Кисач, приградско насеље са словачком душом
Сва приградска насеља имају своје обележје, по којем су именом позната ван граница својих општина, па се тако и за Кисач може рећи да представља симбол традиције, културе и обичаја изворних словачких породица.
По речима председника Савета месне заједнице Кисач, Јана Марчока, највише се поносе Дечјим фолклорним фестивалом „Златна брана” који се одржава у јуну.
– Активно учествујемо у његовој организацији као месна заједница и тада се окупе сви сеоски Словаци из Војводине, уз госте из Словачке и делова Мађарске и Румуније у којима живе Словаци, а учествују и деца српске националности – каже Марчок. – То је традиционална манифестација која траје више од две деценије. Такође, да не бисмо изгубили свој идентитет и да бисмо одржали контакте и везе између наше матице Словачке и нас Словака који смо овде, организујемо сваке године дружење с нашим побратимима, односно пријатељима из општине Хонћијанске Њемце из Словачке. Ове године ми треба да идемо код њих у госте и обележимо јубилеј – тачно пола века нашег пријатељства.
Кисачани негују успомене на 13. октобар, када је њихово место ослобођено у Другом светском рату.
– Увек кренемо у обилазак наша три споменика палим борцима у Другом светском рату, а главни споменик, у центру, на нашу иницијативу рестаурирали смо баш у циљу припрема за прошлогодишњу сеоску манифестацију – каже наш саговорник. – Увече имамо и свечану академију, када додељујемо Октобарске повеље заслужним грађанима Кисача. Лане смо доделили три повеље, и то академском сликару Милану Суђију, затим свештеници Евангелистичко-методистичке цркве Ани Паљиковој Кунчаковој, а трећа повеља је дата старосним пензионерима Кисача.
По речима нашег саговорника, велика пажња се посвећује и безбедности суграђана, те су на иницијативу МЗ, у сарадњи с Клубом пољопривредника, Пољочуварском службом Новог Сада и градском полицијом организоване две трибине, а теме су се тицале безбедности пољопривредника у саобраћају у јеку сезоне, затим безбедности у кисачким атарима и заштити од пожара, крадљиваца и слично.
Осим тога, у ОШ „Људовит Штур” је одржана трибина о безбедности деце у саобраћају, док је у новембру организована трибина за жене с темом „Насиље у породици – одбрана жена од насилника”.
– У фебруару смо спровели акцију превентивних прегледа, када смо нашим мештанима мерили ниво шећера у крви и крвни притисак – каже Марчок. – Суграђани су с одушевљењем поздравили тај чин, пре свега што смо издвојили и време и логистику, те су се у великом броју одазвали акцији. Да бисмо обрадовали лепши пол за 8. март, поделили смо више од 100 ружа.
Осим традиције и културе којом обилује, Кисач се може поносити и бројним спортским дешавањима. Од маја до септембра, МЗ Кисач учествује на фудбалском турниру у Лиги месних заједница Новог Сада. Од 8. до 11. јуна одвијале су се спортске игре Удружења грађана „И ти си неко”, у чијој организацији је МЗ такође активно учествовала.
– У јулу буде одржан и традиционални фудбалски турнир „Прелазни пехар” на игралишту ФК „Татра” – прича Марчок. – Играле су четири екипе и домаћини су победили. Први пут смо прошле године организовали турнир у малом фудбалу за децу-пионире, на иницијативу тренера млађих категорија Марјана Куљика. Надамо се да ће турнир имати традиционални карактер.
Ни у одржавању села Кисачани не „забушавају” те је, како каже наш саговорник, на иницијативу МЗ доста тога урађено. Крајем фебруара, уз помоћ ЈКП „Пут”, поствљени су лежећи полицајци крај школе, где има највише деце. Почетком марта се кренуло у прекопавање канала за атмосферску канализацију у Војвођанској улици, Јанка Јесенског, делимично у Словачкој и Бенешовој, као и у Ондреја Марчука и 13. октобра. Тај подухват су финансирали Град и МЗ Кисач, а извођач радова је био „НС градитељ”.
– У марту је ЈКП „Градско зеленило”, уз помоћ МЗ, успешно средило Кисачки парк – каже Јан Марчок. – Најпре је уклоњено старо и оронуло дрвеће, па се прешло на шикаре и грмље, да би се потом цео парк очистио и насуо земљом. Уследила је садња новог дрвећа, сејање траве и постављање 13 нових клупа, као и кошева за отпад. Крајем марта смо имали акцију израде перона на Железничкој станици у Кисачу, у сарадњи са „Железницом Србије”.
Почетком априла први пут су очишћене дивље депоније на Ловачким и Млинским јамама. Сваке године МЗ Кисач, заједно с локалним Удружењем риболоваца „Смуђ” организује традиционалну пролећну акцију чишћења канала Дунав–Тиса–Дунав од смећа.
И. Миклоши