći da se iskoristi balans protivnika i zadrži jaka struktura tela. Treninzi pre svega pogoduju sticanju kondicije, poboljšanju reakcija i motorike kretanja. Na njima se obrađuju osnovni elementi veštine, kao što su stavovi, udarci, kretanje, padovi, kate, poluge, bacanja, kjušo tačke, kao i distanca, balans, struktura i tajming. Ponekada se rade i treninzi gimnastike, tradicionalnog oružja, kao i vizuelizacije, fokusa i opuštanja. Budući da se ninđucu sastoji od devet škola, i program u „Ninjutsu klubu Satori Dojo” je pravljen tako da obuhvata aspekte svih njih.
– Imamo specifične kondicione pripreme za borilačke veštine, a to je pre svega jačanje strukture tela, koje objedinjuje sve mišiće, a poenta je da čovek kroz ninđucu koristi pun potencijal svog tela pa je samim tim svaki pokret veoma bitan – ističe novosadski nindža, i objašava nam da je disanje u toj veštini veoma važno, zbog čega vežbaju i angažovanje dubokih kor mišića, koji doprinose jakom telu i kičmi. – Radimo i na gipkosti tela, koja je takođe neophodna jer nas ona održava. Ipak, najvažniji je način razmišljanja. Sve vežbe pogoduju razvoju motorike jer koristimo obe ruke i noge u različitim situacijama. Tu je i kompleksan vid aktivnosti koje razvijaju usklađivanje hemisfera mozga. Što je kompleksnija vežba, to i hemisfere mozga više komuniciraju, samim tim i mentalni sklop se razvija.
Oni koji su zainteresovani da se učlane u Klub, mogu to učiniti tokom cele godine. Novosađani su prethodnih dana mogli videti neke od tehnika koje su prikazali na treninzima na otvorenom u Dunavskom parku, a od početka septemrba se časovi održavaju u njihovoj sali u Jevrejskoj 22. Detaljne informacije o Klubu i uslovima treniranja mogu se potražiti na sajtu www.satoridojo.rs ili putem „Fejsbuk” i „Instagram” naloga.
V. Bijelić
Projekat „Sportom do zdravlja” realizovao je „DVP Digital” uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.