Дунав, Фрушка гора, Бегечка јама... зову туристе
– Наш град је богат природним добрима због плодног пољопривредног земљишта, производње здраве хране, коју локална самопурава подстицајима подржава
већ пету годину, али и због близине Дунава и Фрушке горе – казао је, између осталог, члан Градског већа за привреду Горан Сечујски на панел-дискусији „Значај еко и гастро туристичког производа у локалном економском развоју”, уприличеној на 83. пољопривредном сајму, а у организацији Градске управе за приведу и Центра за истраживање и студије туризма Новог Сада.
Еко-туризам је представљен као део одрживог развоја и компонента чији се развој заснива на природи и што већем укључивању домаћег становништва.
– Град подржава све што осликава овдашњу културу и што је карактеристично за Нови Сад. Предстоји нам доношење програма заштите природних богатстава, што је предвиђено Стратегијом одрживог развоја. Локална самоуправа под еко-туризмом сматра одговорно путовање у природна подручја која се на тај начин најбоље штите – истакао је Сечујски, помињући да су у околини Новог Сада и Бегечка јама и Резерват природе „Ковиљско-петроварадински рит”, који, уз остале, чине потенцијале за развој еко-туризма.
– Ове године је издато 17.500 туристичких ваучера за одмор и опоравак у нашој земљи – рекла је државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникације др Лукреција Ђери, говорећи на панел-дискусији о домаћем туризму.
Посебно је истакла значај подстицајних мера путем ваучер-система.
– Ове године, осим угоститељских објеката, подржавамо и носиоце сеоских газдинстава, а то су они који имају собе за издавање. Ове године, за разлику од лане, угоститељи се могу пријављивати током целе године – истакла је државна секретарка. – Тако развијамо локалне средине и цео регион. Бање и планински центри су и ове године, као и лане, најтраженије дестинације. Сада имамо више од пет стотина пријављених угоститељских објеката, а то су, осим хотела, сеоска туристичка домаћинства, апартмани и собе.
На панелу су учествовали и власник „Салаша 137” Александар Самарyија, оснивач предузећа „Колор-прес група” Роберт Чобан, творац догаћаја „Фоод Талк”, и директор Туристичке организације општине Љиг и оснивач портала „Село” Владимир Ивановић.
З. Делић