„Центар за омладински рад” – део платформе за креирање дугорочних промена
– Ова година ће проћи, као и 2020, а титула Омладинске престонице Европе ће постати нека врста успомене или оно чега ћемо се радо сећати, али нешто ипак мора да остане иза ње, и управо због тога Центар за омладински рад ЦЗОР и постоји, заправо, због ствари које ће дугорочно да остану – прича за „Дневник” Игор Стојиловић, члан ЦЗОР-а, организације која је, уз још њих пет, била темељ за оснивање Савеза удружења Омладинске престонице Европе Нови Сад „Опенс 2019” и донела нашем граду ту важну титулу.
– За нас није та титула била мотив да се укључимо у оснивање ОПЕНС-а, већ смо желели да креирамо механизме који ће да помогну. Нешто што ће да стоји иза ње саме. Ми смо инсистирали на омладинском центру, који се сада гради у Кинеској четврти. Нови Сад не може бити престоница младих, ако нема омладински центар. Тражили смо да, осим нас, и неки други људи и организације преузму одговорност. Изузетно нам је драго што смо део платформе за креирање неких дугорочних промена.
ЦЗОР је настао 2001. године, када је био део велике мреже „ПРОНи Балкан институт”, иницијативе из Шведске која је дошла на ове просторе у жељи да потенцијално реши конфликтне ситуације које су тада биле актуелне на нашим просторима. Идеја је била да се повећа ниво људских права и акционог учешћа младих. Главна окосница ЦЗОР-а од почетка је био плански и континуирани рад с младима, односно да се, користећи одређене методе, развијају њихови ставови, вештине, знања и вредности. Од 2007. та организација у Новом Саду је регистрована управо као Центар за омладински рад. Дефинисали су три стуба, на којима та невладина организација и данас стоји. То су директан рад с младима, затим едукација, те иницирање готово свих важних процеса који су од значаја за креирање одрживог система за младе. Део су различитих мрежа на националном и интернационалном нивоу. Један од пројеката који је ЦЗОР реализовао је Мобилни омладински клуб, који је настао 2016. године. Опремили су брендирани комби различитим материјалима, реквизитима и, заједно с волонтерима и омладинским радницима, кренули у различите делове Војводине и креирали садржаје тамо где је то било неопходно.
– Креирајући сигурна места за младе покушавали смо тада да одговоримо на мигрантску кризу, а сада то радимо у Новом Саду, у удаљеним заједницама као што су Ветерник, Клиса, Адице, Футог... Управо по узору на то, ОПЕНС је покренуо ОПЕНС кампер да би информисао младе о њиховим активностима – казао је Стојиловић. – Мора да се ради на децентрализацији активности. Информисање младих је само једна компонента. Мобилним омладинским клубом покушавамо да решимо проблем недостатка и простора и садржаја за младе у удаљеним срединама.
Кроз програме неформалног образовања ЦЗОР реализује студијски програм којим омогућава стицање знања у области омладинског рада. Другом речима, по шведском моделу едукује све који желе да раде с младима, будући да омладински рад није занимација него занимање. Ускоро ће бити расписан позив за нову генерацију полазника тог универзитетског курса, који је намењен узрасту од 18 до 45 година. Како сазнајемо, знање стечено на њиховом курсу је примењиво у било којој професији у којој се ради с младима.
У ЦЗОР-у тренутно трже волонтере за четири тима – медија тим, координаторе Клуба младих, Мобилни омладински клуб и амбасадоре здравих стилова живота. Конкурс је отворен до 20. априла, а форма и адреса за пријаву могу се пронаћи на њиховом веб-сајту: www.czor.org. Запослених је тренутно седморо, а волонтера више од 50. Кроз њихове програме прошао је много већи број младих активиста. Прилику за волонтирање и учешће у њиховом програму млади ће добити већ 14. маја, када ће у Културној станици „Еђшег” организовати Фестивал неафирмисаних уметника и уметница.
В. Бијелић