Град са голубом у грбу не чува своје голубаре
Тодор Жикић се голубарством бави већ тридесет година. Наставио је дедину и очеву традицију, па голубови у породици Жикић живе већ пун век. Тренутно ова породица има 50 пари немачких штрасера у четири боје у голубарницима у центру и на Клиси.
Тодор каже да су се опредилили за украсне голубове, којима је сада сезона лежења, па се не смеју дирати до септембра и тек од јесени могу поново да иду на такмичења када ће показати сав свој раскош.
"Тек у септембру на Сајму за време Лориста такмичиће се млади голубови, док је Међународна изложба заказана за другу недељу децембра, а људи ни не знају да су наши голубари некада били и прваци света и да је у Новом Саду одржано и Европско првенство у голубарству", каже Жикић и додаје да су њихове изложбе некада отварали министри и градоначелници, а да сада њихово Удружење за заштиту и одгој ситних животиња 1961. (које има шест секција) нема ни своје просторије.
Састанке ипак одржавају, и то у МЗ Салајка кад год пожеле, због пријатељских односа са становницима овог дела града.
"Покушавамо да приволимо нове чланове и омладину даривањем младих грла, али они имају друга интересовања и информатика и технологије су преузеле примат над овим дивним хобијем ", каже Жикић.
Нови Сад броји око стотинак одгајивача голубова, од којих се 40 активно такмичи.
"Голубаре нико не помаже. Прошле године је само Бачки округ имао забрану такмичења због птичјег грипа, а у јануару је отказана и берза традиционалних животиња ", каже Жикић и додаје да се нада да ће се и њих неко сетити у Престоници културе, јер ипак Нови Сад има голуба у свом грбу, што доказује традицију односа према овим птицама.
Према његовим речима, некада су голубари и са локалним и покрајинским властима имали одличну сарадњу, а већ годинама је ова професија у стагнацији. Проблеми настају и када голубари желе да иду на такмичења у иностранство.
"Лакше је голубарима из Европске уније да дођу да се такмиче код нас, него нама због процедуре да пренесемо експонате преко, али ипак некако успевамо да се снађемо и тада постижемо одличне резултате", каже Жикић.
Пар голубова код нас кошта око 5000 динара, док у иностранству они могу да достигну исту цену, али у европској валути.
"Циљ нам је да добијемо помоћ и подршку, и да укључимо што више младих којима је потребно само мало воље и простора, а ми им за почетак поклањамо пар голубова", каже Жикић и додаје да што се више људи бави голубарством, и одлучи се да има и одгајивачницу, то ће и голубови у Новом Саду бити квалитетнији.
Жикићеви голубови су увезени претежно из Немачке и Мађарске и он је постигао многобројне успехе код нас, али и иностранству.
"Украсни голубови не смеју бити у крвном сродству, док за високолетаче то већ и није толико страшно", напомиње Жикић.
Према његовим речима, наш трофејни кошаркашки тренер Дуда Ивковић је вероватно најпознатији голубар у Србији.
"Познато је да он никада није прихватио ангажман у иностранству уколико му не би био обезбеђен простор за његове голубове", каже Жикић и додаје да нема човека који не зна за љубав Николе Тесле према овој лепој птици.
Такође, на западу постоје и фарме голубова који се гаје због меса, за које многи сматрају да је лековито и да помаже код анемије.
"И у моју одгајивачницу су долазили и са тежим болестима и продавао сам им голубове за храну, иако их ја никад нисам јео. Људи кажу да им је голубије месо помогло", каже Жикић и додаје да су новосадски одгајивачи хумани и да су учествовали у многобројним акцијама, те су у сарадњи са Институтом у Сремској Каменици и пуштали голубове за жене оболеле од рака дојке, али и посетили Дечије село како би малишанима даривали птице. Намеравају да наставе са хуманитарним радом и у будућности, а од града траже само мало пажње, како се традиција дуга вековима не би угасила, већ постала понос града.
Новосадски голубари се састају сваке недеље на Темеринској пијаци од 8 до 10 часова, те уколико можда желите да сазнате нешто више о овом хобију или чак да покренете своју одгајивачницу, сада знате где ћете их наћи.
"Позивам младе да нам се прикључе. За почетак је потребно само мало воље и да осете лепоту ових животиња, а једном “кад се пелцују”, видеће колика то љубав може бити ", каже одгајивач немачких штрасера Тодор Жикић.
Оно што мало људи зна је да град има и своју сорту новосадског краткодлаког голуба, који је признат у свету. Оснивач Удружења голубара покојни Јован Лучић из Новог Сада је чак добио и одликовање СФРЈ за голубарство, а није забележено да га је ико други добио у нашој држави. Признати голубари код нас су и Шијачки, Сабо, Брзак, Летић, који такође имају голубове у својим одгајивачницама којима би и светски голубари позавидели.
М.Стакић