Футошки систем самоодбране
Клуб самоодбране „Реални аикидо Футог” ове јесени званично је ушао у своју осамнаесту сезону. Власник и главни учитељ клуба Марко Дивјак (црни појас, пети дан) 10. октобра, заједно са члановима, прославио је седамнаест година од првог тренинга, за који је тада интересовање било велико и којем је присуствовало око двадесет полазника, а та бројка и до данас расте.
– Тада сам имао 21 годину, браон појас и велики сан – рекао је Марко – Одлучио сам да оснујем свој клуб на наговор покојног мајстора Љубе Врачаревића, који је оснивач и творац стила реалног аикидоа. – Након што је клуб званично регистрован, отпочео је рад једном групом мешовитог узраста, која се временом поделила на две, дечју и групу за одрасле. После одређеног времена, због разлике у годинама и повећаног броја чланова, дечју групу смо поделили на млађу и старију дечју групу. У групи одраслих су углавном особе које се аикидом баве рекреативно, а нађе се и понеки професионалац који се аикиду вратио из љубави. Кроз рекреацију, социјализацију деце, правилан физички развој и учење о самоодбрани, деца која код нас тренирају лако и брзо се ослободе страха од јавног наступа, а дечаци не виде препреку да тренирају с девојчицама, и обрнуто, нити им је проблем што је некада ауторитет неко ко је млађи од њих, а има већи појас. Нама су то ствари од велике важности које деца носи кући, и које ће им, надам се, користити даље у животу.
Осим што клуб одржава традицију тренинзима у Футогу, пре осам година основано је и истурено одељење у Бачкој Паланци, док је пре две године закупљен простор на Спенсу, где се такође одржавају тренинзи. У сваком клубу постоје по три старосне групе: у првој су деца од четири од седам година, у другој од осам до дванаест, док трећа остаје група мешовитог узраста. Помоћни тренер у Футогу је Марко Предојевић (црни појас, други дан), док је асистент у Бачкој Паланци Лазар Мијић (црни појас, први дан).
– Занимљиво је напоменути смену генерација: сада крећу да тренирају деца бивших полазника. Поносни смо на то што смо опстали толики низ година у свом селу, поготово због тога што аикидо не посматрамо као класичан спорт – каже Дивјак.
Упознат са случајевима насиља над женама, као и насиља у породици, клуб је одлучио да организује бесплатне часове реалног аикидоа за жене, који ће се одржавати два пута недељно у трајању од месеца. За сада званичан датум првог тренинга није познат, али ће бити објављен на сајту клуба, а у зависности од броја заинтересованих, курс ће се одвијати у више наврата.
– Клуб „Реални аикидо” сматра се суорганизатором тог пројекта, на којем ћемо радити у више етапа. Осим Града Новог Сада, имаћемо подршку и Интернационалне полицијске асоцијације (ИПА), као и Центра за социјални рад и Сигурне куће. Врата курса биће отворена свакој жени, независно од старости или материјалне ситуације. Важно нам је да жене науче основе самообране, као и да им омогућимо рекреативни програм – нагласио је Дивјак.
Да је аикидо спорт који буди интересовање, показује и податак да девојчица у клубу годинама има између 35 и 40 одсто, што је више од трећине укупног броја полазника.
Д. Андулајевић
Пројекат „Нови Сад – Спортом до здравља” реализовао је „ДВП дигитал” уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац