Народне ношње Словака у Војводини
Етно-изложба фотографија Павела Суровог „Корона-круна” и 5. фестивал „Словачке народне ношње Словака у Војводини”, отворени су у суботу увече у Културном центру „Кисач”, уз поштовање епидемиолошких мера.
Манифестацију је отворила председница Скупштине града мсц Јелена Маринковић Радомировић, истакавши да фестивал „Народне ношње Словака у Војводини” заузима веома значајно место међу манифестацијама које се организују под окриљем Културног центра у Кисачу.
– Наша покрајина Војводина одувек је била место заједничког суживота бројних различитих заједница, чије специфичности одређују различити језици, конфесије или етничка припадност – поручила је председница
Скупштине града Јелена Маринковић Радомировић. – Данас у Србији и Војводини живи и бројна словачка заједница, која је током више од 260 година изградила властиту аутохтону културу. Завод за културу војвођанских Словака и Културни центар у Кисачу установе су које већ годинама раде на очувању и неговању традиционалних елемената у културном стваралаштву словачке националне мањине на овим просторима.
Како је речено, Фестивал овог пута чине изузетно занимљива изложба која приказује сву лепоту и раскош словачке народне ношње у разним периодима и говори о љубави и поштовању аутора Павела Суровог, иначе и директора КИЦ-а „Кисач”, према традицији и жељи да се неуморно ради на неговању националног идентитета.
– Формат овогодишњег Фестивала одредиле су ванредне околности, али ће његов садржај, захваљујући савременим технологијама, бити доступан његовим поштоваоцима – казала је председница Скупштине града.
Павел Сурови је истакао да су Словаци и Срби браћа, „која су се увек заједно борила за слободу на овим просторима, почевши од присаједињења Војводине
Србији”.
– Овај фестивал је заједно с Културним центром „Кисач” надовезао једну лепу сарадњу и где год је изложба била постављена, изазвала је велику пажњу и довела публику да се упозна са словачким народом – казао је Сурови.
У оквиру отварања Фестивала, приказан је и мјузикл „Легенда о богатству словачког народа”, по мотивима приче Мароша Мадачова, у којем се преплићу традиција и савремени покрет, песма и костим.
С. С.