ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ДАВАЊЕ КОНЦЕСИЈЕ ЗА ОБАВЉАЊЕ ФАРМАЦЕУТСКЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ДЕЛАТНОСТИ НА ПРИМАРНОМ НИВОУ НА ТЕРИТОРИЈИ ГРАДА НОВОГ САДА
Град Нови Сад објаво је Јавни позив за давање концесије за обављање фармацеутске здравствене делатности на примарном нивоу на територији града.У наставку он гласи:
На основу чл. 22. и 35. Закона о јавно-приватном партнерству и концесијама. („Службени гласник РС”, бр. 88/11, 15/16 и 104/16)
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
АУТОНОМНА ПОКРАЈИНА ВОЈВОДИНА
ГРАД НОВИ САД
о б ј а в љ у ј е
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ДАВАЊЕ КОНЦЕСИЈЕ ЗА ОБАВЉАЊЕ ФАРМАЦЕУТСКЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ДЕЛАТНОСТИ НА ПРИМАРНОМ НИВОУ НА ТЕРИТОРИЈИ ГРАДА НОВОГ САДА
(шифра: ЈП-К-1/2019-ФЗД)
1) Контакт подаци Концедента:
Град Нови Сад, матични број: 08965498, ПИБ: 109924914, Трг слободе бр. 1, Нови Сад, интернет страница Концедента: www.novisad.rs, e-mail: [email protected], адреса за достављање поште: Служба за заједничке послове Града Новог Сада - Сектор за јавне набавке, Нови Сад, улица Жарка Зрењанина број 2, канцеларија 35/ИИ.
2) Предмет концесије, природа и обим концесионе делатности, место обављања концесионе делатности и рок трајања концесије:
Предмет пројекта јавно-приватног партнерства са елементима концесије, односно Концесионог акта (у даљем тексту: Концесиони акт) је обављање фармацеутске здравствене делатности на примарном нивоу на територији Града Новог Сада.
Намера Концедента је да са изабраним понуђачем као приватним партнером – Концесионаром (у даљем тексту: Концесионар) закључи уговор о јавно-приватном партнерству са елементима концесије, тј. Уговор о концесији за обављање фармацеутске здравствене делатности на примарном нивоу на територији Града Новог Сада (у даљем тексту: Уговор).
Концесиона делатност представља обављање фармацеутске здравствене делатности на примарном нивоу, односно континуирано снабдевање становништва, здравствених установа, приватне праксе и других правних лица за које је посебним законом предвиђено да обављају и послове здравствене делатности, лековима и медицинским средствима у складу са законом, односно обезбеђивање рационалне фармакотерапије ради лечења, побољшања и одржавања квалитета живота пацијената, самостално, односно у сарадњи са другим здравственим радницима, као и континуирани процес издавања, односно примене лекова и медицинских средстава и пријављивање нежељених реакција на лекове и медицинска средства, на територији Града Новог Сада (у даљем тексту: Концесиона делатност), у обиму и под условима предвиђеним Моделом уговора о концесији, који је саставни део конкурсне документације.
Концесионару се даје у концесију обављање Концесионе делатности на период од 15 година од дана закључења Уговора, при чему Концесионар сноси ризик у вези са комерцијалним коришћењем предмета концесије. Концедент ни у ком случају не даје гаранције да ће Концесионар, у уобичајеним условима рада, посредно или непосредно, остварити повраћај уложених средстава или трошкова насталих у обављању Концесионе делатности, нити ће бити одговоран за било какву штету која би по том основу могла настати за Концесионара.
У оквиру предмета концесије, Концедент ће Концесионару дати на коришћење 25 непокретности у јавној својини Концедента и у најбољој вери покушати да обезбеди да Концесионар настави да користи три непокретности које нису у јавној својини Концедента, под истим или сличним условима под којима те непокретности тренутно користи Здравствена установа Апотека Нови Сад, Народног фронта 10, Нови Сад (у даљем тексту: Апотека Нови Сад), по основу закупа или другог законом предвиђеног основа коришћења.
