У Новом Саду у ваздуху више честица прашине због ложења и саобраћаја
Концентрација чађи, сумпор-диоксида и азот-диоксида у ваздуху у Новом Саду је током јануара одговарала прописаним дневним вредностима, а количина суспендованих честица ПМ10 током више дана била је повишена на мерним местима у Каћу, на углу Руменачке улице и Булевара Јаше Томића и на мерном месту у Јавном комуналном предузећу „Водовод и канализација” у Јиричековој улици.
То је недавно у Институту за јавно здравље Војводине саопштила лекар специјалиста хигијене др Сања Бијеловић, објашњавајући да су ти подаци уобичајени за овај период године. Она је додала да су током 2018. године утврђена дневна прекорачења гасова, попут азот-диоксида, приземног озона и честица прашине.
– У ваздуху имамо повећану количину прашине, на којој се, нажалост, налазе неки органски елементи који представљају опасност по здравље становника, тако да би требало да водимо рачуна и применимо одговарајуће превентивне мере – казала је др Бијеловић, и објаснила да оне могу дати резултате који ће бити видљиви у неком дужем периоду. – Неопходни су контролисан урбанистички развој плана града, унапређење режима саобраћаја, планско озелењавање, измене начина грејања и повећање заступљености централног грејања колико год да је могуће. Неопходно је, такође, сваки пут кад се изводе грађевински радови имати одговарајућу заштиту да би се спречило ширење честица прашине, те континуирано пратити здравствено стање популације.
Др Бијеловић је за „Дневник” додатно објаснила да квалитет ваздуха зависи од климе, те се честице прашине у зимском периоду не разносе због повећане количине влажности. Она оцењује да су резултати праћења квалитета ваздуха у Новом Саду деценијама континуирани, те да ваздух доприноси обољевању, а само у изузетно ретким приликама изазива умирање.
– Примећује се да Нови Сад деценијама нема проблема с концентрацијом сумпор-диоксида, па ни данас, али се он ипак сада појављује у ваздуху – објашњава др Сања Бијеловић. – Он се везује за горива, а то значи да људи користе више угља за локално грејање. Како долази зима, тако се повећава количина честица сумпор-диоксида и неких других специфичних гасова, а с доласком пролећа, њихове количине се смањују. Очигледно, наше становиштво више није у ситуацији да плаћа прикључке на грејање па прелазе на локална ложишта, а вероватно нису у могућности ни да купују најквалитетнији угаљ, који садржи мање сумпора и узрокује мања испаравања. Концентрација сумпор-диоксида није прекорачила граничне вредности, нема значајног утицаја на здравље популације и није дошло до промене киселости животне средине. Све друге загађујуће материје смо имали и пре, а има их и цела Војводина.
Квалитет ваздуха значајно доприноси обољевању становника Новог Сада од респиратрних болести, показали су резултати добијени кроз пројекат „Препознавање фактора ризика из животне средине значајних за превенцију хроничне опструктивне болести плућа међу становништвом града Новог Сада”, који су од јула до децембра 2018. године реализовали Институт за јавно здравље Војводине и Градска управа за здравство. Утврђено је да честичне загађујуће материје у смеши с гасовитим загађењима из ваздуха животне средине, уз одређене метеоролошке услове, доприносе обољевању жена од астме, посебно лети, те да у истом периоду из истих разлога становници од 18 до 64 године обољевају од те болести.
Квалитет ваздуха, такође је утврђено, доприноси и обољевању од хроничне опструктивне болести плућа код мушкараца. Др Бијеловић је казала да је утврђено да све оно што удахнемо, утиче на наше здравље. Она каже да су најосетљивија деца, потом труднице и дојиље, као и особе које имају болести срца и плућа, те да они морају да се информишу о квалитету ваздуха и проверавају када је погодно да се шетају, а када не.
В. Бијелић