GRAD NOVI SAD DAJE PODSTICAJE Školarcima potrebne kantine
Prema podacima Gradske uprave za obrazovanje, većina učenika koristi usluge kuhinja i kantina u okviru škola, a među njima prednjače oni koji to pravo ostvaruju putem Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu.
Dok đaci svih 34 osmoletki na teritoriji Grada Novog Sada imaju mogućnost da se hrane u kuhinjama, među srednjim školama jedino Poljoprivredna škola sa domom učenika u Futogu pruža takvu uslugu i u njoj redovno obeduje oko 200 đaka.
– Roditelji i učenici osnovnih škola zadovoljni su ponudom, imajući u vidu da se u većini kuhinja obroci i spremaju i poslužuju – istakla je za „Dnevnik” članica Gradske uprave za obrazovanje Dina Vučinić, dodavši da u kantinama mogu da se kupe sendviči, palačinke, sokovi i drugi proizvodi. – Očekuje se da broj kantina bude veći jer uslovi za rad postoje, kako u osnovnim, tako i u srednjim školama, te će se svakako razmatrati povećanje kapaciteta.
Dina Vučinić navodi i da će takve obrazovne ustanove imati podsticaj od Grada prilikom izdavanja prostora u zakup koji se obavlja preko Gradske uprave za obrazovanje, kao i prilikom obezbeđivanja besplatnih obroka za decu koji ispunjavaju potrebne uslove putem Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu. Takođe ističe za naš list da se rad kantina i školskih kuhinja svake godine redovno kontroliše od strane Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
– Tokom prošle godine urađen je Izveštaj o evaluaciji infrastrukturnih, kadrovskih i organizacionih kapaciteta kuhinja 17 osnovnih škola na teritoriji Grada Novog Sada za 2022. godinu – rekla je Dina Vučinić. – U slučaju i najmanje nepravilnosti vrlo brzo reagujemo i otklanjamo ih u najkraćem roku. U toku je provera uslova za rad u preostalih 17 škola od strane Instituta za javno zdravlje, tako da će u toku ove godine sve osnovne škole u potpunosti biti obuhvaćene izveštajem. Napominjemo da se u njemu pozitivno ocenjuju i uslovi u kuhinjama i kantinama, kao i kapaciteti koji se tiču ljudskih resursa.
Srednjoškolci najčešće u pekarama
Kako srednjoškolci u našem gradu mahom nemaju kuhinje u svojim obrazovnim ustanovama, oni najčešće posećuju pekare i kioske brze hrane, pa su iz tih razloga njihovi yeparci nešto veći nego među učenicima osnovnih škola.
– Ne uzimaju skupu hranu, najčešće su to rolnice sa sirom, picom ili šunkom, kao i razne štrudle. Međutim, dođu sa krupnim novčanicama, pa često imamo problem da vratimo kusur – rekli su nam radnici pekare u blizini Gimnazije „Isidora Sekulić”.
Učenici SŠ „Svetozar Miletić” kazali su za naš list da za užinu potroše minimalno 200 dinara, najčešće kupe pecivo koje košta od 100 do 150 dinara, a kada uzimaju slatkiše ili sokove, potroše i do 400 dinara. Njihovi vršnjaci iz Saobraćajne škole „Pinki” kažu da nemaju kantinu, pa moraju da odlaze u obližnje pekare na velikom odmoru.
– Damo za užinu oko 300 dinara dnevno, najčešće jedemo sendviče ili picu – kaže za naš list učenik te škole Omer. – Neki od mojih drugara nose i hranu od kuće, što je za svaku pohvalu. Mislim da je isplativije, ali i zdravije.
Kako je u svim gradskim osnovnim školama obezbeđena ishrana, u mnogim ustanovama pokrenuta je inicijativa da se kapije zaključavaju tokom malog i velikog odmora iz bezbednosnih razloga. Od prošle godine, Savet roditelja u OŠ „Đorđe Natošević” odlučio je i da se, pored zatvaranja dvorišta, otvori i kantina u kojoj će učenici koji ne koriste usluge kuhinje moći da kupe užinu.
– Kuhinja funkcioniše dobro, a u kantinama je širok izbor, pa pored sokova i sendviča ima i zdrave hrane, poput voća i ostalih namirnica – rekla je za naš list direktorka Branislava Martinović. – Zbog gustog saobraćaja, bili smo prinuđeni da ne dozvolimo deci da izlaze iz dvorišta, naročito najmlađim učenicima.
A. Čegar