Концедент ће омогућити Концесионару да несметано користи покретне ствари које се налазе у непокретностима које се дају на коришћење. Детаљни подаци о непокретностима и покретним стварима дати су у прилозима који су саставни део конкурсне документације.
Концесионар ће бити дужан да понуди заснивање радног односа на неодређено време за најмање 46 запослених у Апотеци Нови Сад, уз поштовање најмање истог нивоа уговорене плате коју су имали у Апотеци Нови Сад и којима у периоду од најмање две године од дана закључења Уговора неће моћи да откаже уговор о раду по основу технолошког вишка. Преглед запослених дат је у прилогу који је саставни део конкурсне документације. Концесионар је дужан да за све време трајања Уговора има одговарајуће кадрове, сагласно важећим прописима и Доброј апотекарској пракси, да поштује све важеће прописе који се тичу запослених, као и да прибави све неопходне дозволе и друге лиценце, сертификате и слично, у циљу обављања Концесионе делатности.
Концесиона делатност ће се обављати на територији Града Новог Сада, и то у следећим насељеним местима: Нови Сад, Бегеч, Футог, Лединци, Петроварадин, Сремска Каменица, Руменка, Каћ, Будисава, Степановићево, Ковиљ, Кисач и Ченеј.
Уколико Апотека Нови Сад буде одговарајућим прописима обавезана да обезбеди пружање Концесионе делатности и на територијама других општина, Концедент и Концесионар ће у најбољој вери покушати да заједно обезбеде пружање Концесионе делатности и на територијама тих општина.
У циљу омогућавања трајног и несметаног обављања Концесионе делатности, Концесионар се обавезује да за све време трајања Уговора обавља Концесиону делатност у свим непокретностима које су му дате на коришћење, с тим што у појединим непокретностима Концесиону делатност може обављати у смањеном обиму и режиму рада (на пример, само данима када у том месту ради лекар опште праксе, у скраћеном радном времену и слично), уз prеthodnu сагласност Градског већа Града Новог Сада.
Концесионар ће бити обавезан да сваке године за време трајања Уговора закључи са Републичким фондом за здравствено осигурање одговарајући уговор о пружању здравствене заштите из обавезног здравственог осигурања осигураним лицима. Уколико према важећим прописима није могуће закључење наведеног уговора за прву годину реализације Уговора, без кривице Концесионара, Концесионар неће бити одговоран због неиспуњења те обавезе у тој години.
Концесионар ће бити дужан да за време трајања Уговора установи и одржи висок и стручан ниво квалитета пружања услуга у обављању Концесионе делатности, сагласно важећим прописима и Доброј апотекарској пракси, у интересу свих грађана Града Новог Сада, као корисника услуга.
Концесионар има слободу одређивања цена лекова, медицинских средстава и других сродних производа, у складу са условима на тржишту и општим нивоом цена лекова, медицинских средстава и других сродних производа у Републици Србији, како би били испуњени услови за приступачност и уједначеност примарне здравствене заштите.
Основни принципи обављања Концесионе делатности и циљеви који се настоје постићи закључењем Уговора су: остваривање и заштита јавног интереса у облику обезбеђивања континуираног и ефикасног обављања Концесионе делатности од стране Концесионара, односно снабдевање становништва лековима, лековитим средствима и медицинским помагалима, посебно у насељеним местима на територији Града Новог Сада, ефикаснија и свеобухватнија набавка лекова и медицинских средстава која се могу прописивати и издавати на терет обавезног здравственог осигурања, ефикаснија набавка и проширење асортимана ради даље продаје комерцијалних производа, пренос тржишног и оперативног ризика на Концесионара, успостављање профитабилног, ефикасног и оптимално организованог система пословања и управљања, кроз знање и искуство Концесионара.
Концесионар ће бити дужан да плати утврђену концесиону накнаду за обављање Концесионе делатности. Концесиона накнада се састоји од укупне иницијалне концесионе накнаде и укупне годишње концесионе накнаде. Начин и рокови плаћања биће дефинисани Уговором, у складу са понудом изабраног Концесионара.
