Кроз школицу за труднице лакше до порођаја
Данас све више будућих мама своје поверење указују школицама за труднице јер у међусобној комуникацији долазе до закључка да је то место где заиста могу доста тога да науче од стручних медицинских радника који воде такве обуке.
У Новом Саду прва таква установа основана је 1974. године у веома скромним условима, а данас у Дому здравља „Нови Сад” Школица за труднице ради на три локације – у објектима „Јован Јовановић Змај”, у Руменачкој и у Футогу.
“Школица за труднице се похађа од 27. недеље трудноће па све до порођаја и часови се одржавају два пута недељно, пре подне или после подне и трају око сат и по – рекла је висока струковна сестра и бабица Татјана Олеар Гаћеша, једна од оних које воде часове у Школици у објекту „Јован Јовановић Змај”. – Смисао Школице огледа се у томе да се труднице на најбољи могући начин припреме за порођај, затим да науче да прате фазе порођаја и активно учествују у њима, да се по завршетку школице осећају сигурније и без страха крену да роде бебу. “
Како каже наша саговорница, Школица за труднице траје 22 часа и обухвата се све порођајне фазе, затим порођај и период шест недеља после порођаја. У уводном часу се највише посвећује пажња хигијенско-дијетском режиму. На часовима се прича о свему, од исхране, облачења, спавања, кретања, до грчева код беба, купања, преповијања и слично.
“ С првим дететом сам похађала Школицу и све сам слушала шта су ми причали и заиста сам много тога научила овде – рекла је мама Новосађанка Јована Станковић. – С другом бебом сам такође ишла у Школицу, а пошто је разлика између деце пет година, сада с трећом трудноћом такође долазим овде јер се доста тога заборави за пет година, а много тога новог научи. Времена се мењају, а самим тим и правила неге беба у првим данима, па је добро бити у корак с временом и чути неке нове идеје.”
Како каже Татјана Олеар Гаћеша, доста времена се посвећује причи о дојењу, као најздравијем избору хране за бебу.
“ Највише причамо о томе како савладати потешкоће током дојења ако до њих дође, које комликације се могу догодити, шта је то маститис и како га спречити, а уколико дође до упале, како је санирати, затим шта су то рагаде и како их се решити, и наравно, зашто је мајчино млеко најбољи избор – рекла је Татјана Олеар Гаћеша. – Одскоро је уведена новина да у оквиру програма Школице, труднице имају кондиционе вежбе једном недељно, а држи их виши терапеут Мирјана Брусин. Вежбе су опуштајућег типа, попут пилатеса или јоге, а уз њих се вежба и правилно дисање. Мужеви такође имају два часа у оквиру програма, те с њима укратко пређемо све оно што је потребно за почетак, да би се и они могли лакше снаћи у тим првим данима код куће.”
По њеним речима, будуће маме не долазе у школицу с неким великим страховима или предрасудама, али, по њеном искуству, највећи проблем је сам боравак у болници, највише зато што су данас све информације лако доступне, те много жене читају форуме и остале непроверене информације које се налазе на интернету па је страх самим тим и већи. Некада су труднице у склопу Школице посећивале Бетанију да би се упознале с установом у којој ће се одигравати чудо рађања новог живота, али, нажалост, та могућност више не постоји.
Нове пријаве
Пријаве за следећу групу су у току и на телефоне 021/4879-580 и 021/4879-574 могу се јавити труднице које имају термин порођаја заказан за новембар. Први час ће се одржати 31. августа у 12 часова у објекту „Јован Јовановић Змај”, Змај Огњена Вука 19. Часови се одржавају у две смене, и то од 7 до 13.30 часова и од 13.30 до 20 часова.
“ Новина је да их водимо у амфитеатар, где им се лично представљају бабица, анестезиолог, гинеколог, педијатар и службеница која ради пријаву беба у породилишту – рекла је Татјана Олеар Гаћеша. – У оквиру тога, труднице могу лично да питају све оно што их додатно интересује, а самим тим се полако губи страх од свега што их чека када крене порођај.”
По речима наше саговорнице, не може се тачно статистички одредити колико је школованих трудница, али нека оквирна информација је да на око 6.500 порођаја годишње У Новом Саду, 2.500 породиља су Новосађанке и 50 одсто њих је похађало Школицу за труднице. Месечно се у Школицу упише око 150 трудница, а осим прворотки, ту се враћају и маме које се по други, трећи, па и више пута остварују у улози мајке. Има и жена које долазе из других места, у којима нема школица, па су тако долазиле оне из Зрењанина, Бачке Паланке и Аде.
“ Мислим да ће ми Школица доста помоћи јер сам мајка први пут и носим близанце, а заиста веома мало знам о трудноћи и порођају – рекла је мама такође из Новог Сада Мирјана Лончар, и додала да је по препоруци другарица које су прошле Школицу и она решила да дође и прикупи што више корисних информација. “
Како каже, највећи јој је страх сам порођај, јер мора да иде на царски рез, па је највише интересује прича о захвату и свему ономе што царски рез носи, а оси тога да се упозна са свим евентуалним опасностима које носи трудноћа.
И. Миклоши