scattered clouds
1°C
22.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мигрантске приче кроз објективе најбољих фотографа на Тргу слободе

19.02.2022. 18:49 18:53
Пише:
Фото: Силвиа Ковач

Фотографије најзначајнијих светских фото-репортера на тему миграција грађани ће моћи да погледају од данас до 20. марта на Тргу слободе, кроз изложбу „(Не)настањени – мигрантске приче у 21. веку из  World Press Пхото архива”, која светску премијеру има у Новом Саду, у оквиру програмског лука „Сеобе”. Стручно вођење кроз изложбу биће организовано сутра, 20. фебруара, у два термина: од 11 и од 18 часова. Шетњу ће водити гостујућа кустоскиња из Холандије Бабет Варендорф.

Изложба је најављена на јучерашњој конференцији за медије на којој су се обратили директор Фондације “Нови Сад - Европска престоница културе” Немања Миленковић, гостујућа кустоскиња из Холандије Бабет Варедорф и шефица представништва УНХЦР-а у Србији Франческа Бонели. Немања Миленковић подсетио је да се позитивним утицајем миграција бави и програмски лук „Сеобе”, у оквиру пројекта “Европска престоница културе”, и то на више од 300 догађаја и активности, кроз различите уметничке изразе у 45 дана, током фебруара и марта.

- Преседан је да у културној стварности, о једној значајној теми као што су миграције, причамо заједнички кроз установе културе, ванинституционалну сцену, а у сарадњи са најеминентнијим европским и сведским уметницима и организацијама - казао је Миленковић. - На овај начин желимо да подстакнемо публику да постави питања: “Ко су те придошлице? Да ли и зашто их се бојимо?Да ли они обогаћују или не наше животе?”. Одговори који промене само једно устаљено уверење о миграцијама, биће за нас велика победа, у граду који је захваљујући сеобама постао Европска престоница културе. Иако су на изложби „(Не)настањени” изложене репортерске и документарне фотографије, оне имају снагу да прикажу људске животе и имају уметничку вредност. Када су на почетку пандемије коронавируса државе увеле полицијске часове и затворили своје границе, све је стало и добили смо осиромашени живот. Због тога је кретање људи, идеја, процеса природни ток који треба прихватити, а нарочиту у Новом Саду који је настао као миграциони град и у ком живи 21 национална заједница.

Кустоскиња из Холандије Бабет Варендорф казала је да се изложба бави различитим мотивима људи да крену на опасна путовања, у потрази са сигурношћу или бољим животом. Она приказује избеглице и мигранте из целог света, који желе безбедан живот својим породицама, који прелазе опасне границе и суочавају се са тешкоћама у другој држави.

- Покушали смо да покажемо разлоге због којих људи морају да оставе све иза себе: рат, природне катастрогфе или потрага за бољим животом, али смо приказали и утицај миграција и понашање људи на живи свет - рекла је Бабет Варендорф. - Протеклих 20 година слике мигација и присилног расељавање све чешће су у медијима и оне уобличавају друштва.

Према речима шефица представништва УНХЦР-а Франческе Бонели, чак 84 милиона људи је морало да напусти своје домове бежећи од ратова, прогона, кршења људских права, а 45 одсто њих су деца.

- Битно је  говорити о миграцијама, а захваљујући фотографијама схватамо да иза сваког броја стоји особа која је приморана да напусти свој дом - казала је Франческа Бонели. - Слике приказују не само патњу на њиховом путу, већ и енергију тих људи и начине како они могу да допринесу заједницама. Зато се захваљујем Новом Саду и Војводини што је увек била спремна да помогне избеглицама и мигрантима. Изложба представља специјални програм Фондације “Њорлд преш пхото”, посебно припремљен и дизајниран за пројекат„Нови Сад – Европска престоница културе”.

Слике из свих крајева света

На изложби је кроз 58 фотографија приказано 28 фото-репортажа тренутно најзначајнијих фото-репортера, попут радова Аустралијанца Ворена Ричардсона, добитника награде „The World Press Пхото” за 2016. годину, преко поетске визије снова афричких миграната у Италији Алисе Мартинове, до упечатљиве фотографије миграната који се у великој групи налазе на малом чамцу Масима Сестинија. Поставка је реализована у сарадњи са Фондацијом “World Press Пхото” из Амстердама и обухвата материјал из њихове богате архиве, настале од 2000. до 2021. године.

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар