Kroz školicu za trudnice lakše do porođaja
Danas sve više budućih mama svoje poverenje ukazuju školicama za trudnice jer u međusobnoj komunikaciji dolaze do zaključka da je to mesto gde zaista mogu dosta toga da nauče od stručnih medicinskih radnika koji vode takve obuke.
U Novom Sadu prva takva ustanova osnovana je 1974. godine u veoma skromnim uslovima, a danas u Domu zdravlja „Novi Sad” Školica za trudnice radi na tri lokacije – u objektima „Jovan Jovanović Zmaj”, u Rumenačkoj i u Futogu.
“Školica za trudnice se pohađa od 27. nedelje trudnoće pa sve do porođaja i časovi se održavaju dva puta nedeljno, pre podne ili posle podne i traju oko sat i po – rekla je visoka strukovna sestra i babica Tatjana Olear Gaćeša, jedna od onih koje vode časove u Školici u objektu „Jovan Jovanović Zmaj”. – Smisao Školice ogleda se u tome da se trudnice na najbolji mogući način pripreme za porođaj, zatim da nauče da prate faze porođaja i aktivno učestvuju u njima, da se po završetku školice osećaju sigurnije i bez straha krenu da rode bebu. “
Kako kaže naša sagovornica, Školica za trudnice traje 22 časa i obuhvata se sve porođajne faze, zatim porođaj i period šest nedelja posle porođaja. U uvodnom času se najviše posvećuje pažnja higijensko-dijetskom režimu. Na časovima se priča o svemu, od ishrane, oblačenja, spavanja, kretanja, do grčeva kod beba, kupanja, prepovijanja i slično.
“ S prvim detetom sam pohađala Školicu i sve sam slušala šta su mi pričali i zaista sam mnogo toga naučila ovde – rekla je mama Novosađanka Jovana Stanković. – S drugom bebom sam takođe išla u Školicu, a pošto je razlika između dece pet godina, sada s trećom trudnoćom takođe dolazim ovde jer se dosta toga zaboravi za pet godina, a mnogo toga novog nauči. Vremena se menjaju, a samim tim i pravila nege beba u prvim danima, pa je dobro biti u korak s vremenom i čuti neke nove ideje.”
Kako kaže Tatjana Olear Gaćeša, dosta vremena se posvećuje priči o dojenju, kao najzdravijem izboru hrane za bebu.
“ Najviše pričamo o tome kako savladati poteškoće tokom dojenja ako do njih dođe, koje komlikacije se mogu dogoditi, šta je to mastitis i kako ga sprečiti, a ukoliko dođe do upale, kako je sanirati, zatim šta su to ragade i kako ih se rešiti, i naravno, zašto je majčino mleko najbolji izbor – rekla je Tatjana Olear Gaćeša. – Odskoro je uvedena novina da u okviru programa Školice, trudnice imaju kondicione vežbe jednom nedeljno, a drži ih viši terapeut Mirjana Brusin. Vežbe su opuštajućeg tipa, poput pilatesa ili joge, a uz njih se vežba i pravilno disanje. Muževi takođe imaju dva časa u okviru programa, te s njima ukratko pređemo sve ono što je potrebno za početak, da bi se i oni mogli lakše snaći u tim prvim danima kod kuće.”
Po njenim rečima, buduće mame ne dolaze u školicu s nekim velikim strahovima ili predrasudama, ali, po njenom iskustvu, najveći problem je sam boravak u bolnici, najviše zato što su danas sve informacije lako dostupne, te mnogo žene čitaju forume i ostale neproverene informacije koje se nalaze na internetu pa je strah samim tim i veći. Nekada su trudnice u sklopu Školice posećivale Betaniju da bi se upoznale s ustanovom u kojoj će se odigravati čudo rađanja novog života, ali, nažalost, ta mogućnost više ne postoji.
Nove prijave
Prijave za sledeću grupu su u toku i na telefone 021/4879-580 i 021/4879-574 mogu se javiti trudnice koje imaju termin porođaja zakazan za novembar. Prvi čas će se održati 31. avgusta u 12 časova u objektu „Jovan Jovanović Zmaj”, Zmaj Ognjena Vuka 19. Časovi se održavaju u dve smene, i to od 7 do 13.30 časova i od 13.30 do 20 časova.
“ Novina je da ih vodimo u amfiteatar, gde im se lično predstavljaju babica, anesteziolog, ginekolog, pedijatar i službenica koja radi prijavu beba u porodilištu – rekla je Tatjana Olear Gaćeša. – U okviru toga, trudnice mogu lično da pitaju sve ono što ih dodatno interesuje, a samim tim se polako gubi strah od svega što ih čeka kada krene porođaj.”
Po rečima naše sagovornice, ne može se tačno statistički odrediti koliko je školovanih trudnica, ali neka okvirna informacija je da na oko 6.500 porođaja godišnje U Novom Sadu, 2.500 porodilja su Novosađanke i 50 odsto njih je pohađalo Školicu za trudnice. Mesečno se u Školicu upiše oko 150 trudnica, a osim prvorotki, tu se vraćaju i mame koje se po drugi, treći, pa i više puta ostvaruju u ulozi majke. Ima i žena koje dolaze iz drugih mesta, u kojima nema školica, pa su tako dolazile one iz Zrenjanina, Bačke Palanke i Ade.
“ Mislim da će mi Školica dosta pomoći jer sam majka prvi put i nosim blizance, a zaista veoma malo znam o trudnoći i porođaju – rekla je mama takođe iz Novog Sada Mirjana Lončar, i dodala da je po preporuci drugarica koje su prošle Školicu i ona rešila da dođe i prikupi što više korisnih informacija. “
Kako kaže, najveći joj je strah sam porođaj, jer mora da ide na carski rez, pa je najviše interesuje priča o zahvatu i svemu onome što carski rez nosi, a osi toga da se upozna sa svim eventualnim opasnostima koje nosi trudnoća.
I. Mikloši