Dogradnja „Socijalnog“ u Novom Sadu najveća investicija PIO fonda
– Nezaposlenost u Srbiji u prvom kvartalu ove godine veća je 0,1 odsto u odnosu na isti period 2019. godine – naveo je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević tokom posete Novom Sadu.
Đorđević je, prilikom obilaska dogradnje zgrade Fonda PIO u društvu gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, najavio i nove mere politike aktivnog zapošljavanja koje će njegovo ministarstvo i Ministarstvo finansija zajednički objaviti u narednih desetak dana.
– Prvi kvartal ove godine završili smo s 9,7 odsto nezaposlenih, dok ih je u prvom kvartalu prošle godine bilo 9,6 odsto. To nam uliva nadu da će stopa biti jednocifrena i da će se taj trend nastaviti i do kraja godine – izjavio je Đorđević.
Po njegovim rečima, očekuju se nove investicije i otvaranje novih radnih mesta, a kao primer naveo je polaganje kamena temeljca za fabriku s 1.000 radnih mesta u Smederevskoj Palanci. On je najavio „neke nove lepe vesti i nova radna mesta“, dodavši da će to „sigurno biti ostvareno do kraja godine“.
– Po brojevima iz Centralnog registra, zaposlenost je 15. maja bila 2.196.372, što je 6.988 više zaposlenih u odnosu na 20. februar ove godine. S jedne strane, pandemija je dovela do toga da neki radnici izgube posao, ali se pokazalo da su se u toku vanrednog stanja na neki način probudila neka nova zanimanja i da su otvorena nova radna mesta – dodao je Zoran Đorđević.
Kako je objasnio, u toku je donošenje novih mera aktivnog zapošljavanja, pošto je politika Nacionalne službe za zapošljavanje bazirana na situaciji iz 2008. godine i 26 odsto nezaposlenih.
Ministar Đorđević je najavio da će u narednih desetak dana Ministarstvo rada i Ministarstvo finansija izneti u javnost kako će izgledati nove mere aktivnog zapošljavanja.
Govoreći o namerama države da zadrži građane koje je s poslova u inostrastvu pandemija vratila u Srbiju, Đorđević je istakao da je namera da se razvija privreda „koja neće zavisiti od neke druge privrede ili uvoza“. On je naznačio da kod povratnika postoji interesovanje, da će velika većina njih će ostati i da ga to raduje.
– Ovo je najveća investicija Fonda PIO, vredna 587 miliona dinara ukupno. Objekat ima 4.000 kvadrata i svakako će predstavljati veliki pomak u funkcionisanju Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje jer će pružiti nove mogućnosti za usluge koje Fond daje našim korisnicima – izjavio je ministar Đorđević tokom obilaska gradilišta na Žitnom trgu u Novom Sadu.
On je napomenuo da je u toku izrada informacionih sistema za PIO i socijalnu zaštitu.
– Ideja je da oni omoguće da građani do svojih prava dođu mnogo lakše, bez redova i čekanja, da sve dobiju elektronskim putem. Stavljanjem u funciju elektronske pisarnice u Fondu PIO i elektronske pisarnice u Ministrastvu, pošto će sve biti povezano, ne samo da će se smanjiti redovi već će građani imati uvid u to gde je njihov dokument – poručio je Zoran Đorđević.
– Bolji uslovi za zaposlene i korisnike Fonda PIO stvoriće se dogradnjom objekta – kazao je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
Kako je objasnio, nova zgrada imaće garaže, liftove, posebne sobe za veštačenje, te neće biti potrebe za redovima.
– Veliki broj njih ne zna šta to Srbija nudi, a imamo veliki broj povoljnih subvencija, čak i bespovratne, i oni to moraju da iskoriste. Nigde im neće biti lepše nego ovde. Akcioni plan za ekonomske migracije će raditi upravo na tome da oni ostanu ovde – zaključio je ministar za rad Zoran Đorđević.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević naglasio je da je deo građana izgubio posao, ali da ohrabruju podaci o prihodima gradskog buyeta na osnovu poreza na zarade i imovinu.
– Povećanje od deset odsto za zdravstvene radnike i radnike u sistemu socijalne zaštite nije kraj. Najvaljeno je da ćemo imati novo povećanje plata do kraja godine i moram da vam kažem da, i pored pandemije, nisme odustali od plana „Srbija 2025“ da prosečna plata u Srbiji bude 900 evra, a prosečna penzija 440. To je krajnji cilj ove vlade i svake sledeće – rekao je ministar Đorđević.
– Po podacima NSZ-a od 30. aprila, 675 evidentiranih je ostalo bez posla, od gotovo 158.000 zaposlenih – kazao je Vučević. – Imamo manji broj nezaposlenih u aprilu 2020. godine nego u aprilu 2019. Naravno da smo izgubili deo radnih mesta i da ćemo se truditi da ih vratimo. Zato se i borimo za nove investicije i nove fabrike, zato smo i dali popust za lokale i zato je država izašla s ovim paketom podrške privrednicima. Uvek može više, ali je pitanje koliko se možete ispružiti, a da ne ugrozite finansijsku stabilnost grada i države.
On je dodao da je Grad preusmerio neuručene pakete pomoći za penzionere onima koji su ostali bez posla, kao jedan vid podrške. Po njegovim rečima, najveći broj velikih kompanija u gradu otvorio je pogone, ali situacija zavisi i od stanja na evropskom i svetskom tržištu. Ujedno, najavio je dolazak u Novi Sad dve velike kompanije „iz dve, od tri najjače ekonomske sile na svetu“.
– Gradska kasa je pod kontrolom i nema potrebe za rebalansom buyeta u ovom trenutku. Nemamo ozbiljniji deficit, ali ćemo svakako imati manje prihode. Dobra vest je da je nemali broj kompanija platio poreze na zarade i nije iskoristio mogućnost odlaganja. I porez na imovinu je bolje naplaćen u maju ove godine nego u maju prošle iako nismo uručivali rešenja. Raste broj korisnika elektronskog plaćanja preko eUprave, više od 30.000 njih se registrovalo – naveo je gradonačelnik Miloš Vučević.
S. Krstić