Дан отворених врата на Факултету техничких наука
НОВИ САД: Факултет техничких наука отворио је јуче своја врата средњошколцима који су заинтересовани да ту наставе школовање.
Током „Дана отворених врата” будући студенти имали су прилику да се на презентацији детаљније упознају са студијским програмима, као и да обиђу лабораторије и упознају се с професорима и асистентима. Осим тога, након презентације и обиласка у добро познатом Клубу „Машинац”, уз незаобилазну кафу, уприличено је дружење будућих студената са садашњима.
Факултет техничких наука је током целе године доступан средњошколцима за сва њихова питања, нагласила је стручна сарадница за односе с јавношћу Дарија Медвецки.
Како је додала, будући студенти могу нас контактирати онлајн преко наших канала комуникације, али су им и врата маркетинг канцеларије увек отворена, тако да могу да нас посете и питају све што их занима. Међутим, „Дан отворених врата” организујемо да би средњошколци имали прилику да посете факултет, обиђу учионице, лабораторије, учествују у интерактивним радионицама које организују различити департмани, али и да поразговарају са студентима из маркетинг тима, у којем су представници свих студијских програма, и од њих чују различита искуства. Осим тога, могу да питају и све што их интересује у вези с пријемним и испитима уопште, али и да сазнају шта се на којем студијском програму изучава, да из „прве руке” чују различита искуства, а све то да би на крају донели праву одлуку. Жеља нам је да средњошколци упишу оно што их највише интересује и што највише воле, а за то је потребно да се добро информишу.
Матуранткиња Светлана Буквић, која похађа Гимназију „Лаза Костић” у Новом Саду, планира да упише смер Е-2 на Факултету техничких наука. Каже да још није почела да се спрема за пријемни испит, али да ће то ускоро учинити, будући да је, како нам је објаснила, велики „тремарош“.
Пре доласка на факултет имала сам неке информације, али су ми девојке које већ студирају електронику појасниле шта ме чека, како се уписује, који су предмети, шта се на факсу ради, у чему се разликују ужи избори и слично, рекла нам је Светлана Буквић.
Како је додала, дефинитивно се одлучила за ФТН, иако је раније размишљала о томе да упише енглески језик, али ми је то сада остало као план Б.
Старији студенти су ми објаснили да ће ми прва година бити релативно лака, будући да волим да учим. Немам проблем с матматиком и природним наукама уопште, али ми је стрес велики проблем па, да бих била што сигурнија и опуштенија, хоћу раније да почнем да се спремам за пријемни, казала је Светлана.
Без обзира на то што постоје онлајн комуникације, све више средњошколаца посећује факултет за време „Отворених врата”, а по речима ванредног професора и руководиоца маркетинг службе Ненада Симеуновића, изгледа да ђаци воле да дођу и обиђу лабораторије, те да се уживо виде с професорима, асистентима и студентима, као и да с њима уживо попричају.
„Дан отворених врата” организујемо петнаестак година и интересовање будућих студената да нас посете, али и да упишу факултет, све је веће, подсетио је Ненад Симеуновић.
Према његовим речима, на почетку те посете и нису биле тако масовне, међутим, последњих година је све више заинтересованих па их је овог пута посетило више од 300 матураната, које су, сходно њиховим жељама, распоредили у одређене лабораторије.
Кад заврше обилазак, чекају их студенти на кафи у „Машинцу”, где ће и од њих сазнати све што их интересује, поготово оно што се не усуђују да питају професоре. Та непосредност у комуникацији се добро показала, и то у односу с матурантима заиста негујемо, казао је Симеуновић.
Руководилац маркетинг службе каже да је ИТ тренд и даље присутан, али му се чини да се јавља и буди интересовање и за студије машинства, индустријског инжењерства, инжењерског менаџмента, заштите животне средине, заштите на раду, грађевинарства. Он напомиње да факултет посећују, али и уписују, ђаци из свих средњих школа, па чак и из медицинске, те да се сви труде да студентима омогуће да савладају градиво и с факултета изађу, пре свега, са знањем које ће бити препознато на тржишту и с којим ће моћи пристојно да живе.
Будући студенти све свеснији су тога – а мислим да је то и под утицајем и саветима родитеља – да не могу сви бити програмери и да постоји потреба и за инжењерима из неких других области, објаснио је професор Симеуновић.
Према његовим речима, код кандидата и студената јачају свест о томе шта ће да раде кад заврше, а подстичу их и да путују и иду на размене те да у иностранству стичу драгоцена искуства и доносе их код нас.
Мислим да су „старт ап” компаније, којих је све више и по којима је Нови Сад препознатљив, резултат тих иницијатива и размене, закључио је професор Симеуновић.
„Дани отворених врата” на Факултету техничких наука организују се два пута годишње, тако да они средњошколци који овог пута нису успели да дођу, имају шансу да поменуту викообразовну установу посете и на пролеће. Иначе, средњошколци се могу учланити и у „Фејсбук” групу „бићу студент фтн-упис 2019” и ту се информисати о свему што их занима.
Текст и фото: Ј. Вукашиновић