light rain
21°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Књига свуда, без телевизије се може

15.08.2020. 12:40 12:43
Пише:
Извор: Приватна архива

Књига и библиотека никад сувише, ма колико технологија напредовала, а Сремска Ка­меница ће, захваљујући идеји младог мештанина Игора Марковића, у блиској будућности постати богатија за још једну библиотеку.

Све је започело хуманитарним акцијама за децу, при којима су, уз играчке, почеле да пристижу и књиге. Тада је Игор, водећи се давнашњом жељом и насле­ђеном љубављу према књигама, за њих уступио део куће у којој живи.

– Без ТВ-а може, али књига свуда, увек то кажем – објашњава идејни творац библиотеке Игор Марковић, уједно и оснивач Удружења „Итрасил”. – Људи су долазили и поклањали књиге, добијали смо их и из Градске библиотеке у Новом Саду, а све своје књиге дао нам је и Миленко Влаисављевић Леми кад је затворио књижару. Кад сам видео колико смо књига скупили, помислио сам да могу да остварим жељу и направим библиотеку. Простор је ту, следи сређивање, а планирам да то буде својеврсни мали друштвени центар и место за одржавање разних фестивала и окупљање сарадника који већ нешто организују, као што је, рецимо, „Новосадска размена књига” у Еђшегу.

Спрат Игорове куће у Змај Јовиној 24а у Сремској Каменици већ је добио обрисе библиотеке, која ће заузимати више од сто квадратних метара и биће помало рустична. Полице су обогатиле зидове и чекају да на њих буде распоређено тренутно око 7.000 наслова

Спрат Игорове куће у Змај Јовиној 24а у Сремској Каменици већ је добио обрисе библиотеке, која ће заузимати више од сто квадратних метара и биће у помало рустичном стилу. Полице су обогатиле зидове и чекају да на њих буде распоређено тренутно око 7.000 наслова.

Људи су долазили и поклањали књиге, добијали смо их и из Градске библиотеке у Новом Саду, а све своје књиге дао нам је и Леми кад је затворио књижару (Игор Марковић)

– Треба то организовати и пробрати, проверити да ли су све странице ту, то је мало већи посао – искрен је Марковић, који све ради постепено и најчешће самостално, кад време дозволи. – Кад и тај део посла буде дошао на ред, надам се помоћи волонтера и сарадника, који су и у досадашњим активностима увек били ту. Људи су сазнали за будућу библиотеку, мада, све смо мало и промовисали преко „Фејсбук” странице „Књигом до осмеха”. Људи су се веома заинтересовали, било је доста порука, као и оних који су долазили да погледају и узму књиге, без обзира на то што је још увек све у хаосу. Морао сам да им објасним да је све тек почело и да их упозорим да пазе где стају. Направили смо и „Инстаграм” страницу „Библиотека осмеха”. И даље су сви позвани и добродошли да донесу књиге.


Хуманитарни аспект

Осим дела у којем ће функционисати класично изнајмљивање књига и плаћање чланарине, постојаће и хуманитарни, у оквиру којег ће се за књигу слати СМС порука.

– За сада сарађујемо с Фондацијом „Буди хуман – Александар Шапић”, али планирамо да оснујемо и своју, те да организујемо и већи избор оних којима се помаже – открива Игор Марковић. – Пре свега, значајно је помоћи деци. Мада, највише бих волео да, као таква организација, не морамо да постојимо и да једног дана, такорећи, останемо без посла и немамо више коме да помажемо. То би било идеално, делићемо књиге бесплатно, није проблем.


Рустични амбијент ће читаоцима понудити читаоницу, а моћи ће и кафа да се попије. Интересантно је напоменути и чињеницу да су љубитељи књиге већ и у садашњем „хаосу” успевали да пронађу нешто што нигде нису.

– Кад је нешто немогуће пронаћи, код нас вероватно постоји – с осмехом наводи Игор Марковић. – Рецимо, имамо издања Лењина на руском језику, кожни повез, све што је икада написано. Иначе, кад с књигама учествујемо на манифестацијама, најчешће се купују бестселери и викенд-романи. Сматрам да је добро да свако, па и најмање насељено место, има библиотеку, најпре због културног аспекта, да би млади, осим кафића, имали могућност и стекли навику да се окупљају и на таквим местима.

Б. Павковић

Аутор:
Пошаљите коментар