Како систематски спречити сексуално насиље међу младима
Испитивање у оквиру пројекта “Превенција сексуалног партнерског насиља међу младима” Дома здравља “Нови Сад” показује да половина анкетираних новосадских средњошколаца сматра да је љубомора начин да се покаже љубав.
У истраживању је учествовало 863 ученика првих разреда 13 средњих школа из Новог Сада и Сремских Карловаца, а иницијатива за покретање овог пројекта потекла је од начелнице гинекологије Дома здравља др Љиљана Станишић,а остварен је у сарадњи са Саветовалиштем за младе и уз подршку Града.
- Сексуално насиље, осим по физичко и психичко здравље, значајне последице оставља и по репродуктивно здравље жртве насиља – каже Љиљана Станишић. – Међу најчешћим последицама по репродуктивно здравље су сексуално преносиве инфекције, побачаји, нежељене трудноће, запаљенски процеси у малој карлици и слично. Нарушено репродуктивно здравље има далекосежне последице у адултном узрасту, а најбројнији је секундарни стерилитет.
Према речима др Драгане Зарић из Саветовалишта за младе Дома здравља, након 40 радионица, две трећине испитаника је сматрало да није лако прекинути насилну партнерску везу.
- Сваки шести испитаник сматра да особа која под дејством алкохола и дроге злоставља друге, није одговорна за насилно понашање - рекла је Драгана Зарић. - Посебно је алармантна чињеница да половина испитаника доживљава љубомору као начин за показивање љубави, док сваки осми има став да је физичко насиље младића над девојком оправдано, уколико је узрок превара.
Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), 35 одсто жена доживи сексуално насиље од партнера или неке друге особе, док је према подацима истраживања спроведеног у нашој земљи, око 23 одсто жена између 15 и 49 година које су икада имале партнера, искусило физичко насиље, а шест одсто њих је било сексуално узнемирено.
Сексуално насиље се, према СЗО дефинише као било који сексуални чин, покушај остваривања сексуалног чина, нежељени сексуални коментар или предлог који је усмерен против особе и њене сексуалности, а који може починити друга особа, без обзира на однос са жртвом или ситуацију у којој се налазе. Карактеришу га употреба силе, уцене или претње за угрожавање добробити и/или живота жртве или њој блиских особа.
Како истиче др Љиљана Станишић охрабрујућа је чињеница да би чак око 94 одсто испитаника реаговало, уколико би се њима или блиским особама десило сексуално насиље у партнерској вези. По њеним речима, то даје мотив да се пројекат настави и разрађује, у сарадњи са надлежним вишим инстанцама, јер само системским приступом и радом са децом већ од старијих разреда основних школа могу се мењати погрешне, а устаљене моделе понашања. Сексуално насиље у адолесцентним везама, у значајној мери утичу на физичко, ментално и емоционално здравље и благостање особа које су доживеле насиље. Последице су бројне, а жртве у адолесцентној вези чешће доживљавају насиље и у одраслом добу.
- Једнако су тешке и последице по ментално здравље које утичу на комплетан психомоторни развој младе особе која развија свој идентитет – истиче психолог Мирјана Николић из Саветовалишта за младе Дома здравља и истиче да се најчешће манифестују недостатком самопоуздања, школским неуспесима и поремећајима у исхрани. Осим тога, могу се јавити потешкоће са концентрацијом, спавањем и доношењем одлука, затим психосоматске болести, злоупотреба алкохола и дрога, депресивност, осећај кривице, повлачење у себе и слично.
Пројектом “Превенција сексуалног партнерског насиља међу младима” Дом здравља „Нови Сад” прикључује се обележавању Међународног дана младих. Генерална скупштина УН је на Светској министарској конференцији за младе 1998. године у Лисабону, дала предлог да се 12. август обележава као Дан младих, са идејом да се скрене пажња на проблеме и правна питања омладине и подигне свест о положају младих у друштву, као наследницима садашњих генерација.
Тада је уочено да половину светске популације чине млађи од 25 година, а више од 85 одсто живи у земљама у развоју, што умногоме отежава рад, усавршавање, напредовање и слично. По први пут је Дан младих обележен 2000. године.
И. Миклоши