JCI НОВИ САД Идеје и жеље за бољи свет
Међународна комора младих активних грађана ЈЦИ (Јуниор Chamber Интернатионал) постоји од 1914. године и данас обухвата више од 250.000 људи у више од 100 земаља света.
Њихова мисија је, пре свега, стварање могућности да се млади развијају и да развијају своје професионалне и приватне вештине да би унапредили локалну заједницу. У нашем граду заживела је 2003. године и тренутно има око 20 чланова, а постоји и у Београду, Нишу и Зрењанину, те у Србији организација ЈЦИ има више од 80 чланова. О свим њиховим активностима могуће је информисати се путем друштвених мрежа.
– Слоган ЈЦИ-ја је „Буди бољи!“ – истиче потпредседница за маркетинг и портпаролка организације „ЈЦИ Нови Сад” Милица Видовић. – Наши чланови имају од 18 до 40 година, тако да смо мало померили границе. Имамо пројекте и, генерално, наше активности су у складу с циљевима одрживог развоја, којих је 17 и дотичу се свих сфера живота и пословања. Наши пројекти су, пре свега, хуманитарни и еколошки, и то је у складу с мисијом да младима пружамо могућност развоја вештина. То је нешто што смо радили до сада, а при том имамо и сталне едукације и тренинге усавршавања за наше чланове, што је нешто што ЈЦИ издваја од других организација.
Врсте тих тренинга су различите, а најзначајнији су такозвани обавезни, при којима се чланови боље упознају с организацијом. Осим њих, ту су тренинзи за комуникационе вештине, писање пројеката, коришћење фондова Европске уније и слично.
– Широк је спектар, а наши чланови долазе из различитих бранши – наводи председница „ЈЦИ Нови Сад” Тијана Арађан. – Имамо екологе, економисте, предузетнике, правнике... и тренинге организујемо у складу с њиховим потребама. Важно је да им ти тренинзи користе. Рецимо, имали смо тренинг емоционалне писмености, који је држала Доротеа Аранђеловски, сертификовани тренер. Присуствовало му је десетак чланова, подељени смо у парове и имали смо задатак да применимо те вештине. Свако је оном другом требало да каже нешто лепо што види или зна о њему, а уједно је пажња била усмерена и на примање тих комплимената. Показала нам је више примера, све у жељи да научимо да разумемо себе, а самим тим и друге.
Организација ЈЦИ је у априлу покренула акцију „Степ уп фор Еуропе” са жељом да се подигне свест младих о томе колики је значај њиховог учешћа у доношењу политичких одлука. Том приликом обишли су 14 земаља, од Турске до Исланда, и у свакој од њих одржана је радионица или догађај на ту тему.
Хуманитарни турнир у баскету
С обзиром на то да „ЈЦИ Нови Сад” доста пажње посвећује хуманости, једна од акција које су организовали и прошле и ове године била је хуманитарни турнир „три на три” у баскету за децу из Дечјег села у Сремској Каменици. Саговорнице кажу да су се сви чланови сложили у томе да је то био њихов најлепши пројекат.
– Прошле године прикупљали смо новац за њихову даљу едукацију и тада смо сакупили око 84.000 динара – рекла је Тијана Арађан. – Купили смо им материјал који су навели да им је потребан за одређене радионице и, поред тога, послали смо око десеторо деце на курсеве енглеског језика. Ове године скупили смо око 90.000 и још смо у договору с њима у шта ће новац бити уложен.
– Конкретно, ми смо у Културном центру „Лаб” организовали интерактивну трибину, а гости су нам били политиколог Димитрије Милић из организације „Нови трећи свет”, као и чланови ЈЦИ-ја из Турске и с Исланада, који су нам причали о томе зашто је важно да се млади укључе у друштвене и политичке догађаје и одлуке – објаснила је Тијана Арађан. – И код њих, као и овде, влада мишљење да су млади углавном пасивни и незаинтересовани, а у суштини незадовољни и жале се на нешто, те је поента њиховог излагања била то да би млади требало да искористе право гласа уколико га већ имају.
Осим свих активности, представнице „ЈЦИ Нови Сад” као веома важан услов за успех истичу дружење и повезивање.
– Има нас на свим континентима, све су то млади предузетници, људи који су амбициозни, имају своје идеје и желе свет да учине бољим местом – закључује Милица Видовић.
Б. Павковић
НОВИ САД-ОМЛАДИНСКА ПРЕСТОНИЦА ЕВРОПЕ 2019.
Пројекат је реализовала ДВП Продукција уз подршку Града Новог Сада а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства