Da li Rumenki nedostaje uređena pijaca?
Život u gradu i život na selu razlikuju se po mnogim karakteristikama, ali u oba slučaja sve ima svoje prednosti i mane.
Što se tiče prigradskih naselja, zastupljenije su tradicionalne i prirodne vrednosti, deca odrastaju u čistijoj i zdravijoj okolini, ali, s druge strane, izostaju delatnosti koje su značajne za žitelje nekog određenog mesta. Tako smo u jednoj od poseta Rumenki uvideli da u tom mestu nedostaje uređena pijaca, a trenutno se na malom prostoru nađe svega nekoliko prodavaca, koji imaju improvizovanu tezgu i nalazi se na privatnom posedu.
U razgovoru s meštanima, došli smo do zaključka da su mišljenja podeljena. Neki su se složili da bi bilo dobro da tu postoji uređena pijaca, poput Satelitske ili Futoške, dok drugi kažu da godinama to što im treba kupuju direktno od proizvođača jer se svi uglavnom poznaju i zna se koja kuća šta ima da ponudi.
Razgovarali smo na tu temu s direktorom JKP „Tržnica” Dušanom Bajićem, koji kaže da većina pijaca u prigradskim naseljima uglavnom i ne radi svih sedam dana u nedelji, ali da, s njihove strane, dobra volja za uređenjem pijace postoji, no, to nije njihova odluka.
– Iz mesne zajednice Rumenka nam se još niko nije javio s tom idejom o preuzimanju, a nije u našoj nadležnosti da se mešamo jer prvo Skupština grada mora da donese odluku da nas zadužuje za tu pijacu – kaže Bajić. – Kada bi se poteglo to pitanje i kada bismo dobili dozvolu da „preuzmemo” pijacu u Rumenki, naš jedini uslov bi bio da nam se obezbedi pravo na zapošljavanje dovoljnog broja radnika za taj posao. Dobra volja je uvek prisutna jer znamo da radimo taj posao i organizovaćemo se za 24 sata.
Kako kaže naš sagovornik, „Tržnica” je na upit Grada 2017. godine izrazila spremnost da preuzme sve pijace koje se organizuju u naseljenim mestima u okolini, a na teritoriji grada, bez obzira na to da li one donose dobit ili gubitak. Ipak, njihov posao nije samo da zarađuju već i da organizuju posao i vode računa o toj delatnosti, u ime Grada.
– Shodno tome, ne tražimo dodatne pare jer mislimo da možemo delimično pokriti te pijace sopstvenim novcem, jedino smo tražili da nam se obezbedi dovoljan broj ljudi jer je firma svojevremeno imala 205 zaposlenih, a sada smo na 188 – rekao je Bajić. – U tom prelaznom momentu smo baš preuzimali na sebe dve pijace: petrovaradinsku i kameničku. Kada je ukinuta pijaca u Kamenici, koja je bila na privatnom zemljištu, mi smo za 24 sata organizovali novu na Starom trgu i pokrili smo tu delatnost, tako da samo preuzimanje nije problem, ali problem nam je nedostatak radne snage.
Po njegovim rečima, firma oskudeva u najneposrednijim izvršiocima, a to su čistači, perači, spremačice, portiri i slično. To preduzeće trenutno je zaduženo za deset pijaca: Futošku, Limansku, Detelinarsku, Temerinsku, Satelitsku, Kvantaš, Najlon, Riblju, Petrovaradinsku i Kameničku.
I. Mikloši