Dan otvorenih vrata na Fakultetu tehničkih nauka
NOVI SAD: Fakultet tehničkih nauka otvorio je juče svoja vrata srednjoškolcima koji su zainteresovani da tu nastave školovanje.
Tokom „Dana otvorenih vrata” budući studenti imali su priliku da se na prezentaciji detaljnije upoznaju sa studijskim programima, kao i da obiđu laboratorije i upoznaju se s profesorima i asistentima. Osim toga, nakon prezentacije i obilaska u dobro poznatom Klubu „Mašinac”, uz nezaobilaznu kafu, upriličeno je druženje budućih studenata sa sadašnjima.
Fakultet tehničkih nauka je tokom cele godine dostupan srednjoškolcima za sva njihova pitanja, naglasila je stručna saradnica za odnose s javnošću Darija Medvecki.
Kako je dodala, budući studenti mogu nas kontaktirati onlajn preko naših kanala komunikacije, ali su im i vrata marketing kancelarije uvek otvorena, tako da mogu da nas posete i pitaju sve što ih zanima. Međutim, „Dan otvorenih vrata” organizujemo da bi srednjoškolci imali priliku da posete fakultet, obiđu učionice, laboratorije, učestvuju u interaktivnim radionicama koje organizuju različiti departmani, ali i da porazgovaraju sa studentima iz marketing tima, u kojem su predstavnici svih studijskih programa, i od njih čuju različita iskustva. Osim toga, mogu da pitaju i sve što ih interesuje u vezi s prijemnim i ispitima uopšte, ali i da saznaju šta se na kojem studijskom programu izučava, da iz „prve ruke” čuju različita iskustva, a sve to da bi na kraju doneli pravu odluku. Želja nam je da srednjoškolci upišu ono što ih najviše interesuje i što najviše vole, a za to je potrebno da se dobro informišu.
Maturantkinja Svetlana Bukvić, koja pohađa Gimnaziju „Laza Kostić” u Novom Sadu, planira da upiše smer E-2 na Fakultetu tehničkih nauka. Kaže da još nije počela da se sprema za prijemni ispit, ali da će to uskoro učiniti, budući da je, kako nam je objasnila, veliki „tremaroš“.
Pre dolaska na fakultet imala sam neke informacije, ali su mi devojke koje već studiraju elektroniku pojasnile šta me čeka, kako se upisuje, koji su predmeti, šta se na faksu radi, u čemu se razlikuju uži izbori i slično, rekla nam je Svetlana Bukvić.
Kako je dodala, definitivno se odlučila za FTN, iako je ranije razmišljala o tome da upiše engleski jezik, ali mi je to sada ostalo kao plan B.
Stariji studenti su mi objasnili da će mi prva godina biti relativno laka, budući da volim da učim. Nemam problem s matmatikom i prirodnim naukama uopšte, ali mi je stres veliki problem pa, da bih bila što sigurnija i opuštenija, hoću ranije da počnem da se spremam za prijemni, kazala je Svetlana.
Bez obzira na to što postoje onlajn komunikacije, sve više srednjoškolaca posećuje fakultet za vreme „Otvorenih vrata”, a po rečima vanrednog profesora i rukovodioca marketing službe Nenada Simeunovića, izgleda da đaci vole da dođu i obiđu laboratorije, te da se uživo vide s profesorima, asistentima i studentima, kao i da s njima uživo popričaju.
„Dan otvorenih vrata” organizujemo petnaestak godina i interesovanje budućih studenata da nas posete, ali i da upišu fakultet, sve je veće, podsetio je Nenad Simeunović.
Prema njegovim rečima, na početku te posete i nisu bile tako masovne, međutim, poslednjih godina je sve više zainteresovanih pa ih je ovog puta posetilo više od 300 maturanata, koje su, shodno njihovim željama, rasporedili u određene laboratorije.
Kad završe obilazak, čekaju ih studenti na kafi u „Mašincu”, gde će i od njih saznati sve što ih interesuje, pogotovo ono što se ne usuđuju da pitaju profesore. Ta neposrednost u komunikaciji se dobro pokazala, i to u odnosu s maturantima zaista negujemo, kazao je Simeunović.
Rukovodilac marketing službe kaže da je IT trend i dalje prisutan, ali mu se čini da se javlja i budi interesovanje i za studije mašinstva, industrijskog inženjerstva, inženjerskog menadžmenta, zaštite životne sredine, zaštite na radu, građevinarstva. On napominje da fakultet posećuju, ali i upisuju, đaci iz svih srednjih škola, pa čak i iz medicinske, te da se svi trude da studentima omoguće da savladaju gradivo i s fakulteta izađu, pre svega, sa znanjem koje će biti prepoznato na tržištu i s kojim će moći pristojno da žive.
Budući studenti sve svesniji su toga – a mislim da je to i pod uticajem i savetima roditelja – da ne mogu svi biti programeri i da postoji potreba i za inženjerima iz nekih drugih oblasti, objasnio je profesor Simeunović.
Prema njegovim rečima, kod kandidata i studenata jačaju svest o tome šta će da rade kad završe, a podstiču ih i da putuju i idu na razmene te da u inostranstvu stiču dragocena iskustva i donose ih kod nas.
Mislim da su „start ap” kompanije, kojih je sve više i po kojima je Novi Sad prepoznatljiv, rezultat tih inicijativa i razmene, zaključio je profesor Simeunović.
„Dani otvorenih vrata” na Fakultetu tehničkih nauka organizuju se dva puta godišnje, tako da oni srednjoškolci koji ovog puta nisu uspeli da dođu, imaju šansu da pomenutu vikoobrazovnu ustanovu posete i na proleće. Inače, srednjoškolci se mogu učlaniti i u „Fejsbuk” grupu „biću student ftn-upis 2019” i tu se informisati o svemu što ih zanima.
Tekst i foto: J. Vukašinović