Понуђена вредност концесионе накнаде се исказује у еврима, а плаћање ће се извршити у динарској противвредности, по средњем курсу Народне банке Србије, на дан уплате.
Након истека Уговора све непокретности, покретне ствари и друга средства која представљају имовину Концедента у тренутку престанка Уговора и/или сва друга имовина из оквира предмета Концесионог акта, осим покретних ствари које је Концесионар прибавио за време трајања Уговора, остају у својини Концедента као јавна својина.
3) Начин и рок за подношење понуде:
Понуде, са припадајућом документацијом, се достављају поштом или непосредно, на адресу: Служба за заједничке послове Града Новог Сада - Сектор за јавне набавке, Нови Сад, улица Жарка Зрењанина број 2, канцеларија 35/ИИ. Коверат мора имати ознаку: „Понуда у поступку давања концесије за обављање фармацеутске здравствене делатности на примарном нивоу на територији Града Новог Сада (шифра: ЈП-К-1/2019 – ФЗД) - НЕ ОТВАРАТИ“ а на полеђини назив понуђача и адресу, број телефона понуђача, као и име и презиме особе за контакт. У случају да понуду подноси група понуђача, на коверти је пожељно назначити да се ради о групи понуђача и навести називе и адресе свих учесника у заједничкој понуди. Понуда мора бити сачињена на српском језику. Поступак се води на српском језику.
Рок за подношење понуда је 03. април 2019. године, до 10,00 часова.
4) Лични, стручни, технички и финансијски услови које морају да задовоље понуђачи, као и исправе којима се доказује њихово испуњење:
Учесник у поступку доделе Уговора може бити свако домаће или страно правно или физичко лице, односно предузетник. Лице које учествује у поступку не мора бити здравствена установа која обавља фармацеутску здравствену делатност на примарном нивоу. Међутим, учесник у поступку чија понуда буде изабрана као најповољнија одлуком о избору најповољније понуде, а који није здравствена установа која обавља фармацеутску здравствену делатност на примарном нивоу, биће дужан да, у року одређеном одлуком о избору најповољније понуде, а у складу са важећим прописима у тој области, оснује здравствену установу која обавља фармацеутску здравствену делатност на примарном нивоу и таква новооснована здравствена установа ће са Концедентом закључити Уговор.
Услови за учешће у поступку:
1) Да је регистрован код надлежног органа, односно уписан у одговарајући регистар
Доказ за правна лица
Извод из регистра Агенције за привредне регистре, односно извод из регистра надлежног Привредног суда или другог одговарајућег регистра;
Доказ за предузетнике
Извод из регистра Агенције за привредне регистре, односно извод из одговарајућег регистра.
Докази не могу бити старији од два месеца пре отварања понуда.
Напомена: Понуђачи који су регистровани у регистру који води Агенција за привредне регистре не морају да доставе Извод из регистра Агенције за привредне регистре, који је јавно доступан на интернет страници Агенције за привредне регистре.
Понуђачи регистровани у страној држави, достављају доказ о регистрацији у одговарајућем регистру државе у којој имају седиште.
2) Да он и његов законски заступник није осуђиван за неко од кривичних дела као члан организоване криминалне групе, да није осуђиван за кривична дела против привреде, кривична дела против животне средине, кривично дело примања или давања мита, кривично дело преваре.
Доказ за правна лица
а) Извод из казнене евиденције, односно уверење надлежног основног и вишег суда, на чијем подручју се налази седиште домаћег правног лица, односно седиште представништва или огранка страног правног лица, којим се потврђује да правно лице није осуђивано за кривична дела против привреде, кривична дела против животне средине, кривично дело примања или давања мита, кривично дело преваре. Уколико потврда једног од надлежних судова садржи податке из казнене евиденције и основног и вишег суда, довољно је доставити само ту потврду.
б) Извод из казнене евиденције Посебног одељења за организовани криминал Вишег суда у Београду, којим се потврђује да правно лице није осуђивано за неко од кривичних дела као члан организоване криминалне групе.
