Цивилна заштита фактор сигурности
Светски дан цивилне заштите, 1. март, обележен је јуче, а тим поводом у седишту Јужнобачког управног округа одржана је седница представника локалних самоуправа и институција у служби цивилне заштите.
Сектор Министарства унутрашњих послова Републике Србије за ванредне ситуације, у сарадњи с начелницима управних округа и градоначелницима, обележава тај дан да би се подигла свест о важности безбедносних и заштитних мера у случају елементарних непогода и других несрећа и опасности, као и значају припремљености грађана на све то.
Начелник Јужнобачког управног округа Милан Новаковић каже да је цивилна заштита дуго била неправедно запостављена, али да се последњих неколико година интензивно ради на организовању јединица цивилне заштите, као и на подизању свести грађана о важности безбедносних и заштитних мера.
Заменик градоначелника Срђан Кружевић истакао је да је Град ове године за опрему и обуку јединица цивилне заштите издвојио око 40 милиона динара.
– Процес образовања јединица цивилне заштите опште намене почео је 2012. године, и то је био велики помак у односу на ранији период – рекао је Кружевић, и додао да се нада да неће бити много повода да друштво спозна значај цивилне заштите. – За територију Новог Сада предвиђена је јединица од 72 вода, с 2.520 припадника.
Према речима начелника Управе за ванредне ситуације Драгана Цветићанина, да би се успоставио правовремен и ефикасан одговор друштва на изазове и ризике, треба оснажити сектор цивилне заштите, а МУП Србије, преко Сектора за ванредне ситуације, интензивно ради на томе.
– Формиране су специјализоване јединице, и сви припадници су обучени и спремни да реагују у ванредним ситуацијама – рекао је Цветићанин.
Он је објаснио то да су те јединице, уз постојеће снаге Сектора за ванредне ситуације, део интегрисаног система заштите и спасавања и важно је то да буду спремне да одговарајуће и правовремено реагују.
Ј. Вукашиновић