KUD „Sloboda” iz Rumenke opstaje gotovo četiri decenije
Kulturno-umetničko društvo „Sloboda” iz Rumenke, po rečima predsednika Momira Miškovića, osnovano je krajem 1980. godine i do dan-danas, iako je prolazilo kroz teške periode tranzicije, uspelo je da opstane i da izbegne sudbinu gašenja.
– Naš KUD „Sloboda” ima dugu tradiciju i osvojili smo mnogo nagrada, a to činimo i dan-danas – rekao je Mišković. – Primera radi, u poslednjih šest godina, otkada sam ja na čelu društva, bili smo na 22 turneje, osvojili smo tri zlatna odličja na pokrajinskom takmičenju, a išli smo i na državno takmičenje s mlađim uzrastom dece, što je za jedno seosko kulturno umetničko društvo velika stvar. Danas imamo blizu 250 članova, koja su raspoređena u šest folklornih sekcija i dve džez balet.
U sklopu KUD-a radi i yudo sekcija, u dogovoru sa YK „Omladinac” iz Stepanovićeva, kao i karate sekcija.
– Verovatno se većina pita kako borilačke veštine i folklor idu zajedno. Ali, nama je cilj da se u današnje vreme, kada vladaju haos i rasulo, što više omladine skloni s ulice i bude aktivno u sportskom, kulturnom ili nekom drugom krugu. Možema se pohvaliti još jednom našom sekcijom, u kojoj su aktivne pre svega žene – sekcijom aerobika, za one koji žele da imaju bar neku fizičku aktivnost.
Najmlađu folklornu grupu čine mališani od šest godina, a kako je naveo naš sagovornik, postoje još tri grupe u kojima su deca od drugog do osmog razreda.
– U najstarijoj grupi su deca od petog do osmog razreda, njih 45, koji su nedavno bili na Međunarodnom folklornom festivalu u Poljskoj – rekao je Mišković. – Postoji i izvođački sastav, čijim članovima smo ukinuli plaćanje članarine, pošto su svojevremeno roditelji maksimalno učestvovali materijalno i finansijski. Kada se situacija popravila, želeli smo da im uzvratimo bar na neki način.
U sklopu KUD-a postoje i dve pevačke grupe, s kojima radi Milenko Martić iz Novog Sada, a postoji i rekreativna folkloraška grupa za žene od 25 do 50 godina.
– Insistiramo na tome da igramo isključivo srpske igre iz svih krajeva Srbije i okolnih mesta u kojima su Srbi posejali neku svoju igru. Srpski folklor uglavnom svi vole zbog temperamentnosti, brzine i raznolikosti – rekao je Mišković. – Nažalost, finansijsku podršku nemamo, folkloraši su po prirodi stvari entuzijasti, prihode ostvarujemo od članarine, koja je 1.000 dinara, i zahvaljujući radionici za izradu narodne nošnje. Novac za kupovinu mašine za vezove obezbedio sam sam, te šijemo nošnje i nama, ali i za druga društva po naruybini.
KUD „Sloboda” iz Rumenke je takođe imao problema s prostorom za pripreme i vežbanje, ali zahvaljujući gradonačelniku Milošu Vučeviću i direktorki Kulturnog centra „Rumenka” Dragani Milošević, postignuti su sporazumi i za sada je taj problem rešen.
– Nadamo se da ćemo uskoro zajedno s Kulturnim centrom uspeti da pokrenemo međunarodni folklorni festival i organizujemo tri-četiri dana folklornih koncerata – rekao je Mišković, i dodao da su do sada kao prigradsko kulturno umetničko društvo ostvarili veliki uspeh i nada se da će uz veću podršku Grada i Kulturnog centra Rumenka nastaviti da prezentuju srpsku kulturu i tradiciju u najboljem ruhu.
I. Mikloši
Projekat „Prigradska naselja Novog Sada” je sufinansiran od strane Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.