в) Извод из казнене евиденције, односно уверење полицијске управе МУП-а, на чијој територији је законски заступник правног лица рођен или има пребивалиште, којим се потврђује да законски заступник правног лица није осуђиван за неко од кривичних дела као члан организоване криминалне групе, за кривична дела против привреде, кривична дела против животне средине, кривично дело примања или давања мита, кривично дело преваре. Захтев се може поднети према месту рођења или према месту пребивалишта. Уколико правно лице има више законских заступника дужно је да достави доказ за сваког од њих.
Доказ за предузетнике и физичка лица
Извод из казнене евиденције, односно уверење полицијске управе МУП-а, на чијој територији је рођен или има пребивалиште, којим се потврђује да није осуђиван за неко од кривичних дела као члан организоване криминалне групе, за кривична дела против привреде, кривична дела против животне средине, кривично дело примања или давања мита, кривично дело преваре. Захтев се може поднети према месту рођења или према месту пребивалишта.
Докази не могу бити старији од два месеца пре отварања понуда.
Напомена: Понуђачи регистровани у страној држави, достављају одговарајуће доказе о неосуђиваности издате од надлежног органа државе у којој имају седиште или пребивалиште.
3) да је измирио доспеле порезе, доприносе и јавне дажбине у складу са прописима Републике Србије или стране државе када има седиште на њеној територији.
Доказ за правна лица, предузетнике и физичка лца
Уверење Пореске управе Министарства финансија да је измирио доспеле порезе и доприносе и уверење надлежне управе локалне самоуправе да је измирио обавезе по основу изворних локалних јавних прихода (уверења свих надлежних локалних самоуправа на којима се води као порески обвезник изворних локалних прихода). Порески обвезник који је остварио право на мировање пореског дуга у складу са законом којим се регулише отпис камата и мировање пореског дуга доставља уверење Пореске управе Министарства финансија, односно надлежне управе локалне самоуправе о мировању пореског дуга. Порески обвезник који има право отписивања дуга у складу са законом којим се уређује приватизација доставља потврду Министарства привреде да се понуђач налази у поступку приватизације.
Доказ не може бити старији од два месеца пре отварања понуда.
Напомена: Понуђачи регистровани у страној држави, достављају одговарајуће доказе о измирењу пореских обавеза, доприноса и других јавних дажбина издате од надлежног органа државе у којој имају седиште или пребивалиште.
НАПОМЕНА УЗ ТАЧ. 1) ДО 3):
Понуђачи који су уписани у Регистар понуђача који води Агенција за привредне регистре нису дужни да достављају доказе о испуњености услова из тач. 1) до 3), али је пожељно да доставе доказ о упису у Регистар понуђача или изјаву (у слободној форми) којом потврђују да су уписани у Регистар понуђача.
4) да је поштовао обавезе које произлазе из важећих прописа о заштити на раду, запошљавању и условима рада, заштити животне средине, као и да нема забрану обављања делатности која је на снази у време подношења понуде.
Доказ за правна лица, предузетнике и физичка лица:
Изјава да је поштовао обавезе које произлазе из важећих прописа о заштити на раду, запошљавању и условима рада, заштити животне средине, као и да нема забрану обављања делатности која је на снази у време подношења понуде – попуњена, потписана и оверена печатом (уколико се печат употребљава) (образац у саставу конкурсне документације).
5) да над њим није покренут поступак стечаја или ликвидације, односно prеthodni стечајни поступак.
Доказ за правна лица и предузетнике
Потврда Агенције за привредне регистре да над понуђачем није регистрован поступак стечаја или ликвидације, нити је престао да постоји услед судске или одлуке другог органа са обавезујућом снагом и потврда надлежног Привредног суда да над понуђачем није у току prеthodni стечајни поступак.
Напомена: Понуђачи регистровани у страној држави, достављају одговарајуће доказе о поступцима стечаја или ликвидације, односно prеthodnog стечаја издате од надлежног органа државе у којој имају седиште.
