Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЛАГАНИ КРАЈ ПОСЛЕДЊЕ ОАЗЕ ИНДИВИДУАЛНЕ ГРАДЊЕ? Урбанисти предлажу објекте ВИСИНЕ ДО ОСАМ СПРАТОВА НА ТЕЛЕПУ

24.07.2023. 12:12 12:25
Пише:
Фото: Дневник/Б. Лучић

План генералне регулације општеградског центра јужно од Футошког пута на јавном увиду је до 29. јула, и то шест месеци након што је пред грађанима био концептуални оквир тог простора површине 19,5 хектара.

Северозападни део Телепа, између Футошког пута, Булевара патријарха Павла и улица Кочи Ивана, Дрварске, Илирске, Панонске, Вршачке и Богдана Шупута, урбанисти су наменили за пословање и становање, што подразумева градњу општеградских и линијских и центара и стамбених зграда. Предвиђени су објекти висине од приземља до осам спратова, с тим да просторни репери могу имати и већу спратност, чак 18 спратова, и то уз Футошки пут (на углу с Вршачком улицом).

„Концепт просторног уређења планом обухваћеног простора базира се на усклађивању са новим потребама у оквиру одређених урбанистичких целина, као и са новим законским решењима. Реализација планираних намена представља корак ка обнављању и трансформацији улазног правца у град, који је већ дужи низ година девастиран, у нови и савремени урбани пејзаж, у оквиру којег се

преплићу различити пословни садржаји и становање са елементима уређења слободних и озелењених површина унутар блокова. Услед развоја и ширења града све чешће долази до укидања подела на центар и периферију. У складу са тим, општеградски центри се сагледавају као атрактивни простори за лоцирање нових градских централних функција, односно стамбених и пословних садржаја, а све у циљу економске ревитализације и унапређења подручја, док се линијски центри формирају уз главне градске саобраћајнице. Објекти великих висина, који се планирају на специфичним локацијама, битно утичу на формирање идентитета града (Булевар Европе, Булевар патријарха Павла и друге). Они, међутим, не смеју да угрозе постојеће визуре и репере”, наводе аутори планског документа на увиду.

Северозападни део Телепа, између Футошког пута, Булевара патријарха Павла и улица Кочи Ивана, Дрварске, Илирске, Панонске, Вршачке и Богдана Шупута, урбанисти су наменили за пословање и становање, што подразумева градњу општеградских и линијских центара и стамбених зграда, а предвиђени су објекти висине од приземља до осам спратова, с тим да просторни репери могу имати и већу спратност, чак 18 спратова, и то уз Футошки пут

Трансформација Телепа почела је деведесетих година прошлог века, када су баште претваране у грађевинске парцеле, а изградња стамбених зграда на местима старих кућа почела је у првој деценији новог миленијума. Станоградња је интензивирана изградњом Булевара патријарха Павла, где породичних кућа данас готово да и нема.

Даља реконструкција простора наставља се и у плану на увиду уз, како је наведено, обогаћивање садржаја општеградских центара дуж Булевара, делом Футошког пута, Вршачке и Суботичке улице и традиционалног центра Телепа, око улица Ћирила и Методија, Ватрослава Јагића и Петефи Шандора. Завршетак процеса изградње услужних садржаја и постепена реконструкција привредних простора усмерена је на Футошки пут, који представља западни улаз у град, док је реконструкција породичних објеката и изградња нових планирана дуж осталих саобраћајница.

Планом обухваћено подручје некада је било радна зона Запад, која је  формирана ГУП-ом из 1963. године. У прошлости су ту уз породично  становање реализовани комплекси предузећа „Графика”, „Новитет”,  „Минаква”, ливница „23. октобар”, „Гепард”

Планом обухваћено подручје некада је било радна зона Запад, која је формирана ГУП-ом из 1963. године. У прошлости су ту уз породично становање реализовани комплекси предузећа „Графика”, „Новитет”, „Минаква”, ливница „23. октобар”,

„Гепард”... Процес својинске трансформације оставио је трага и на овом простору, где су многи привредни комплекси запуштени или пак делатност обављају у знатно мањем обиму.

