Neobični načini rekreacije mladih u Mašinskoj školi
Srednja mašinska škola spada u najveće stručne škole u gradu, a u njoj se obrazuju budući zlatari, auto-mehaničari, tehničari za robotiku, tehničari za kompjutersko upravljanje mašinama...
Mnogi bi pomislili da se mladi „mašinci“ bave isključivo naukom, ali se za fizičku aktivnost i sport uvek nađe vremena.
Tokom kreativne nedelje „Čovek i mašina“, koja je organizovana nedavno, učenici su na času fizičkog vaspitanja, zajedno s profesorima, priredili kratak prikaz 15 zanimljivih vežbi. Oni su imitirali pokrete mašinina, kao što su zupčanici, mlin i bušilica, a koji su primenjivi u svakodnevnoj rekreaciji.
Profesorka fizičkog vaspitanja Jelena Despotov pojasnila je da su vežbe izveli maturanti koji pohađaju Smer kompjutersko upravljanje. S obzirom na to da završavaju srednjoškolsko obrazovanje, mogli su tačno dočarati ono što su naučili o mašinama.
– Birali smo sprave i njihove delove koje ljudi poznaju i razumeju – kaže profesorka Despotov. – Oni koji se ne bave tom oblašću ne znaju da su i ljudski zglobovi jedno, dvo ili troosovinski. Takve stvari dokazuju da priroda ne može bez čoveka, a ni on bez nje.
Maturant Nikola Rajak kaže da mu nije bilo teško da shvati ko se kuda kreće prilikom vežbi.
– Ipak, najkomlikovanija za izvođenje bila je vežba prikaza kretanja mešalice, pošto smo bili podeljeni u dve grupe stvarajući krug unutar kruga, pa se neretko dešava da se „zapetljamo“ – priča Nikola.
Kako kaže, kada je profesor prvi put predložio da se oprobaju u kreativnim vežbama, svi učenici su bez razmišljanja prihvatili ideju i bili su oduševljeni. Najviše im se dopala ideja da se putem sporta mogu prikazati interesovanja i ljubav prema nauci.
Profesorka zadužena za odnose s javnošću Ivana Vlajkov predstavila je prvi put za naš list projekat parka za decu u kojem će se moći odvijati različite vrste školskih aktivnosti.
– Odabrali smo Platonova tela jer se sjajno mogu iskoristiti za našu ideju – pojasnila je Ivana Vlajkov. – Na časovima tehničkog crtanja izradili smo crteže, na časovima tehnologije obrade profila urađeno je upasivanje, sečenje i priprema materijala, koje na časovima praktične nastave učenici prve godine bravarskog i zavarivačkog smera sklapaju u celinu.
U školi očekuju da će projekat biti završen na proleće, kada je planirano svečano otvaranje. Da bi upotpunili događaj, učenici i profesori pripremaju međupredmetnu korelaciju: iz književnosti obrađuju Platonovo delo „Timaj“ i pripremaju predstavu, dok profesori fizičkog vaspitanja vežbaju koordinaciju s decom koja će stajati u oblicima Platonovih tela.
S. Kovač
Projekat „Školski i amaterski sport Novog Sada” sufinansiran je od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.