Juče obeležen Svetski dan porodice
Povodom Svetskog dana porodice, juče je na Trgu slobode organizovan „Skup podrške” da bi se javnosti i institucijama ukazalo na važnost opstanka porodice, a samim tim daljeg napretka društva.
Skup je organizovalo nekoliko udruženja koja se bave problematikom porodice, a jedno od njih je novosadsko Udruženje očeva, koje ističe važnost postojanja oba roditelja u životu dece jer su celina deteta otac i majka. Jučerašnji skup bio je posvećen potpunim, usvojiteljskim i hraniteljskim, jednoroditeljskim porodicama, kao i porodicama u kojima postoje žrtve nasilja i otuđena deca, odnosno deca koja su povučena, izolovana i nemaju zdrav odnos s vršnjacima, što je teško uočljiv problem u društvu.
Nije retko da se samo na određeni dan kada se nešto obeležava setimo važnosti pravih vrednosti, u ovom slučaju porodičnih. Predsednik Udruženja očeva Dejan Pavlović izdvojio je najveću poteškoću porodica u Srbiji.
„Ima više problema u porodicama, a definitivno najveći je neizvesnost opstanka”, rekao je Pavlović, osvrnuvši se na materijalnu nesigurnost i potvrđujući da nju ne možemo stvoriti u okviru nekog projekta ili kampanje.
„Ne možemo da živimo bez materijalnih sredstava, konstantno razmišljamo o tome kako da zaradimo pa dolazi do degradacije odnosa roditelja i dece jer roditelji nemaju dovoljno vremena“, dodao je on.
Srećna porodica je za svakog nešto drugo. Iskustvo Udruženja očeva pokazalo je da je svaka porodica srećna u nekom smislu. Kako kažu, nailazili su na najteže probleme, a deca su u takvim okolnostima ipak bila, na neki način, srećna.
“Nasuprot tome, nije svako dete u naizgled kompletnoj porodici srećno”, rekao je Dejan Pavlović i objasnio da postoji razlika između dece koja žive u problematičnim porodicama i dece koja se s velikim problemima nisu suočila.
“Deca s problemima u porodici brže sazrevaju, ozbiljnija su. Kada pričamo o tome, govorim iz iskustva, prisećam se slika dece koje sam video. Zbog toga uvek govorim da nikada ne smemo dozvoliti da nas bilo koji problem učini životno nesrećnim“, zaključuje on.
Često porodice, kao i samo društvo, ne prepoznaju problem, odnosno smatraju da je to sastavni deo života. To neretko primete oni iz okruženja problematičnih porodica, koji se obrate Udruženju.
“Pomažemo ličnim savetovanjem u četiri oka i finansijskim olakšicama kod advokata koji rade na zahtev Udruženja”, rekao je Dejan Pavlović, i dodao da postoji i besplatna pomoć ugroženima. Takođe je naveo i to da, ako je potrebno, pomažu pravnik i psiholog, kao i socijalni radnik.
“Ne mora da znači da će neko iz takve porodice ići u zatvor. Postoje preventivni i korektivni nadzor, odnosno razgovori. Nekada je nekome dovoljno reći da nije u redu to što radi i taj neko to shvati“, savetuje Pavlović.
Iz tog novosadskog udruženja zaključuju da mnogi koji su zaduženi za tu vrstu problema rade svoj posao samo da bi imali prihod, a ne osluškuju istinski probleme građana zbog kojih su tu. Poručuju sugrađanima da treba da se probude, i to tako što će zajedno buditi svest jedni drugima i uklanjati stereotipe, usmeravati društvo ka pravim vrednostima i prepoznavanju problema i time podstaći institucije da još više porade na sigurnosti porodice.
M. Rašić