ЦВЈЕТИЋАНИН Нови Сад ће остати престоница младих
Град ће и ове године наставити да брине о потребама младих као и о спортским активностима школараца те ће у ту сврху из градске касе бити издвојено 626 милиона динара.
За годишње и посебне програме спортских удружења, закуп простора у спортским халама као и такмичења намењено је 418 милиона динара, за реализовање школског и предшколског спорта 23, за споровођење омладинске политике 26, док је за програм „Нови Сад – Омладинска престоница Европе 2019” планирано 14,3 милиона динара из градског буџета и додатних 145 милиона динара из републичког.
По речима члана Градског већа за спорт и омладину Огњена Цвјетићанина, Нови Сад је направио велики помак у односу на раније године када је политика младих била сведена на демагогију. Током прошле године, када је наш град носио титулу Омладинске престонице Европе, млади су добили много, али је најзначајнији Локални акциони план (ЛАП), у чију израду су били укључени да би се што јасније могао чути њихов глас и да би Град разумео њихове потребе.
– Током 2019. године Савез удружења ОПЕНС је организовао бројне активности у којима је учествовало више од 100.000 младих, како из наше државе, тако и из региона – наглашава Цвјетићанин. – Међу такве програме спада „ОПЕНС стартапуј се”, током којег су млади од искусних предузетника сазнали како да покрену сопствени бизнис, интерактивни квиз о знаменитим Новосађанима „Млади људи – велика дела”, подстицали смо и уличну уметност кроз осликавање бројних мурала, али смо организовали и обуке о превенцији насиља у партнерским везама и увели програм партиципативног buyеtiranja за средњошколце. Свима је у сећању остао спектакуларан „Фестивал боја” на Штранду, те кошаркашки турнир „три на три” на Тргу слободе, као и промоција урбаних екстремних спортова.
Међутим, и даље има изазова с којима се млади сусрећу, а пре свега су то незапосленост, недостатак радног искуства, негативан утицај друштвених мрежа и bеzbеdnnost у најширем смислу.
– Увек може боље и више, а посебно морамо ставити акценат на информисање младих о томе шта им град нуди и да нађемо начин да их мотивишемо да се масовно укључе у омладинску политику – каже Цвјетићанин. – Да бисмо у томе успели, у току је изградња једног од највећих градских пројеката – Youth полиса у Кинеској четврти. Он ће бити центар и прозор младих у свет одраслих, где ће имати слободу да раде онако како су замислили, да покажу креативност, а Град ће стати иза њих и бити им ветар у леђа. Вођени позитивним искуством када је реч о титули Омладинске престонице Европе, градоначелник Милош Вучевић и премијерка Ана Брнабић дошли су на идеју да на нивоу републике сваке године други град буде проглашен омладинском престоницом, односно да се садржаји за младе не сведу на Нови Сад или Београд него да се равномерно развијају и други региони.
Спенс ће бити потпуно обновљен
У протеклом периоду много тога је урађено кад је реч о градској спортској инфраструктури јер је изграђена вишенаменска спортска хала у Петроварадину, реконструисано је више од 30 спортских терена, као и бројне теретане на отвореном и дечја игралишта.
– Увек се спомиње и поставља питање изградње нових спортских хала и базена, али, као што је и градоначелник Милош Вучевић напоменуо, потребно је мислити и на њихово одржавање – наглашава Цвјетићанин. – Град се шири и наравно да је потребно још спортских хала и базена, али не треба бити непромишљен, већ градити према плановима, пројектима и могућностима буџета.
Осим тога, први пут од изградње, односно од 1981. године, Спенс ће бити потпуно реконструисан. По Цвјетићаниновим речима, градоначелник Вучевић је једини који је осим Спенса, озбиљно схватио обнову стадиона „Карађорђе” да би град ишао у корак с Европом и потребу за изградњу јединственог атлетског стадиона који би изнедрио нове шамионе попут Иване Шпановић.
Када је реч о школарцима, остварени су значајни резултати јер се током 2019. године у физичку активност укључило око 3.000 нових ученика који се нису бавили додатним vannastavnim спортским активностима. Осим тога, за њих се организује више јавних наступа, на којима имају прилику да покажу знање, вештине и имају част да представе своју школу на такмичењима. Такав догађај био је и прошлогодишњи Соколски слет, који је у наш град враћен после 75 година.
По речима Огњена Цвјетићанина, Град је још пре неколико година препознао потенцијал који се крије у младим спортистима. Због тога је покренут бесплатни пројекат „Спорт у школе”, који је замишљен као база окупљања и ангажовања деце у школама, а Нови Сад је једини у држави који тако нешто организује. Уз то, Град сваке године новчано помаже једну школу да би њени ученици нижих разреда прошли обуку пливања.
– За неколико месеци бићемо домаћини Олимпијских игара ученика Србије и сигуран сам у то да ће све протећи у најбољем реду јер имамо неопходно искуство, пошто смо прошле године били домаћини Спортских игара младих, док смо 2018. организовали Спортску олимпијаду школске омладине Војводине – подсећа Цвјетићанин, наглашавајући да ће у мају град угостити 7.000 учесника Олимпијских игара ученика. – Нови Сад има одличну инфраструктуру за организацију великих такмичења те ће ученицима на располагању бити спортске хале, школске сале, градски базени, Спенс... Осим тога, Олимпијада ће бити добра промоција града и потврда да настављамо да улажемо у младе и спорт, а биће то и круна нашег рада на програму „Спорт у школе”.
Осим Олимпијских игара ученика Србије, Новосађане очекује богата спортска година, а међу најзначајнијим такмичењима биће спортско такмичење за студенте „Еуројада” и Јуниорско светско првенство у самбоу. Наравно, биће организована и традиционална такимчења, попут Новосадског маратона, планинског маратона на Фрушкој гори, бројних меморијалних турнира, бициклистичких трка, пливачких такмичења.
С. Ковач