6) Да испуњава услов финансијског капацитета:
а) да је понуђач у свакој од prеthodnе 3 (три) пословне године (2015, 2016. и 2017. година) остварио приход од продаје добара и услуга у висини од минимум 1.000.000.000,00 динара.
Доказ за правна лица:
Биланс успеха за 2015, 2016. и 2017. годину, на прописаном обрасцу, са мишљењем овлашћеног ревизора,
или
Извештај о бонитету за јавне набавке (БОН ЈН) за 2015, 2016. и 2017. годину, издат од стране Агенције за привредне регистре или другог надлежног органа.
Доказ за предузетнике и физичка лица:
Потврда о оствареном промету код пословне банке за 2015, 2016. и 2017. годину.
Напомена: Ако понуђач није субјекат ревизије у складу са Законом о рачуноводству и ревизији дужан је да уз биланс успеха уместо мишљења овлашћеног ревизора, достави одговарајући акт - одлуку о разврставању у складу са законским прописима.
Понуђачи са седиштем у страној држави достављају одговарајуће доказе у складу са прописима државе у којој имају седиште. За стране понуђаче код којих су пословни приходи исказани у страној валути, за прерачун у динаре ће се користити средњи курс Народне банке Србије на дан истека рока за подношење понуда.
б) да у периоду од 24 месеца пре објављивања Јавног позива за подношење понуда није имао блокаду пословних рачуна дуже од 5 дана узастопно, нити дуже од 10 дана укупно.
Доказ за правна лица, предузетнике и физичка лица
Потврда Народне банке Србије о броју дана неликвидности за тражени период.
Напомена: Уколико је податак о броју дана неликвидности за тражени период доступан на интернет страници Народне банке Србије, понуђач није у обавези да доставља наведени доказ.
Понуђачи регистровани у страној држави, достављају одговарајуће доказе о блокади рачуна од надлежног органа државе у којој имају седиште.
7) да испуњава услов кадровског капацитета:
- да понуђач на дан подношења понуде, има радно ангажовано (у радном односу или по другом основу) најмање 65 лица.
Доказ за правна лица, предузетнике и физичка лица
- За лица у радном односу код понуђача: важећи уговор о радном ангажовању и одговарајући „М“ обрасци, којима се потврђује пријава, промена или одјава на обавезно социјално осигурање за запослена лица.
- За лица која нису у радном односу код понуђача: важећи уговор о радном ангажовању код понуђача.
Напомена: Понуђачи регистровани у страној држави, достављају одговарајуће обрасце о радном односу, односно уговоре о радном ангажовању, у складу са прописима државе у којој имају седиште.
Напомена: Услове из тач. 1) до 5) дужан је да испуни сваки учесник у заједничкој понуди, односно сваки подизвођач у зависности да ли је у питању група понуђача или понуђач подноси понуду са подизвођачем. Остале услове учесници из групе понуђача испуњавају заједно, на начин да макар један од понуђача испуњава самостално услов или да те услове испуњавају збирно. Испуњавање услова из тач. 6) и 7) не може се доказивати преко подизвођача.
5) Критеријуми за избор најповољније понуде:
Критеријум за доделу концесије је економски најповољнија понуда, који се састоји од следећих елемената критеријума:
Ред. бр. |
Назив |
Максималан број пондера |
1. |
ВИСИНА КОНЦЕСИОНЕ НАКНАДЕ |
УКУПНО 80 |
1.1. |
Висина иницијалне концесионе накнаде |
60 |
1.2. |
Висина једногодишње концесионе накнаде |
20 |
2. |
ДИНАМИКА ПЛАЋАЊА ИНИЦИЈАЛНЕ КОНЦЕСИОНЕ НАКНАДЕ |
УКУПНО 20 |
|
У К У П Н О |
100 |
1. ВИСИНА КОНЦЕСИОНЕ НАКНАДЕ
1.1. Понуђена висина иницијалне концесионе накнаде
Понуда са највишом понуђеном иницијалном концесионом накнадом добија максималан број пондера (60 пондера).
