КРЕЋЕ ОБНОВА 12 ОБЈЕКАТА У ЈЕДНОЈ ОД НАЈСТАРИЈИХ НОВОСАДСКИХ УЛИЦА Зграде и куће у новом руху
Обнова кровова и фасада на 12 објеката у једној од најстаријих улица у Новом Саду коштаће више од 170,22 милиона динара с ПДВ-ом (170.222.773), а радови ће вероватно почети до краја године, будући да је Завод за заштиту споменика Града недавно одабрао извођаче.
Реч је о сређивању Пашићеве улице у оквиру вишегодишњег пројекта обнове градитељског наслеђа у Новом Саду и Петроварадину. До сада је обновљено око стотину кућа и зграда, а у 21. фази планирано је сређивање објеката у Пашићевој 7, 9 (Грчкошколска 10), 15, 19, 21, 23, 25, 28, 29, 31, 32 и 35.
Из Завода за заштиту споменика културе подсећају да обнову градитељског наслеђа финансирају Покрајинска влада и Град и објашњавају да је јавна набавка, обликована у шест партија.
Грађевинско-занатски и конзерваторско-рестаураторски радови подразумевају, између осталог, замену оштећених и деградираних елемената фасаде, рестаурацију и конзервацију вучене и декоративне малтерске пластике, замену олука и лимених опшива. Осим тога, предвиђено је и сређивање старе или уградња нове столарије, тамо где је то потребно, као и ограда на терасама.
- На 12 објеката у старом језгру града, у некадашњој Ћурчијској улици обијају се површине дотрајалог и оштећеног малтера до здраве подлоге – опеке код уличних фасада, а ново малтерисање изводи се искључиво фабрички справљеним малтерима који су по свом саставу, техничким карактеристикама и својствима намењени реновирању историјских објеката - објаснио је за „Дневник“ директор Завода за заштиту споменика културе Синиша Јокић. - Радовима је обухваћена и демонтажа и враћање олучних хоризонтала и вертикала на делу објекта, где су нови и очувани олуци, и израда нових на делу где су дотрајали олуци. Предвиђена је и замена кровног покривача новим бибер црепом, замена припадајућих летви, дашчање крова, као и постављање паропропусне фолије и поправка и евентуална замена оштећених елемената кровне конструкције. Комплетна фасада се завршно фарба квалитетном високо паропропусном силикатном бојом у минимум два тона по избору конзерваторског надзора.
Наши стари шорове су називали по занатима, животињама, биљкама… Попут дама, које пратећи модне трендове мењају фризуре, обућу и одећу, тако су и сокаци мењали имена, а изузетк није ни Улица Николе Пашића, или само Пашићева, како је Новосађани најчешће називају. Та улица је иначе у најстаријем плану града из 1745. године уписана као Велика чаршија, а средином 19. века, када је одређена комисија за давање имена улицама, названа је Ћурчијска, због многобројних крзнарских радњи које су се ту налазиле. Име великог српског државника - Николе Пашића први пут понела је 1918. године, затим је за време окупације током Другом светког рата преименована у Улицу Јокаи Мора. По окончању рата један од најстаријих градских сокака назван је по Светозару Марковићу, а од деведесетих година прошлог века поново носи име Николе Пашића.
Како се из тендерске документације може приметити, на појединим објектима планирано је презиђивање ослабљених фасадних елемената (венаца, оквира, оштећења зида и слично) опеком старог формата, али и реконструкција оштећених конзолних канделабара и санација браварије.
Највише новца, око 37,8 милиона динара, биће издвојено за обнову објеката у Улици Николе Пашића 28 и 32, а тај посао поверен је београдским фирмама „Орнамент-инвестинжењеринг“, „Никовић компани“ и „Грамар“ и новосадској „НПН“, које ће бити задужене и за радове на грађевинама на кућним бројевима 15 и 25 (готво 21,3 милиона), 7 и 9 (готово 35,8 милиона). Уговори за партије 2, 3, 4, односно сређивање објекта у Пашићевој 19 и 35 (око 30,2 милиона динара), 29 и 31 (готово 23,3 милиона), као и 21 и 23 (21,9 милиона), додељени су „Орнамент-инвестинжењеринг“, „Никовић компани“ и „Грамар“.
Рок за завршетак радова је четири месеца за сваку од партија, тачније обнова два објекта трајаће 120 дана.
Ј. Вукашиновић
Фото: В. Фифа