Да ли Руменки недостаје уређена пијаца?
Живот у граду и живот на селу разликују се по многим карактеристикама, али у оба случаја све има своје предности и мане.
Што се тиче приградских насеља, заступљеније су традиционалне и природне вредности, деца одрастају у чистијој и здравијој околини, али, с друге стране, изостају делатности које су значајне за житеље неког одређеног места. Тако смо у једној од посета Руменки увидели да у том месту недостаје уређена пијаца, а тренутно се на малом простору нађе свега неколико продаваца, који имају импровизовану тезгу и налази се на приватном поседу.
У разговору с мештанима, дошли смо до закључка да су мишљења подељена. Неки су се сложили да би било добро да ту постоји уређена пијаца, попут Сателитске или Футошке, док други кажу да годинама то што им треба купују директно од произвођача јер се сви углавном познају и зна се која кућа шта има да понуди.
Разговарали смо на ту тему с директором ЈКП „Тржница” Душаном Бајићем, који каже да већина пијаца у приградским насељима углавном и не ради свих седам дана у недељи, али да, с њихове стране, добра воља за уређењем пијаце постоји, но, то није њихова одлука.
– Из месне заједнице Руменка нам се још нико није јавио с том идејом о преузимању, а није у нашој надлежности да се мешамо јер прво Скупштина града мора да донесе одлуку да нас задужује за ту пијацу – каже Бајић. – Када би се потегло то питање и када бисмо добили дозволу да „преузмемо” пијацу у Руменки, наш једини услов би био да нам се обезбеди право на запошљавање довољног броја радника за тај посао. Добра воља је увек присутна јер знамо да радимо тај посао и организоваћемо се за 24 сата.
Како каже наш саговорник, „Тржница” је на упит Града 2017. године изразила спремност да преузме све пијаце које се организују у насељеним местима у околини, а на територији града, без обзира на то да ли оне доносе добит или губитак. Ипак, њихов посао није само да зарађују већ и да организују посао и воде рачуна о тој делатности, у име Града.
– Сходно томе, не тражимо додатне паре јер мислимо да можемо делимично покрити те пијаце сопственим новцем, једино смо тражили да нам се обезбеди довољан број људи јер је фирма својевремено имала 205 запослених, а сада смо на 188 – рекао је Бајић. – У том прелазном моменту смо баш преузимали на себе две пијаце: петроварадинску и каменичку. Када је укинута пијаца у Каменици, која је била на приватном земљишту, ми смо за 24 сата организовали нову на Старом тргу и покрили смо ту делатност, тако да само преузимање није проблем, али проблем нам је недостатак радне снаге.
По његовим речима, фирма оскудева у најнепосреднијим извршиоцима, а то су чистачи, перачи, спремачице, портири и слично. То предузеће тренутно је задужено за десет пијаца: Футошку, Лиманску, Детелинарску, Темеринску, Сателитску, Кванташ, Најлон, Рибљу, Петроварадинску и Каменичку.
И. Миклоши