Доградња „Социјалног“ у Новом Саду највећа инвестиција ПИО фонда
– Незапосленост у Србији у првом кварталу ове године већа је 0,1 одсто у односу на исти период 2019. године – навео је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић током посете Новом Саду.
Ђорђевић је, приликом обиласка доградње зграде Фонда ПИО у друштву градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, најавио и нове мере политике активног запошљавања које ће његово министарство и Министарство финансија заједнички објавити у наредних десетак дана.
– Први квартал ове године завршили смо с 9,7 одсто незапослених, док их је у првом кварталу прошле године било 9,6 одсто. То нам улива наду да ће стопа бити једноцифрена и да ће се тај тренд наставити и до краја године – изјавио је Ђорђевић.
По његовим речима, очекују се нове инвестиције и отварање нових радних места, а као пример навео је полагање камена темељца за фабрику с 1.000 радних места у Смедеревској Паланци. Он је најавио „неке нове лепе вести и нова радна места“, додавши да ће то „сигурно бити остварено до краја године“.
– По бројевима из Централног регистра, запосленост је 15. маја била 2.196.372, што је 6.988 више запослених у односу на 20. фебруар ове године. С једне стране, пандемија је довела до тога да неки радници изгубе посао, али се показало да су се у току ванредног стања на неки начин пробудила нека нова занимања и да су отворена нова радна места – додао је Зоран Ђорђевић.
Како је објаснио, у току је доношење нових мера активног запошљавања, пошто је политика Националне службе за запошљавање базирана на ситуацији из 2008. године и 26 одсто незапослених.
Министар Ђорђевић је најавио да ће у наредних десетак дана Министарство рада и Министарство финансија изнети у јавност како ће изгледати нове мере активног запошљавања.
Говорећи о намерама државе да задржи грађане које је с послова у иностраству пандемија вратила у Србију, Ђорђевић је истакао да је намера да се развија привреда „која неће зависити од неке друге привреде или увоза“. Он је назначио да код повратника постоји интересовање, да ће велика већина њих ће остати и да га то радује.
– Ово је највећа инвестиција Фонда ПИО, вредна 587 милиона динара укупно. Објекат има 4.000 квадрата и свакако ће представљати велики помак у функционисању Фонда за пензијско и инвалидско осигурање јер ће пружити нове могућности за услуге које Фонд даје нашим корисницима – изјавио је министар Ђорђевић током обиласка градилишта на Житном тргу у Новом Саду.
Он је напоменуо да је у току израда информационих система за ПИО и социјалну заштиту.
– Идеја је да они омогуће да грађани до својих права дођу много лакше, без редова и чекања, да све добију електронским путем. Стављањем у фунцију електронске писарнице у Фонду ПИО и електронске писарнице у Министраству, пошто ће све бити повезано, не само да ће се смањити редови већ ће грађани имати увид у то где је њихов документ – поручио је Зоран Ђорђевић.
– Бољи услови за запослене и кориснике Фонда ПИО створиће се доградњом објекта – казао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Како је објаснио, нова зграда имаће гараже, лифтове, посебне собе за вештачење, те неће бити потребе за редовима.
– Велики број њих не зна шта то Србија нуди, а имамо велики број повољних субвенција, чак и бесповратне, и они то морају да искористе. Нигде им неће бити лепше него овде. Акциони план за економске миграције ће радити управо на томе да они остану овде – закључио је министар за рад Зоран Ђорђевић.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић нагласио је да је део грађана изгубио посао, али да охрабрују подаци о приходима градског buyеta на основу пореза на зараде и имовину.
– Повећање од десет одсто за здравствене раднике и раднике у систему социјалне заштите није крај. Најваљено је да ћемо имати ново повећање плата до краја године и морам да вам кажем да, и поред пандемије, нисме одустали од плана „Србија 2025“ да просечна плата у Србији буде 900 евра, а просечна пензија 440. То је крајњи циљ ове владе и сваке следеће – рекао је министар Ђорђевић.
– По подацима НСЗ-а од 30. априла, 675 евидентираних је остало без посла, од готово 158.000 запослених – казао је Вучевић. – Имамо мањи број незапослених у априлу 2020. године него у априлу 2019. Наравно да смо изгубили део радних места и да ћемо се трудити да их вратимо. Зато се и боримо за нове инвестиције и нове фабрике, зато смо и дали попуст за локале и зато је држава изашла с овим пакетом подршке привредницима. Увек може више, али је питање колико се можете испружити, а да не угрозите финансијску стабилност града и државе.
Он је додао да је Град преусмерио неуручене пакете помоћи за пензионере онима који су остали без посла, као један вид подршке. По његовим речима, највећи број великих компанија у граду отворио је погоне, али ситуација зависи и од стања на европском и светском тржишту. Уједно, најавио је долазак у Нови Сад две велике компаније „из две, од три најјаче економске силе на свету“.
– Градска каса је под контролом и нема потребе за ребалансом buyеta у овом тренутку. Немамо озбиљнији дефицит, али ћемо свакако имати мање приходе. Добра вест је да је немали број компанија платио порезе на зараде и није искористио могућност одлагања. И порез на имовину је боље наплаћен у мају ове године него у мају прошле иако нисмо уручивали решења. Расте број корисника електронског плаћања преко еУправе, више од 30.000 њих се регистровало – навео је градоначелник Милош Вучевић.
С. Крстић