Grad povećava ulaganja u puteve i stambenu podršku ugroženim sugrađanima
Drugim rebelansom, koji je Skupština grada usvojila većinom glasova, Novi Sad će ove godine raspolagati s više od 30,1 milijardi dinara.
Kako je na radnoj sednici objašnjeno, razlozi za drugu izmenu gradskog budžeta ove godine su povećanje plata u javnom sektoru, izmene programa gradskih uprava i preduzeća, kao i donacije EU i Republike.
Pred zasedanje novinarima se obratio gradonačelnik Miloš Vučević koji je istakao da je ovogodišnji budžet dvostruko veći od onog pre osam godina.
– Rebalans nije nešto dramatično bitan u smislu promene budžeta, ali jeste u smislu pokazatelja daljeg razvoja grada – naveo je Vučević. –Budžet Grada povećava se 591 milion dinara, probili smo magičnu cifru od 30 milijardi. Da vas podsetim, pre osam godina budžet je bio 15 milijardi, a sada je dvostruko veći. To su dobre tendencije. Najvažnije u okviru rebalansa je povećanje plata zaposlenima u javnom sektoru, osam odsto administraciji, devet odsto ljudima u socijali i Predškolskoj ustanovi i deset odsto zaposlenima u ustanovama kulture. To je najveće i najznačajnije izdvajanje, i to je korigovano rebalansom republičkog budžeta i odlukom Republičke vlade o povećanju plata.
On smatra da je dobra vest za Novosađane što će gradska vlast izdvojiti dodatnih 250 miliona dinara za putnu privredu, odnosno za asfaltiranje ulica, održavanje pešačkih i biciklističkih staza, saobraćajne signalizacije, krpljenje udarnih rupa.
– U rebalansu smo opredelili novac za projektovanje novih obdaništa, projektujemo tri nova, mimo toga što ove godine gradimo novo obdanište i rekonstruišemo druga. Dali smo subvenciju vrednu 40 miliona dinara „Čistoći“ da poveća broj podzemnih kontejnera. Naša želja je da svuda u gradu imamo podzemne kontejnere i oslobodimo javni prostor. Predvideli smo i subvenciju za „Lisje“ za bolje održavanje grobalja, posebno ovih koja je Grad preuzeo u prigradskim naseljima, da bi se ona dovela u pristojno stanje – dodao je novosadski gradonačelnik.
Vučević je istakao i značaj odluke o ukidanju plastičnih kesa u trgovinama od 2021. godine.
– Očekujemo da 4. decembra budu završene pristupne saobraćajnice Žeželjevom mostu. Jasno mi je da je saobraćaj u tom delu grada otežan, ali se nadam da ćemo do kraja godine dobiti završenu petlju kod „Žeželjevog“ mosta. To je preduslov da podgrađe povremeno zatvaramo za drumski saobraćaj i pretvaramo u pešačku zonu. Mislim da je podgrađe zrelo, i s ovim investicijama koje Grad radi, i uz sve veću privatnu inicijativu, da ga pretvorimo u novu turističku zonu – izjavio je gradonačelnik Miloš Vučević.
– Mislim da ćemo biti prvi grad koji će krenuti tako ofanzivno, pomalo i radikalno, ali jedino tako možemo otkloniti sve one probleme s kojima se susrećemo. Danas možemo najaviti svima onima koji se bave proizvodnjom kesa i koji ih koriste u poslu da se pripreme i da prelaze na ekološke i biorazgradive materijale za kese. Imamo dovoljno vremena, nešto više od godinu, da pripremimo grad za tu odluku i da zaista počnemo da živimo kao „zeleni grad“, odnosno grad koji vodi računa o okruženju i zaštiti životne sredine – poručio je Vučević.
On smatra i da će niz gradskih odluka u vezi sa stambenom podrškom socijalno ugroženim sugrađanima zadovoljiti Novosađane.
– Deo stanova ne samo da ćemo prodavati po povlašćenim cenama za socijalno ugrožene porodice nego ćemo ih davati na besplatno korišćenje porodicama koje imaju težu situaciju i porodičnu i materijalnu, samohranim roditeljima s više dece, roditeljima s decom koja imaju teška oboljenja, s invaliditetom, učesnicima ratova u bivšoj Jugoslaviji, istaknutim sportistima... Obavili smo kategorizaciju svih onih koji se mogu kandidovati i u to ćemo krenuti već od zgrade u Kisačkoj 55, gde neće svi stanovi biti prodavani po povlašćenoj ceni, već će deo biti ustupljen besplatno. To dugo nije rađeno u Novom Sadu i verujem da ćemo s kompleksom koji gradimo u Ulici Momčila Tapavice pojačati stambeni fond u gradu. Radimo i veliku investiciju za socijalno ugrožene izbegličke porodice u Veterniku, trebalo bi da krene i Futog i još jedna lokacija u Veterniku – rekao je Vučević.
Kako je najavio, Dom zdravlja na Limanu biće potpuno rekonstruisan, prvi put od izgradnje 1974. godine.
– Dobili smo od Kancelarije za javna ulaganja Republike Srbije gotovo 600 miliona dinara za investiciju u Dom zdravlja na Limanu. Istvoremeno, očekujem uskoro da ćemo raspisati tender za Dom zdravlja na Adicama i pripremamo projekat za rekonstrukciju Doma zdravlja na Novom naselju, za šta ćemo takođe dobiti novac od Kancelarije za javna ulaganja – kazao je Miloš Vučević.
Protiv rebalansa bili su odbornici opozicionih SRS-a i Pokreta „Dosta je bilo“, dok su odbornici iz redova DS-a i „Nezavisnih građana“ i dalje u bojkotu skupštinskih zasedanja. Za predsednik Odborničke grupe SRS-a Đurđa Jakšića gotovo sav prispali novac biće utrošen u tekuću potrošnju i „gašenje požara u gradskim preduzećima“, dok izostaju ključni projekti od velike važnosti za Novi Sad.
– Probelm nije novac, već nedostatak ideje, odlučnosti i hrabrosti da se započne neki od vitalnih projekata – smatra Jakšić, čija stranka je ipak podržala odluku o zabrani plastičnih kesa u gradu. – Ako Grad svake godine ima suficit od pet-šest milijardi, to znači da ima više novca nego što mu je potrebno. Logično bi bilo da onda Grad smanji cenu komunalija i lokalnih taksi. Takođe, Gradu koji ima suficit od 50 miliona evra nije potreban privatni partner da izgradi četiri javne garaže u centru grada.
Opozicija i vladajuća koalicija žustro su polemisali oko Programa uređivanja građevinskog zemljišta, a nakon pauze usledio je nastavak sednice na kojoj je, između ostalog, usvojen niz urbanističkih planova, te izmene programa javnih preduzeća i ustanova, a gradski parlament je izglasao i raspisivanje konkursa za direktora „Zoohigijene i veterine“.
S. Krstić