Музеји за 10: Реплика бицикла из 1818. године опчинила Новосађане
Манифестација „Музеји за 10” завршена је јуче, а током ње обележени су Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја.
У Новом Саду се у манифестацију активно укључило 11 музеја и институција културе, а посетиоцима су на расплогању били бесплатни програми, попут изложби, презентација, радионица, дечјих програма, предавања, стручних кустоских тумачења и концерата.
У Галерији Матице српске посетиоци су могли да погледају необичну изложбу серије фотографских портрета запослених у тој установи „Кроз објектив”, који су направљени техником мокрог колодијума на стаклу, који даје ефекат негатива. Портрети су изазвали велико интересовање и дивљење грађана. Посетиоци су били збуњени техником којом су портрети израђени да изгледају тако јединствено па су се могли чути коментари да је „право освежење видети нешто ново и јединствено и да нове идеје попут те мотивишу људе да поново посете музеј”.
И док су грађани покушавали да докуче како су уметници успели да пренесу портрете на стакло, малишани су се забављали и учили на креативној радионици „Фотографски времеплов”. Идеја је била да свако дете изабере репродукцију једног уметничког дела, која су била постављена испред Музеја, и да се фотографише испред њега.
На располагању су им била дела „Софија Дунђерски” и „Проглашење Душановог законика” Паје Јовановића, „Свети Димитрије” Христофора Жафаровића, „Енглескиње у Паризу” Саве Шумановића као и аутопортрет Стефана Тенецког. Кроз изложбене просторе Музеја Војводине, који се може похвалити богатим поставкама из разних историјских периода, током манифестација прође велики број грађана. Гужву испред Музеја изазвала је реплика бицикла из 1818. године, који су израдили ученици друге године Средње машинске школе. Како нам је објаснила професорка Ивана Влајков, задужена за реализацију идеје, ђаци су употребили знање из предмета компјутерска графика,технологија обраде метала и практичне наставе.
„Бицикл смо израдили само на основу фотографије, што је био велики изазов“, рекла је професорка Влајков.
„Нисмо имали податке о материјалима који су коришћени, ни о начину на који су обрађивани, као ни о тачним димензијама делова бицикла. Ипак, ђаци су се забављали и са жаром израђизвали тај двоточкаш. Такав приступ младих је значајан јер обогаћује њихов живот и јача осећај припадности групи.“
На првом спрату Музеја Војводине, још од почетка маја, грађани могу да обиђу изложбу „Свети Спиридон – заборављени чудотворац”. Поставку чине бројне иконе и копије фресака, као и храмови посвећени Светом Спиридону, који се сматра за заштитника заната и еснафа, помораца и бродова. Оно што издваја тог светитеља, и што изазива интересовање грађана је традиција поштовања његових моштију и његов култ у народној традицији као заштитника деце, маслина и стоке.
С. Ковач