Остале понуде се вреднују по следећој формули:
понуђена иницијална концесиона накнада из понуде која се рангира х 60
највиша понуђена иницијална концесиона накнада
Понуђена иницијална концесиона накнада не може бити нижа од 2.659.464,34 евра. Понуда понуђача који понуди нижу иницијалну концесиону накнаду од 2.659.464,34 евра, биће одбијена као неприхватљива.
1.2. Понуђена висина једногодишње концесионе накнаде
Понуда са највишом понуђеном једногодишњом концесионом накнадом добија максималан број пондера (20 пондера).
Остале понуде се вреднују по следећој формули:
понуђена једногодишња концесиона накнада из понуде која се рангира х 20
највиша понуђена једногодишња концесиона накнада
Понуђена једногодишња концесиона накнада не може бити нижа од 101.409,51 евра. Понуда понуђача који понуди нижу једногодишњу концесиону накнаду од 101.409,51 евра, биће одбијена као неприхватљива.
2. ДИНАМИКА ПЛАЋАЊА ИНИЦИЈАЛНЕ КОНЦЕСИОНЕ НАКНАДЕ
Пондери по овом критеријуму се додељују на следећи начин:
Начин плаћања |
Број пондера |
Плаћање целокупног понуђеног износа иницијалне концесионе накнаде једнократно, у року од 25 радних дана од дана закључења Уговора |
20 пондера |
Плаћање понуђеног износа иницијалне концесионе накнаде у две годишње рате, од којих прва износи 70% укупне понуђене иницијалне концесионе накнаде и доспева у року од 25 радних дана од дана закључења Уговора, а друга годину дана од доспећа прве рате |
10 пондера |
Плаћање понуђеног износа иницијалне концесионе накнаде у две једнаке годишње рате, од којих прва доспева у року од 25 радних дана од дана закључења Уговора, а друга годину дана од доспећа прве рате |
4 пондера |
Плаћање понуђеног износа иницијалне концесионе накнаде у три једнаке годишње рате, од којих прва доспева у року од 25 радних дана од дана закључења Уговора, а свака следећа доспева истог дана и месеца у наредне две године у односу на дан кад је доспела прва рата иницијалне концесионе накнаде |
0 пондера |
Динамика плаћања иницијалне концесионе накнаде не може бити другачија у односу на понуђене опције. Понуда понуђача који понуди другачију динамику плаћања, биће одбијена као неприхватљива.
Напомена: Заокруживање добијених пондера врши се на две децимале.
У случају да постоје две или више понуда са истим бројем пондера, као најповољнија биће изабрана понуда понуђача који је већи број пондера добио по основу елемента критеријума висина концесионе накнаде. Уколико две или више понуда имају исти највећи број пондера и по основу елемента критеријума висина концесионе наканде, биће изабрана понуда оног понуђача који је већи број пондера добио по основу подкритеријума висина иницијалне концесионе накнаде.
Уколико се ни на prеthodno одређен начин не може одредити најповољнија понуда, Концедент ће применити жреб као начин на који ће доделити Уговор.
Концедент ће упутити писани позив понуђачима који поднесу једнаке понуде по свим напред одређеним критеријумима да присуствују поступку избора најповољније понуде, односно додели Уговора, путем жреба.
Поступак жребања ће се спровести јавно у просторијама Концедента, у Новом Саду, Жарка Зрењанина број 2. Поступак ће спровести Стручни тим Града Новог Сада.
О поступку доделе Уговора путем жреба Стручни тим Града Новог Сада ће водити записник. Стручни тим Града Новог Сада ће обезбедити техничке услове за спровођење поступка избора најповољније понуде путем жреба. Извлачење путем жреба ће се извршити јавно, у присуству понуђача, и то тако што ће се називи понуђача исписати на одвојеним папирима, који су исте величине и боје, те ће сви папири бити стављени у кутију одакле ће се извући само један папир. Понуђачу чији назив буде на извученом папиру ће бити додељен Уговор. Исти критеријуми сходно се примењују и на рангирање понуда осталих понуђача. Понуђачима који не присуствују овом поступку, Концедент ће доставити записник о извлачењу путем жреба.
