Карловчани и Ковиљчани потврдили вишевековне добре односе
Карловчани и Ковиљчани, сходно везама и сарадњи која је између та два места постојала вековима, званично су се удружили снаге, склопивши Партнерство за рурални развој „Сремски Карловци – Ковиљ” (К-2).
Реч је о удружењу представника јавног, цивилног и приватног сектора из Карловаца и Ковиља за које су челни људи та два места које само дели, али и спаја, Дунав дали сагласност.
На ковиљској обали Дунава, на потесу Курјачка греда, докле су Карловчани дошли катамараном Покрета горана Војводине, који подсећа на некадашњу скелу која је редовно саобраћала између две обале, је одржана оснивачка скупштина, на којој су усвојени Статут Партнерства К-2 и изабрани чланови Управног и Надзорног одбора, те Групе за планирање и Комисије за одабир приоритетних пројеката. То је само први корак на путу да се покрене замајац руралног развоја, на који и држава благонаклоно гледа, будући да је расписан и конкурс за давање подстицаја за реализацију локалне стратегије руралног развоја. Идеја да се покрене такво партнерство потекла је у карловачком удружењу „Дунав 1245”, а здушно су је прихватили Покрет горана Војводине и други актери из Сремских Карловаца и Ковиља.
– Енглеска пословица каже да традиција није нешто што се наслеђује него нешто за шта се треба борити – рекао је представник Ковиља у Партнерству К-2 и председник Покрета горана Новог Сад Петар Виђикант. – Мислим да се тим чином враћамо нашој традицији и сарадњи између Карловаца и Ковиља, што није ништа ново, можда ће сада само бити у другом облику. Успели смо да поново спојимо две обале Дунава. Тако је било одвек, с изузетком последњих шездесетак година. Постараћемо се заједно да то буде и боље него што је било пре. Када то кажем, мислим пре свега на саобраћајну везу, културну, историјску, спортску, пољопривредну, туристичку. Постоји много тога што нам је заједничко и зато мислим да је то фантастичан потез. Потрудићемо се да што пре покажемо резултате, што је веома битно, јер сама скупштина нема смисла без резултата. А када погледам састав овога скупа, могу да гарантујем да ће резултата бити. Традиција ковиљско-карловачких односа се мери стотинама година. Имамо шта да вратимо и на нама је којом брзином ће то ићи и у којем обиму.
По његовим речима, обе стране су одмах дефинисале приоритете у заједничком деловању. То су саобраћај, туризам и безбедна или органска храна.
– Имамо ту срећу да смо партнерство склопили у правом тренутку – две године пре но што ће Нови Сад бити Европска престоница културе – додао је Виђикант. – Те године се обележава и 180 година од рођења Лазе Костића. Врло брзо ће наступити још један јубилеј, а то је годишњица рођења Јована Рајића, првог српског историографа, који је рођен у Карловцима, а живео у манастиру у Ковиљу. Много је заједничких и додирних тачака између два места, треба то само развијати. Ако релаизујемо само један од приоритетних задатака, много ћемо постићи, а врло брзо ћемо, ако бог да већ догодине, показати прве резултате.
Председник Удружења „Дунав 1245” Рајко Маринковић казао је да је следећи корак регистрација Партнерства К -2 у Агенцији за привредне регистре, након чега следи израда стратегије руралног развоја као основног документа. Након акредитације стратегије, Партнерство може конкурисати за новац да би реализовало оно што је њоме зацртало.
Оснивачка скупштина особена је не само по месту где је одржана већ и по позитивној енергији и вољи за сарадњом коју ниједна страна није крила. Након званичног дела, било је прилике да се и Ковиљчани провозају катамараном до карловачке обале Дунава, руча рибљи паприкаш, који је спремио чувани алас из Карловаца Зоран Љубичић Љуша. За добро расположење, шалу и музику потрудио се Петар Виђикант.
Текст и фото: З. Милосављевић