KREĆE OBNOVA 12 OBJEKATA U JEDNOJ OD NAJSTARIJIH NOVOSADSKIH ULICA Zgrade i kuće u novom ruhu
Obnova krovova i fasada na 12 objekata u jednoj od najstarijih ulica u Novom Sadu koštaće više od 170,22 miliona dinara s PDV-om (170.222.773), a radovi će verovatno početi do kraja godine, budući da je Zavod za zaštitu spomenika Grada nedavno odabrao izvođače.
Reč je o sređivanju Pašićeve ulice u okviru višegodišnjeg projekta obnove graditeljskog nasleđa u Novom Sadu i Petrovaradinu. Do sada je obnovljeno oko stotinu kuća i zgrada, a u 21. fazi planirano je sređivanje objekata u Pašićevoj 7, 9 (Grčkoškolska 10), 15, 19, 21, 23, 25, 28, 29, 31, 32 i 35.
Iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture podsećaju da obnovu graditeljskog nasleđa finansiraju Pokrajinska vlada i Grad i objašnjavaju da je javna nabavka, oblikovana u šest partija.
Građevinsko-zanatski i konzervatorsko-restauratorski radovi podrazumevaju, između ostalog, zamenu oštećenih i degradiranih elemenata fasade, restauraciju i konzervaciju vučene i dekorativne malterske plastike, zamenu oluka i limenih opšiva. Osim toga, predviđeno je i sređivanje stare ili ugradnja nove stolarije, tamo gde je to potrebno, kao i ograda na terasama.
- Na 12 objekata u starom jezgru grada, u nekadašnjoj Ćurčijskoj ulici obijaju se površine dotrajalog i oštećenog maltera do zdrave podloge – opeke kod uličnih fasada, a novo malterisanje izvodi se isključivo fabrički spravljenim malterima koji su po svom sastavu, tehničkim karakteristikama i svojstvima namenjeni renoviranju istorijskih objekata - objasnio je za „Dnevnik“ direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Siniša Jokić. - Radovima je obuhvaćena i demontaža i vraćanje olučnih horizontala i vertikala na delu objekta, gde su novi i očuvani oluci, i izrada novih na delu gde su dotrajali oluci. Predviđena je i zamena krovnog pokrivača novim biber crepom, zamena pripadajućih letvi, daščanje krova, kao i postavljanje paropropusne folije i popravka i eventualna zamena oštećenih elemenata krovne konstrukcije. Kompletna fasada se završno farba kvalitetnom visoko paropropusnom silikatnom bojom u minimum dva tona po izboru konzervatorskog nadzora.
Naši stari šorove su nazivali po zanatima, životinjama, biljkama… Poput dama, koje prateći modne trendove menjaju frizure, obuću i odeću, tako su i sokaci menjali imena, a izuzetk nije ni Ulica Nikole Pašića, ili samo Pašićeva, kako je Novosađani najčešće nazivaju. Ta ulica je inače u najstarijem planu grada iz 1745. godine upisana kao Velika čaršija, a sredinom 19. veka, kada je određena komisija za davanje imena ulicama, nazvana je Ćurčijska, zbog mnogobrojnih krznarskih radnji koje su se tu nalazile. Ime velikog srpskog državnika - Nikole Pašića prvi put ponela je 1918. godine, zatim je za vreme okupacije tokom Drugom svetkog rata preimenovana u Ulicu Jokai Mora. Po okončanju rata jedan od najstarijih gradskih sokaka nazvan je po Svetozaru Markoviću, a od devedesetih godina prošlog veka ponovo nosi ime Nikole Pašića.
Kako se iz tenderske dokumentacije može primetiti, na pojedinim objektima planirano je preziđivanje oslabljenih fasadnih elemenata (venaca, okvira, oštećenja zida i slično) opekom starog formata, ali i rekonstrukcija oštećenih konzolnih kandelabara i sanacija bravarije.
Najviše novca, oko 37,8 miliona dinara, biće izdvojeno za obnovu objekata u Ulici Nikole Pašića 28 i 32, a taj posao poveren je beogradskim firmama „Ornament-investinženjering“, „Niković kompani“ i „Gramar“ i novosadskoj „NPN“, koje će biti zadužene i za radove na građevinama na kućnim brojevima 15 i 25 (gotvo 21,3 miliona), 7 i 9 (gotovo 35,8 miliona). Ugovori za partije 2, 3, 4, odnosno sređivanje objekta u Pašićevoj 19 i 35 (oko 30,2 miliona dinara), 29 i 31 (gotovo 23,3 miliona), kao i 21 i 23 (21,9 miliona), dodeljeni su „Ornament-investinženjering“, „Niković kompani“ i „Gramar“.
Rok za završetak radova je četiri meseca za svaku od partija, tačnije obnova dva objekta trajaće 120 dana.
J. Vukašinović
Foto: V. Fifa