Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Друго вече „Градић феста” протекло у знаку роконерола

31.08.2019. 16:40 19:53
Пише:
Фото: Дневник (Филип Бакић)

Звезда друге вечери „Градић” био је београдски састав „Артан Лили”, који је и овог пута оправдао поверење својих фанова, а њихови енергични хитови имали су потпуни „ођек” публике која је знала све текстове.

Звук је био добар, али не прегласан, јер тако доликује фестивалу смештеном у барокном амбијенту, који враћа у неко друго време. Бенд „Аутопарк” наступио је на великој бини, а себе и публику препустио океану љубавних осећаја и снова.

Кад је реч о таласу емоција, на пункту 1 у Београдској улици посетиоци су синоћ уз састав „Дуо номадико” имали прилику да чују и доживе нешто потпуно другачије у односу на звук који доносе концерти, манифестације, свакодневица и ноћни живот.

– Свирамо руску ромску музику, која је специфична по својој осећајности и снажном емотивном доживљају – објаснила је чланица састава „Дуо номадико“ Неда Носовић, изражавајући задовољство због интересовања публике у односу на чињеницу да су, како је рекла, потпуни акустичари, с две гитаре и гласом, без електронике. – Та музика потиче с далеког севера, из руских степа, од Рома, који су стари народ с изузетно богатом културом. Наш репертоар је микс ромске музике и руског фолклора, који желимо да представимо и приближимо српској публици јер сматрамо да с таквом врстом музике има врло мало додира. Чини ми се да наша публика тај звук веома лепо прихвата јер то је за њих нешто ново и другачије. Музика коју изводимо је музика срца, уопште не морате да познајете језик, нити о чему је реч у песми. Слушајући нас, људи реагују емоцијом и срцем.

Такав доживљај потврдила је и публика.

– Похваљујем изванредан наступ „Дуа номадико” – рекла је Јелена Букилић. – Магично су представили све што чини ову манифестацију, као и сам дух Градића – мултикултуралност, безграничност, отвореност за упознавање новог и другачијег, љубав... Све је врло лепо осмишљено. Чим се пређе преко моста, почне да се наслућује нека празнична атмосфера. Као да цео Градић слави. Са свих страна стиже добра енергија.

На бини у Штросмајеровој улици, након талентованих близанаца Поповић, свој дебитантски наступ имао је новосадски дуо занимљивог имена „Лепша Брена“. Уз тај нео-постпанк састав публика је на нов начин открила како електронски синтетизована музика прави моћну хемију с дисторзираном. Нишки полуакустични састав „Бохемија” је поп-психоделичном провенијенцијом подигао лествицу у приступу рок музици на домаћој сцени. Из публике се могло чути да је „Бохемијин” наступ на „Фестивалу уличних свирача” озбиљан кандидат за Концерт године.

Више од двадесет плесача из четири плесне школе направило је својеврсни „шоу оф” на плесном подијуму смештеном одмах поред Београдске капије. Трибине су биле пуне људи, а плесали су дословно сви. На малој бини Лисинског публика је уживала у жестоким рифовима Лавли Квинцес, девојке из Хрватске, као и у бравурама румунских аудио-визуелних перформера „Мендел колектив”, док је велику бину затворио наступ мађарског психоделичног инди-састава „Жагар”.

– Манифестација ми се генерално допада, мада мислим да је нешто лошије него prеthodnih година, али сваки пут може да се нађе добра свирка – сматра посетилац Роберт Балго. – Има алтернативних бендова, али и неколико непотребних догађаја, који фестивал лако могу претворити у вашар. Рецимо, сматрам да di-yеju није место на „Фестивалу уличних свирача”, а недостају циркуски наступи, раније их је било више..., међутим, генерално је лепо. У односу на центар града, где се фестивал некад одржавао, овде је много лепше. Топлија атмосфера, а уличицама Градића веома добро стоје различити садржаји.

Б. Павковић

Фото: В. Фифа

 

Пише:
Пошаљите коментар