Боравак у природи може због крпеља бити непријатан људима
Вечити непријатељи – крпељи, свакодневно кваре забаву љубитељима природе, нарочито у последњих неколико година, када је примећена њихова све већа бројност.
Највеће разочарење пролећних и летњих дана представља сазнање да ти паразити воле сунце и топлоту те су пренамножени углавном од раног пролећа до касне јесени, односно све док су температуре изнад 15 степени, а могу да се јаве чак и зими, уколико је она блага и без снега.
– У амбулантама Дома здравља „Нови Сад” свакодневно имамо пацијенте с убодима крпеља, с обзиром на то да је њихова сезона већ у пуном јеку – рекла је специјалиста-педијатар др Никулина Мијучић. – Пацијенти се јављају у већем броју током викенда, када су одласци у природу учесталији.
Како је додала наша саговорница, техника одстрањивања крпеља је једноставна, а све што је потребно су пинцета и дезинфекционо средство којим ће се санирати место убода након вађења паразита. Свакако, доктори не препоручују његово самостално одстрањивање, изузев у ситуацијама када је особа далеко и није у могућности да стигне до амбуланте за 24 сата, колико је неко оптимално време које може проћи од тренутка убода до доласка у амбуланту. Битно је крпеља одстанити у целости и живог. У сваком случају би се требало јавити лекару да би се случај завео у здравствену докуменатцију и евентуално елиминисала могућност присуства најчешћег обољења које преносе ти паразити – Лајмске болести.
– После сваког боравка у природи на отвореном, неопходно је да родитељи детаљно прегледају децу и ако уоче крпеља, да се што пре јаве у амбуланту – рекла је Никулина Мијучић. – Приликом шетње у природи, треба избегавати високо растиње и лежање у трави. Одећа би требало да буде светлих боја.
Прете из траве и са дрвећа
Крпељи су пауколики паразити величине три до пет милиметара и грађом својих ногу прилагођени су да се закаче на ткиво домаћина. У стању су да ходају по телу и по неколико сати у потрази за погодним местом да сместе своју рилицу и почну да се хране. Присутни су свуда, нарочито у високој трави, приземном слоју рубних шума, испод лишћа, на или у влажној земљи, скривени на листовима и гранама дрвећа и жбуња, те их има уз стазе за шетњу, по излетиштима и парковима, а нарочито се јаве после кише.
Према речима наше саговорнице, још неки од савета како се заштитити од тих досадних крвопија су заштита главе платненим шеширом или капом, а уколико се носе кратки рукави и панталоне, пожељно је напрскати откривене и изложене делове тела природним или синтетичким једињењима која одбијају инсекте, тзв. репелентима. Њихово дејство је углавном два до три сата те је наношење на кожу неопходно поновити више пута, уколико је посета природи дужа.
И. Миклоши: