Међугенерацијски излет на Поповици
Као део пројекта „Развијање међугенерацијске сарадње и солдарности” јуче је у Дому пензионера на Поповици организован „Међугенерацијски излет”.
Била је то прилика за дружење деце из хранитељских породица и припадника трећег доба.
"Циљ заједничког пројекта Удружења пензионера и Центра за породични смештај и усвојење јесте интерактиван однос између деце и старијих суграђана", рекла је координаторка пројекта и секретар Удружења Драгица Зеленбаба. Она каже да захваљујући Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, које га је препознало и финансијски подржало, они су успели да организују овакав скуп.
" Кад оду у пензију, особе често постану социјално изоловане, а будући да су пуне знања и практичних вештина, настоје да буду од користи. С друге стране, ова деца су такође жељна пажње", каже Зеленбаба.
Као неко ко је 18 година радио у Дечјем селу „Др Милорад Павловић”, а укупно 40 година провео у области социјалне заштите, наша саговорница сматра да је један од најбољих облика заштите деце хранитељство, за које се Центар за социјални рад све више опредељује.
"Свака част породици која одлучи да се брине до пунолетства о детету без родитељског старања. Међу нама је и једна жена која се стара о њих троје, иако се остварила као мајка и има сад већ одраслу децу. Захвалност коју човек добије од њих је немерљива. Тако је за овај излет закуску обезбедио бивши штићеник Дечјег села, сада 35-годишњи успешан предузетник, који није желео, како каже, да рекламира себе већ оне који су му помогли да постане оно што јесте данас", додаје она.
Драгица смтра да би у перспективи хранитељство требало да се прошири и на одрасле, што је и са финансијске тачке гледишта добро јер би држава мање морала да партиципира за издржавање него у случају малолетних особа.
"Није ствар у томе да деца не желе да брину о старим родитељима, већ су стално заузета, а парцијална помоћ у току дана није решење", каже Драгица Зеленбаба.
На ливади у близини Дома пензионера играло се десетак деце у пратњи одраслих.
"Нисмо имали никакав стриктан план: понели смо лопту, храну, сокиће, добро расположење и ентузијазам, што се и види јер се идеје рађају из трена у трен. Играли смо фудбал, такмичили се у брзом ходу, а касније ћемо се прошетати кроз природу и заједнички обедовати у Дому пензионера", рекла је саветница за хранитељство из Центра за породични смештај и усвојење Јелица Марић. Према њеним речима, у оквиру пројекта имају још активности у просторијама Удружења: драмску секцију, чији ће резултат бити велика међугенерацијска представа приказана широј јавности, те ликовне радионице на различите теме и едукативну секцију, где млади подучавају пензионере како се користе мобилни телефони и компјутери.
И једни и други у овој заједничкој размени могу имати користи. Пројекат не изискује толико финансијских средстава, а може да изнедри много лепих и креативних садржаја.
Позив на дружење
Желећи да помогне старима да буду активни, колико им то године дозвољавају и да им понуди простор за дружење, након што оду у пензију, Драгица Зеленбаба је позвала све заинтересоване да им се придруже.
"Удружење пензионера се налази у Поштанској 3 и ради сваког дана од 8 до 12 сати. Активности су разнолике. Осим што имамо ликовну и спортску секцију, учествујемо у Олимпијади трећег доба, која је ове године у Врњачкој Бањи на једном месту окупила 1.000 пензионера", каже Зеленбаба.
С. Милачић