КУД „Слобода” из Руменке опстаје готово четири деценије
Културно-уметничко друштво „Слобода” из Руменке, по речима председника Момира Мишковића, основано је крајем 1980. године и до дан-данас, иако је пролазило кроз тешке периоде транзиције, успело је да опстане и да избегне судбину гашења.
– Наш КУД „Слобода” има дугу традицију и освојили смо много награда, а то чинимо и дан-данас – рекао је Мишковић. – Примера ради, у последњих шест година, откада сам ја на челу друштва, били смо на 22 турнеје, освојили смо три златна одличја на покрајинском такмичењу, а ишли смо и на државно такмичење с млађим узрастом деце, што је за једно сеоско културно уметничко друштво велика ствар. Данас имамо близу 250 чланова, која су распоређена у шест фолклорних секција и две џез балет.
У склопу КУД-а ради и yudo секција, у договору са YK „Омладинац” из Степановићева, као и карате секција.
– Вероватно се већина пита како борилачке вештине и фолклор иду заједно. Али, нама је циљ да се у данашње време, када владају хаос и расуло, што више омладине склони с улице и буде активно у спортском, културном или неком другом кругу. Можема се похвалити још једном нашом секцијом, у којој су активне пре свега жене – секцијом аеробика, за оне који желе да имају бар неку физичку активност.
Најмлађу фолклорну групу чине малишани од шест година, а како је навео наш саговорник, постоје још три групе у којима су деца од другог до осмог разреда.
– У најстаријој групи су деца од петог до осмог разреда, њих 45, који су недавно били на Међународном фолклорном фестивалу у Пољској – рекао је Мишковић. – Постоји и извођачки састав, чијим члановима смо укинули плаћање чланарине, пошто су својевремено родитељи максимално учествовали материјално и финансијски. Када се ситуација поправила, желели смо да им узвратимо бар на неки начин.
У склопу КУД-а постоје и две певачке групе, с којима ради Миленко Мартић из Новог Сада, а постоји и рекреативна фолклорашка група за жене од 25 до 50 година.
– Инсистирамо на томе да играмо искључиво српске игре из свих крајева Србије и околних места у којима су Срби посејали неку своју игру. Српски фолклор углавном сви воле због темпераментности, брзине и разноликости – рекао је Мишковић. – Нажалост, финансијску подршку немамо, фолклораши су по природи ствари ентузијасти, приходе остварујемо од чланарине, која је 1.000 динара, и захваљујући радионици за израду народне ношње. Новац за куповину машине за везове обезбедио сам сам, те шијемо ношње и нама, али и за друга друштва по naruybini.
КУД „Слобода” из Руменке је такође имао проблема с простором за припреме и вежбање, али захваљујући градоначелнику Милошу Вучевићу и директорки Културног центра „Руменка” Драгани Милошевић, постигнути су споразуми и за сада је тај проблем решен.
– Надамо се да ћемо ускоро заједно с Културним центром успети да покренемо међународни фолклорни фестивал и организујемо три-четири дана фолклорних концерата – рекао је Мишковић, и додао да су до сада као приградско културно уметничко друштво остварили велики успех и нада се да ће уз већу подршку Града и Културног центра Руменка наставити да презентују српску културу и традицију у најбољем руху.
И. Миклоши
Пројекат „Приградска насеља Новог Сада” је суфинансиран од стране Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.