„Активирањем постојећих пословних потенцијала и рализацијом нових пословних зона ствара се урбани оквир за нове пословне атрактивности у складу са стратегијом развоја Новог Сада, а истовремено чува миље и атмосфера тог подручја. Планиране намене су: општеградски и линијски центри, вишепородично становање са елементима линијског центра, вишепородично становање средњих и високих густина и пословање са елементима линијског центра. У оквиру ових намена обезбеђује се простор за депандансе предшколских установа”, објашњавају урбанисти.

Активирањем постојећих пословних потенцијала и рализацијом нових пословних зона ствара се урбани оквир за нове пословне атрактивности у складу са стратегијом развоја Новог Сада, а истовремено чува миље и атмосфера тог подручја. Планиране намене су: општеградски и линијски центри, вишепородично становање са елементима линијског центра, вишепородично становање средњих и високих густина и пословање са елементима линијског центра

Општеградски и линијски центри планирани су уз Футошки пут и уз део Булевара патријарха Павла, уз услов да, како је објашњено, функцијом, садржајима и обликовањем унапреде функционисање урбаних целина у којима ће се налазити. У оквиру тих центара су планирани пословни, трговински и услужни објекти, зграде јавних служби, као и вишепородичног становања, за које је карактеристично учешће ванстамбених садржаја у приземљима објеката. Планирана спратност грађевина у зони општеградског центра је од приземља до осам етажа (П до П+8).

Вишепородично становање са елементима линијског центра урбанисти су предвидели уз Булевар патријарха Павла, а висина објеката креће се од приземља до осам спратова, уз могућност наглашавања угла спратности до П+9. Пословни садржаји могући су у приземљу, у делу објекта или пак у целом објекту.

Уз Улицу Кочи Ивана планирано је вишепородично становање средњих густина, што подразумева зграде до три или четири спрата, док је пословање с елементима линијског центра предвиђено у блоковима између Футошког пута и Улице Мелхиора Ердујхељија. Изградња пословних објеката, уз могућност становања до 40 одсто бруто развијене површине, може бити реализована на парцелама величине најмање 2.000 квадратних метара, а дозвољена је спратност до осам етажа, у случају да објекат има улогу просторног репера.


Примедбе и сугестије

План генералне регулације општеградског центра јужно од Футошког пута на јавном увиду је до 29. јула, а могуће га је погледати сваког радног дана од 9 до 14 часова у просторијама ЈП „Урбанизам” на Булевару цара Лазара 3, као и на сајту тог предузећа, али и у месним заједницама „Братство Телеп” у Илариона Руварца 18а и „Никола Тесла” у Улици Гери Кароља 5. У дигиталној форми материјал је доступан на званичној интернет страници Града и Скупштине Новог Сада. Примедбе и сугестије на нацрт плана у писаној форми подносе се Градској управи за урбанизам и грађевинске послове, Школска 3 или пак на мејл planiranjе­uprava.novisad.rs. Јавна седница Комисије за планове, на којој ће се расправљати о примедбама, заказана је за 17. август у 9 часова, у Плавој сали Скупштине, Жарка Зрењанина 2.


Примарну уличну мрежу на обухваћеном простору чине Футошки пут и Булевар патријарха Павла, који су према рангу саобраћајница магистрале, као и улице Илариона Руварца и Вршачка, које пак спадају у главне саобраћајнице. 

Када је реч о саобраћајној инфраструктури, планирано је проширење Вршачке улице, где су предвиђене четири саобраћајне траке, бициклистичка стаза и тротоари, као и Улице Илариона Рувцарца, која ће уз четири траке имати тротоар. Проширење регулације предвиђено је и у улицама Косте Абрашевића, Киш Ернеа и Кочи Ивана, где су планиране две саобраћајне траке, тротоари и коси паркинзи, док је уз Футошки пут предвиђена режијска саобраћајница.

Како се може приметити, зеленило је планирано углавном као део саобраћајних површина и око објеката, и то на најмање 30 простора, с тим да ће дрворед на Футошком путу и Булевару патријарха Павла бити сачувани.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар