Futoški sistem samoodbrane
Klub samoodbrane „Realni aikido Futog” ove jeseni zvanično je ušao u svoju osamnaestu sezonu. Vlasnik i glavni učitelj kluba Marko Divjak (crni pojas, peti dan) 10. oktobra, zajedno sa članovima, proslavio je sedamnaest godina od prvog treninga, za koji je tada interesovanje bilo veliko i kojem je prisustvovalo oko dvadeset polaznika, a ta brojka i do danas raste.
– Tada sam imao 21 godinu, braon pojas i veliki san – rekao je Marko – Odlučio sam da osnujem svoj klub na nagovor pokojnog majstora Ljube Vračarevića, koji je osnivač i tvorac stila realnog aikidoa. – Nakon što je klub zvanično registrovan, otpočeo je rad jednom grupom mešovitog uzrasta, koja se vremenom podelila na dve, dečju i grupu za odrasle. Posle određenog vremena, zbog razlike u godinama i povećanog broja članova, dečju grupu smo podelili na mlađu i stariju dečju grupu. U grupi odraslih su uglavnom osobe koje se aikidom bave rekreativno, a nađe se i poneki profesionalac koji se aikidu vratio iz ljubavi. Kroz rekreaciju, socijalizaciju dece, pravilan fizički razvoj i učenje o samoodbrani, deca koja kod nas treniraju lako i brzo se oslobode straha od javnog nastupa, a dečaci ne vide prepreku da treniraju s devojčicama, i obrnuto, niti im je problem što je nekada autoritet neko ko je mlađi od njih, a ima veći pojas. Nama su to stvari od velike važnosti koje deca nosi kući, i koje će im, nadam se, koristiti dalje u životu.
Osim što klub održava tradiciju treninzima u Futogu, pre osam godina osnovano je i istureno odeljenje u Bačkoj Palanci, dok je pre dve godine zakupljen prostor na Spensu, gde se takođe održavaju treninzi. U svakom klubu postoje po tri starosne grupe: u prvoj su deca od četiri od sedam godina, u drugoj od osam do dvanaest, dok treća ostaje grupa mešovitog uzrasta. Pomoćni trener u Futogu je Marko Predojević (crni pojas, drugi dan), dok je asistent u Bačkoj Palanci Lazar Mijić (crni pojas, prvi dan).
– Zanimljivo je napomenuti smenu generacija: sada kreću da treniraju deca bivših polaznika. Ponosni smo na to što smo opstali toliki niz godina u svom selu, pogotovo zbog toga što aikido ne posmatramo kao klasičan sport – kaže Divjak.
Upoznat sa slučajevima nasilja nad ženama, kao i nasilja u porodici, klub je odlučio da organizuje besplatne časove realnog aikidoa za žene, koji će se održavati dva puta nedeljno u trajanju od meseca. Za sada zvaničan datum prvog treninga nije poznat, ali će biti objavljen na sajtu kluba, a u zavisnosti od broja zainteresovanih, kurs će se odvijati u više navrata.
– Klub „Realni aikido” smatra se suorganizatorom tog projekta, na kojem ćemo raditi u više etapa. Osim Grada Novog Sada, imaćemo podršku i Internacionalne policijske asocijacije (IPA), kao i Centra za socijalni rad i Sigurne kuće. Vrata kursa biće otvorena svakoj ženi, nezavisno od starosti ili materijalne situacije. Važno nam je da žene nauče osnove samoobrane, kao i da im omogućimo rekreativni program – naglasio je Divjak.
Da je aikido sport koji budi interesovanje, pokazuje i podatak da devojčica u klubu godinama ima između 35 i 40 odsto, što je više od trećine ukupnog broja polaznika.
D. Andulajević
Projekat „Novi Sad – Sportom do zdravlja” realizovao je „DVP digital” uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac