Необични начини рекреације младих у Машинској школи
Средња машинска школа спада у највеће стручне школе у граду, а у њој се образују будући златари, ауто-механичари, техничари за роботику, техничари за компјутерско управљање машинама...
Многи би помислили да се млади „машинци“ баве искључиво науком, али се за физичку активност и спорт увек нађе времена.
Током креативне недеље „Човек и машина“, која је организована недавно, ученици су на часу физичког васпитања, заједно с професорима, приредили кратак приказ 15 занимљивих вежби. Они су имитирали покрете машинина, као што су зупчаници, млин и бушилица, а који су примењиви у свакодневној рекреацији.
Професорка физичког васпитања Јелена Деспотов појаснила је да су вежбе извели матуранти који похађају Смер компјутерско управљање. С обзиром на то да завршавају средњошколско образовање, могли су тачно дочарати оно што су научили о машинама.
– Бирали смо справе и њихове делове које људи познају и разумеју – каже професорка Деспотов. – Они који се не баве том облашћу не знају да су и људски зглобови једно, дво или троосовински. Такве ствари доказују да природа не може без човека, а ни он без ње.
Матурант Никола Рајак каже да му није било тешко да схвати ко се куда креће приликом вежби.
– Ипак, најкомликованија за извођење била је вежба приказа кретања мешалице, пошто смо били подељени у две групе стварајући круг унутар круга, па се неретко дешава да се „запетљамо“ – прича Никола.
Како каже, када је професор први пут предложио да се опробају у креативним вежбама, сви ученици су без размишљања прихватили идеју и били су одушевљени. Највише им се допала идеја да се путем спорта могу приказати интересовања и љубав према науци.
Професорка задужена за односе с јавношћу Ивана Влајков представила је први пут за наш лист пројекат парка за децу у којем ће се моћи одвијати различите врсте школских активности.
– Одабрали смо Платонова тела јер се сјајно могу искористити за нашу идеју – појаснила је Ивана Влајков. – На часовима техничког цртања израдили смо цртеже, на часовима технологије обраде профила урађено је упасивање, сечење и припрема материјала, које на часовима практичне наставе ученици прве године браварског и заваривачког смера склапају у целину.
У школи очекују да ће пројекат бити завршен на пролеће, када је планирано свечано отварање. Да би употпунили догађај, ученици и професори припремају међупредметну корелацију: из књижевности обрађују Платоново дело „Тимај“ и припремају представу, док професори физичког васпитања вежбају координацију с децом која ће стајати у облицима Платонових тела.
С. Ковач
Пројекат „Школски и аматерски спорт Новог Сада” суфинансиран је од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.