6) Датум достављања обавештења о исходу поступка:
Рок за доношење одлуке о избору најповољније понуде, односно одлуке о поништају поступка давања концесије је 90 (словима: деведесет) дана од дана истека рока за подношење понуда.
7) Назив и адреса тела надлежног за решавање по захтевима за заштиту права и подаци о роковима за њихово подношење:
Поступак заштите права понуђача регулисан је одредбама чл. 138. - 166. Закона о јавним набавкама (у даљем тексту: ЗЈН).
Захтев за заштиту права може да поднесе понуђач, односно заинтересовано лице које има интерес за доделу уговора у конкретном поступку и које је претрпело штету или би могло да претрпи штету због поступања Концедента противно одредбама Закона о јавно-приватном партнерству и концесијама (у даљем тексту: подносилац захтева).
Захтев за заштиту права може да поднесе Управа за јавне набавке, Државна ревизорска институција, надлежно правобранилаштво и грађански надзорник. Наведени органи и организације нису дужни да подносе захтев за заштиту права на захтев понуђача, односно заинтересованог лица које има интерес за доделу уговора у конкретном поступку и које је претрпело штету или би могло да претрпи штету због поступања Концедента противно одредбама Закона о јавно-приватном партнерству и концесијама, ако то лице није искористило право на подношење захтева.
Захтев за заштиту права подноси се Концеденту, а копија се истовремено доставља Републичкој комисији за заштиту права у поступцима јавних набавки (у даљем тексту: Републичка комисија).
Захтев за заштиту права се доставља Концеденту непосредно на адресу Концедента или препорученом пошиљком са повратницом. Захтев за заштиту права се не може достављати путем електронске поште. Захтев за заштиту права може се поднети у току целог поступка давања концесије, против сваке радње Концедента, осим ако ЗЈН и Законом о јавно-приватном партнерству и концесијама није другачије одређено.
Захтев за заштиту права којим се оспорава врста поступка, садржина позива за подношење понуда или конкурсне документације сматраће се благовременим ако је примљен од стране Концедента најкасније седам дана пре истека рока за подношење понуда, без обзира на начин достављања и уколико је подносилац захтева у складу са чланом 63. став 2. ЗЈН указао Концеденту на евентуалне недостатке и неправилности, а Концедент их није отклонио.
Захтев за заштиту права којим се оспоравају радње које Концедент предузме пре истека рока за подношење понуда, а након истека рока из члана 149. став 3. ЗЈН, сматраће се благовременим уколико је поднет најкасније до истека рока за подношење понуда.
После доношења одлуке о избору најповољније понуде или одлуке о поништају поступка давања концесије, рок за подношење захтева за заштиту права је 15 (словима: петнаест) дана од дана достављања одлуке.
Захтевом за заштиту права не могу се оспоравати радње Концедента предузете у поступку ако су подносиоцу захтева били или могли бити познати разлози за његово подношење пре истека рока за подношење захтева из члана 149. ст. 3. и 4. ЗЈН, а подносилац захтева га није поднео пре истека тог рока.
Ако је у истом поступку поново поднет захтев за заштиту права од стране истог подносиоца захтева, у том захтеву се не могу оспоравати радње Концедента за које је подносилац захтева знао или могао знати приликом подношења prеthodnog захтева.
Захтев за заштиту права задржава даље активности Концедента у поступку.
Концедент објављује обавештење о поднетом захтеву за заштиту права на Порталу јавних набавки и на својој интернет страници најкасније у року од 2 (словима: два) дана од дана пријема захтева за заштиту права.
Захтев за заштиту права садржи:
1) назив и адресу подносиоца захтева и лице за контакт;
2) назив и адресу Концедента;
3) податке о концесији која је предмет захтева, односно о одлуци Концедента;
4) повреде прописа;
5) чињенице и доказе којима се повреде доказују;
6) потврду о уплати таксе из члана 156. ЗЈН;
7) потпис подносиоца.
