clear sky
4°C
21.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГРАД НОВИ САД ДАЈЕ ПОДСТИЦАЈЕ Школарцима потребне кантине

16.09.2023. 23:30 23:35
Пише:
Фото: Дневник (А. Чегар)

Према подацима Градске управе за образовање, већина ученика користи услуге кухиња и кантина у оквиру школа, а међу њима предњаче они који то право остварују путем Градске управе за социјалну и дечју заштиту.

Док ђаци свих 34 осмолетки на територији Града Новог Сада имају могућност да се хране у кухињама, међу средњим школама једино Пољопривредна школа са домом ученика у Футогу пружа такву услугу и у њој редовно обедује око 200 ђака.

– Родитељи и ученици основних школа задовољни су понудом, имајући у виду да се у већини кухиња оброци и спремају и послужују – истакла је за „Дневник” чланица Градске управе за образовање Дина Вучинић, додавши да у кантинама могу да се купе сендвичи, палачинке, сокови и други производи. – Очекује се да број кантина буде већи јер услови за рад постоје, како у основним, тако и у средњим школама, те ће се свакако разматрати повећање капацитета.

Дина Вучинић наводи и да ће такве образовне установе имати подстицај од Града приликом издавања простора у закуп који се обавља преко Градске управе за образовање, као и приликом обезбеђивања бесплатних оброка за децу који испуњавају потребне услове путем Градске управе за социјалну и дечју заштиту. Такође истиче за наш лист да се рад кантина и школских кухиња сваке године редовно контролише од стране Института за јавно здравље Војводине.

– Током прошле године урађен је Извештај о евалуацији инфраструктурних, кадровских и организационих капацитета кухиња 17 основних школа на територији Града Новог Сада за 2022. годину – рекла је Дина Вучинић. – У случају и најмање неправилности врло брзо реагујемо и отклањамо их у најкраћем року. У току је провера услова за рад у преосталих 17 школа од стране Института за јавно здравље, тако да ће у току ове године све основне школе у потпуности бити обухваћене извештајем. Напомињемо да се у њему позитивно оцењују и услови у кухињама и кантинама, као и капацитети који се тичу људских ресурса.


Средњошколци најчешће у пекарама

Како средњошколци у нашем граду махом немају кухиње у својим образовним установама, они најчешће посећују пекаре и киоске брзе хране, па су из тих разлога њихови yеparci нешто већи него међу ученицима основних школа.

Не узимају скупу храну, најчешће су то ролнице са сиром, пицом или шунком, као и разне штрудле. Међутим, дођу са крупним новчаницама, па често имамо проблем да вратимо кусуррекли су нам радници пекаре у близини ГимназијеИсидора Секулић”.

Ученици СШСветозар Милетићказали су за наш лист да за ужину потроше минимално 200 динара, најчешће купе пециво које кошта од 100 до 150 динара, а када узимају слаткише или сокове, потроше и до 400 динара. Њихови вршњаци из Саобраћајне школеПинкикажу да немају кантину, па морају да одлазе у оближње пекаре на великом одмору.

Дамо за ужину око 300 динара дневно, најчешће једемо сендвиче или пицукаже за наш лист ученик те школе Омер. – Неки од мојих другара носе и храну од куће, што је за сваку похвалу. Мислим да је исплативије, али и здравије.


Како је у свим градским основним школама обезбеђена исхрана, у многим установама покренута је иницијатива да се капије закључавају током малог и великог одмора из безбедносних разлога. Од прошле године, Савет родитеља у ОШ „Ђорђе Натошевић” одлучио је и да се, поред затварања дворишта, отвори и кантина у којој ће ученици који не користе услуге кухиње моћи да купе ужину.

– Кухиња функционише добро, а у кантинама је широк избор, па поред сокова и сендвича има и здраве хране, попут воћа и осталих намирница – рекла је за наш лист директорка Бранислава Мартиновић. – Због густог саобраћаја, били смо принуђени да не дозволимо деци да излазе из дворишта, нарочито најмлађим ученицима.

А. Чегар

 

Пише:
Пошаљите коментар