Град повећава улагања у путеве и стамбену подршку угроженим суграђанима
Другим ребелансом, који је Скупштина града усвојила већином гласова, Нови Сад ће ове године располагати с више од 30,1 милијарди динара.
Како је на радној седници објашњено, разлози за другу измену градског буџета ове године су повећање плата у јавном сектору, измене програма градских управа и предузећа, као и донације ЕУ и Републике.
Пред заседање новинарима се обратио градоначелник Милош Вучевић који је истакао да је овогодишњи буџет двоструко већи од оног пре осам година.
– Ребаланс није нешто драматично битан у смислу промене буџета, али јесте у смислу показатеља даљег развоја града – навео је Вучевић. –Буџет Града повећава се 591 милион динара, пробили смо магичну цифру од 30 милијарди. Да вас подсетим, пре осам година буџет је био 15 милијарди, а сада је двоструко већи. То су добре тенденције. Најважније у оквиру ребаланса је повећање плата запосленима у јавном сектору, осам одсто администрацији, девет одсто људима у социјали и Предшколској установи и десет одсто запосленима у установама културе. То је највеће и најзначајније издвајање, и то је кориговано ребалансом републичког буџета и одлуком Републичке владе о повећању плата.
Он сматра да је добра вест за Новосађане што ће градска власт издвојити додатних 250 милиона динара за путну привреду, односно за асфалтирање улица, одржавање пешачких и бициклистичких стаза, саобраћајне сигнализације, крпљење ударних рупа.
– У ребалансу смо определили новац за пројектовање нових обданишта, пројектујемо три нова, мимо тога што ове године градимо ново обданиште и реконструишемо друга. Дали смо субвенцију вредну 40 милиона динара „Чистоћи“ да повећа број подземних контејнера. Наша жеља је да свуда у граду имамо подземне контејнере и ослободимо јавни простор. Предвидели смо и субвенцију за „Лисје“ за боље одржавање гробаља, посебно ових која је Град преузео у приградским насељима, да би се она довела у пристојно стање – додао је новосадски градоначелник.
Вучевић је истакао и значај одлуке о укидању пластичних кеса у трговинама од 2021. године.
– Очекујемо да 4. децембра буду завршене приступне саобраћајнице Жежељевом мосту. Јасно ми је да је саобраћај у том делу града отежан, али се надам да ћемо до краја године добити завршену петљу код „Жежељевог“ моста. То је предуслов да подграђе повремено затварамо за друмски саобраћај и претварамо у пешачку зону. Мислим да је подграђе зрело, и с овим инвестицијама које Град ради, и уз све већу приватну иницијативу, да га претворимо у нову туристичку зону – изјавио је градоначелник Милош Вучевић.
– Мислим да ћемо бити први град који ће кренути тако офанзивно, помало и радикално, али једино тако можемо отклонити све оне проблеме с којима се сусрећемо. Данас можемо најавити свима онима који се баве производњом кеса и који их користе у послу да се припреме и да прелазе на еколошке и биоразградиве материјале за кесе. Имамо довољно времена, нешто више од годину, да припремимо град за ту одлуку и да заиста почнемо да живимо као „зелени град“, односно град који води рачуна о окружењу и заштити животне средине – поручио је Вучевић.
Он сматра и да ће низ градских одлука у вези са стамбеном подршком социјално угроженим суграђанима задовољити Новосађане.
– Део станова не само да ћемо продавати по повлашћеним ценама за социјално угрожене породице него ћемо их давати на бесплатно коришћење породицама које имају тежу ситуацију и породичну и материјалну, самохраним родитељима с више деце, родитељима с децом која имају тешка обољења, с инвалидитетом, учесницима ратова у бившој Југославији, истакнутим спортистима... Обавили смо категоризацију свих оних који се могу кандидовати и у то ћемо кренути већ од зграде у Кисачкој 55, где неће сви станови бити продавани по повлашћеној цени, већ ће део бити уступљен бесплатно. То дуго није рађено у Новом Саду и верујем да ћемо с комплексом који градимо у Улици Момчила Тапавице појачати стамбени фонд у граду. Радимо и велику инвестицију за социјално угрожене избегличке породице у Ветернику, требало би да крене и Футог и још једна локација у Ветернику – рекао је Вучевић.
Како је најавио, Дом здравља на Лиману биће потпуно реконструисан, први пут од изградње 1974. године.
– Добили смо од Канцеларије за јавна улагања Републике Србије готово 600 милиона динара за инвестицију у Дом здравља на Лиману. Истворемено, очекујем ускоро да ћемо расписати тендер за Дом здравља на Адицама и припремамо пројекат за реконструкцију Дома здравља на Новом насељу, за шта ћемо такође добити новац од Канцеларије за јавна улагања – казао је Милош Вучевић.
Против ребаланса били су одборници опозиционих СРС-а и Покрета „Доста је било“, док су одборници из редова ДС-а и „Независних грађана“ и даље у бојкоту скупштинских заседања. За председник Одборничке групе СРС-а Ђурђа Јакшића готово сав приспали новац биће утрошен у текућу потрошњу и „гашење пожара у градским предузећима“, док изостају кључни пројекти од велике важности за Нови Сад.
– Пробелм није новац, већ недостатак идеје, одлучности и храбрости да се започне неки од виталних пројеката – сматра Јакшић, чија странка је ипак подржала одлуку о забрани пластичних кеса у граду. – Ако Град сваке године има суфицит од пет-шест милијарди, то значи да има више новца него што му је потребно. Логично би било да онда Град смањи цену комуналија и локалних такси. Такође, Граду који има суфицит од 50 милиона евра није потребан приватни партнер да изгради четири јавне гараже у центру града.
Опозиција и владајућа коалиција жустро су полемисали око Програма уређивања грађевинског земљишта, а након паузе уследио је наставак седнице на којој је, између осталог, усвојен низ урбанистичких планова, те измене програма јавних предузећа и установа, а градски парламент је изгласао и расписивање конкурса за директора „Зоохигијене и ветерине“.
С. Крстић