Јуче обележен Светски дан породице
Поводом Светског дана породице, јуче је на Тргу слободе организован „Скуп подршке” да би се јавности и институцијама указало на важност опстанка породице, а самим тим даљег напретка друштва.
Скуп је организовало неколико удружења која се баве проблематиком породице, а једно од њих је новосадско Удружење очева, које истиче важност постојања оба родитеља у животу деце јер су целина детета отац и мајка. Јучерашњи скуп био је посвећен потпуним, усвојитељским и хранитељским, једнородитељским породицама, као и породицама у којима постоје жртве насиља и отуђена деца, односно деца која су повучена, изолована и немају здрав однос с вршњацима, што је тешко уочљив проблем у друштву.
Није ретко да се само на одређени дан када се нешто обележава сетимо важности правих вредности, у овом случају породичних. Председник Удружења очева Дејан Павловић издвојио је највећу потешкоћу породица у Србији.
„Има више проблема у породицама, а дефинитивно највећи је неизвесност опстанка”, рекао је Павловић, осврнувши се на материјалну несигурност и потврђујући да њу не можемо створити у оквиру неког пројекта или кампање.
„Не можемо да живимо без материјалних средстава, константно размишљамо о томе како да зарадимо па долази до деградације односа родитеља и деце јер родитељи немају довољно времена“, додао је он.
Срећна породица је за сваког нешто друго. Искуство Удружења очева показало је да је свака породица срећна у неком смислу. Како кажу, наилазили су на најтеже проблеме, а деца су у таквим околностима ипак била, на неки начин, срећна.
“Насупрот томе, није свако дете у наизглед комплетној породици срећно”, рекао је Дејан Павловић и објаснио да постоји разлика између деце која живе у проблематичним породицама и деце која се с великим проблемима нису суочила.
“Деца с проблемима у породици брже сазревају, озбиљнија су. Када причамо о томе, говорим из искуства, присећам се слика деце које сам видео. Због тога увек говорим да никада не смемо дозволити да нас било који проблем учини животно несрећним“, закључује он.
Често породице, као и само друштво, не препознају проблем, односно сматрају да је то саставни део живота. То неретко примете они из окружења проблематичних породица, који се обрате Удружењу.
“Помажемо личним саветовањем у четири ока и финансијским олакшицама код адвоката који раде на захтев Удружења”, рекао је Дејан Павловић, и додао да постоји и бесплатна помоћ угроженима. Такође је навео и то да, ако је потребно, помажу правник и психолог, као и социјални радник.
“Не мора да значи да ће неко из такве породице ићи у затвор. Постоје превентивни и корективни надзор, односно разговори. Некада је некоме довољно рећи да није у реду то што ради и тај неко то схвати“, саветује Павловић.
Из тог новосадског удружења закључују да многи који су задужени за ту врсту проблема раде свој посао само да би имали приход, а не ослушкују истински проблеме грађана због којих су ту. Поручују суграђанима да треба да се пробуде, и то тако што ће заједно будити свест једни другима и уклањати стереотипе, усмеравати друштво ка правим вредностима и препознавању проблема и тиме подстаћи институције да још више пораде на сигурности породице.
М. Рашић