overcast clouds
9°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Крај мрсног периода обележен 25. Машкарадом

29.02.2020. 13:14 13:18
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

У организацији Музеја Војводине, уз музичку пратњу и анимацију, одржана је 25. Машкарада.

У маскирној поворци која је прошетала Дунавском улицом, Змај Јовином, Краља Александра, Улицом Модене и Булеваром Михајла Пупина, учествовали су 12 основних школа, четири вртића, многа удружења, гости из Бача, Бачког Петровца и Бачког Јарка.

Циљ манифестације је неговање некадашњих обичаја у вези с Белим покладама, док је у основи чувени ритуал да се отера зима, призове пролеће и нови вегетативни период. Кустоскиња Музеја Татјана Бугарски скренула је пажњу на значај маски и овог догађаја.

– Машкарада се одржава последњи дан пред почетак ускршњег поста. По традиционалној култури, уз пуно буке, маскирање, гласну музику, обележавамо Беле покладе на начин који је супротан посном периоду – казала је Татјана Бугарски. – Последњи пут се пред пост једе масна храна. Маскиране учеснике частимо крофнама и чајем као традиционалним покладним послужењем, а маска је симбол преузимања неког новог идентитета, супротно од онога што смо свакодневно. То је нека врста очишћења пред улазак у овај свети пост, који је обележен уздржавањем, не само од масне хране него и од лоших мисли, прегласног, игре. Машкарадом се припремамо за највећи хришћански празник и завршавамо мрсни период забавом.

Мама и бака помогле су ми да креирам овај костим и прерушим се у белу медузу. Одабрала сам је јер знам да је се многи плаше, а сам догађај и служи да се отерају страхови (Марина Черга, ученица)

Аниматорка Злата Салата, која већ четири године заједно с колегиницом Ољом Зољом води програм Машкараде, закључила је да су данас маске још маштовитије и лепше.

– Ове године деца се нису уплашила кише и ветра и у пратњи учитеља, наставника, педагога и родитеља дошла су у великом броју – казала је Злата. – Маске су веома аутентичне и креативне, а деца су толико раздрагана, весела и бучна. Ту су патуљци, виле, ратници, фараони, конзерве, глобус, представници јапанске културе, дворска луда, а управо је и „возић” стигао у Нови Сад и када он прође новосадским улицама, неће више бити зиме и хладноће.

Педагог и саветница Музеја Војводине Владимира Станисављевић напоменула је да су машкаре идеална прилика да се стварност прикаже мање озбиљном него што заправо јесте.

– Маска пружа могућност бега и ослобађања од оквира личности и деци омогућава да накратко буду неко други – казала је Владимира Станисављевић. – С религиозног становишта, костими су потребни да би човек очистио душу од свих греха и ушао у нову епоху годишњег циклуса. Одзив је велики и данас су с нама различити ликови из бајки, басни, света фантастике, науке, одређени филмски и стрип хероји, Римљани, географски појмови. Немамо неки основни мотив како маске треба да изгледају, али деца се прерушавају негујући културне обичаје у вези с Белим покладама, желећи да отерају негативну енергију, мрачне силе зиме и призову нови егзистенцијални период.

Сликарка, костимографкиња и професорка историје одевања у Уметничкој школи „Богдан Шупут” Лидија Станковић каже да ученици те школе већ трећи пут учествују и да ове године имају посебан мотив кад су маске у питању.

– С обзиром на то да наша школа носи име познатог сликара Богдана Шупута, маске су инспирисане баш његовим делима. Спојили смо уметност и митско време средњег века и више смо се базирали на првобитне венецијанске карневале те су се деца прерушила у витезове и принцезе.

Интересанта маска била је бела медуза ученице Марине Черге из Бачког Петровца.

– То је доста необична маска и мама и бака помогле су ми да креирам овај костим и прерушим се у белу медузу – рекла је Марина Черга. – Иако можда не изгледа страшно, има скривени мотив. Одабрала сам њу јер знам да се медуза многи плаше, а сам догађај и служи да се отерају страхови.

Један ученик Гимназије „Светозар Марковић” прерушио се у дворску луду”.

Беле покладе вуку корене још из античког доба, а сваке године етнолошке групе у Војводини одржавају обичаје у вези с Белом недељом. Данашње маске више подсећају на оне из венецијанских карневала.

Након шетње новосадским улицама, маскирна поворка с изузетном карневалском енергијом, вратила се у Музеј, где је организован забавни програм и додела награда. Све организоване групе награђене су пехаром, док су носиоци најкреативнијих индивидуалних маски добили додатне медаље.

А. Андријевић

Фото: Ф. Бакић и А. Андријевић

 

Пише:
Пошаљите коментар