Ако поднети захтев за заштиту права не садржи све наведене обавезне елементе, Концедент ће такав захтев одбацити закључком. Закључак Концедент доставља подносиоцу захтева и Републичкој комисији у року од три дана од дана доношења. Против закључка Концедента подносилац захтева може у року од три дана од дана пријема закључка поднети жалбу Републичкој комисији, док копију жалбе истовремено доставља Концеденту.
8) Концесија се даје у складу са чл. 35-41 Закона о јавно-приватном партнерству и концесијама и не спроводи се у фазама.
9) Поступак се спроводи без претквалификације
10) Средство финансијског обезбеђења за озбиљност понуде
Понуђач је дужан да уз понуду достави средство финансијског обезбеђења за озбиљност понуде у виду банкарске гаранције за озбиљност понуде у висини од 12.000.000,00 (словима: дванаест милиона) динара ради заштите Концедента од:
а) ризика одустајања понуђача од дате понуде, и
б) ризика недостављања Гаранције за испуњење обавеза из поступка давања концесије.
Концедент ће прихватити банкарску гаранцију за озбиљност понуде која гласи у валути евро (ЕУР), уколико износ у гаранцији, у динарској противвредности по средњем курсу Народне банке Србије обрачунатом на дан отварања понуда, буде једнак или виши захтеваном износу.
Банкарска гаранција за озбиљност понуде мора бити издата као неопозива, безусловна, обновљива, на први позив наплатива и без права приговора, у корист Концедента, као и да важи најмање 15 (словима: петнаест) дана дуже од дана истека рока важења понуде. Концедент ће реализовати банкарску гаранцију за озбиљност понуде уколико понуђач након истека рока за подношење понуде повуче, опозове или измени своју понуду. Понуђач који прихвати захтев за продужење рока важења понуде, мора продужити и рок важења банкарске гаранције.
Банкарска гаранција за озбиљност понуде, ако не буде искоришћена, биће враћена понуђачу најкасније у року од 10 дана од дана доношења одлуке о избору најповољније понуде, односно одлуке о поништају поступка давања концесије.
Поднета банкарска гаранција не може да садржи додатне услове за исплату, краће рокове од оних које одреди Концедент, мањи износ од оног који одреди Концедент или промењену месну надлежност за решавање спорова.
У случају да понуђач не достави захтевано средство финансијског обезбеђења за озбиљност понуде, његова понуда ће бити одбијена због битних недостатака.
11) Преузимање Конкурсне документације
Свако заинтересовано лице може преузети конкурсну документацију и њене прилоге, без накнаде, достављањем захтева за преузимање конкурсне документације на адресу: Служба за заједничке послове Града Новог Сада - Сектор за јавне набавке, Нови Сад, улица Жарка Зрењанина број 2, канцеларија 35/ИИ или e-mail: [email protected], са назнаком: „Захтев за преузимање конкурсне документације у поступку давања концесије (шифра: ЈП-К-1/2019-ФЗД)“. У захтеву је неопходно навести на који начин заинтересовано лице жели да му Конкурсна документација и њени прилози буду достављени (поштом, лично преузимање или путем електронске поште). Уз захтев је неопходно приложити и потписан Уговор о чувању тајне и поверљивих података у два оригинална примерка и извод из регистра надлежног органа, не старији од 30 дана из ког се виде подаци о законском заступнику уколико је исти потписник уговора. Уколико је уговор потписало лице које није законски заступник неопходно је доставити и овлашћење или пуномоћ за то лице. Уколико је оригинал докумената на страном језику, уз оригинал је неопходно доставити и превод на српски језик оверен од стране овлашћеног судског тумача. Нацрт Уговора о чувању тајне и поверљивих података може се преузети на интернет страници Концедента www.novisad.rs. Концедент ће заинтересованом лицу доставити Конкурсну документацију најкасније у року од два радна дана од дана пријема комплетираног захтева.
*Овај јавни позив објављен је 25. јануара 2019. године у „Службеном гласнику РС“.
(Огласни текст)