Бескућницима обезбеђени оброк и кревет у топлом
Ледени талас додатно је закомпликовао ионако тежак живот бескућника. Чим се температуре спусте испод нуле, разлика у броју корисника Дневног боравка за бескућнике, на Булевару Краља Петра II бр. 28ц, више је него очигледна, а по речима социјалне раднице Невене Живанов, последњих дана дневно их дође око 40, што је готово двоструко више од капацитета те установе.
„Временски услови диктирају и број корисника, а они долазе на личну или иницијативу Центра за социјални рад, на основу дојаве грађана, интервенцијом здравствене установе или Полицијске управе“, објаснила је Невена Живанов.
Та прихватна станица отворена је сваког радног дана од 7 до 19, а викендом од 7 до 18 часова. Током боравка за сваког корисника обезбеђен је топли напитак и суви оброк, а осим тога, особље брине и да се бескућници окупају, ошишају, као и да добију чисту гардеробу. О њима свакодневно брину два социјална радника, три неговатељице и неговатељ, два референта превентивно-социјалног рада, фризерка...
Иначе, Прихватна станица ће у току ове године највероватније бити премешетена у већи простор, у Футошкој 46. Пошто је поменути простор руиниран, тачан датум пресељења се још увек не зна, а Невена Живанов се нада да ће на новој локацији имати више места, као и боље услове. По речима наше саговорнице, корисници Боравка су социјално угрожена лица, бескућници, као и ментално недовољно развијене особе.
Ту најчешће долазе особе које су корисници и организованог преноћишта у оквиру Центра за социјални рад. Преноћиште се налази у два контејнера код Центра, у Улици Змај Огњена Вука 16, као и у Темеринској улици 6, које је намењено само женама.„Пре него што први пут оду или се пријаве у преноћиште, бескућници се морају најпре окупати у Свратишту“, напоменула је социјална радица Невена Живанов.
У преноћишту, које ради од 19 сати до 8 изјутра, по речима координаторке Службе за одрасла и стара лица Центра за социјални рад Катарине Столић, има довољно места да буду збринути сви којима је то потребно, а, у крајњем случају, осим лежаја, користиће се и душеци. По њеним речима, у мушком прихватилишту, смештеном у контејнерима код Центра, јуче је било 17 корисника, од укупно 28 места с колико располаже објекат. У женском прихватилишту много је мање корисница, њих четири. Ипак, с обзиром на хладноћу, Катарина Столић каже је тешко предвидети колико ће увече бити корисника.
„У условима тако велике хладноће, пријем је могућ у току целе ноћи и апелујемо на све који немају где да спавају да нам се јаве“, напомиње наша саговорница. „По доласку у преноћиште, корисници добијају вечеру и ноћење у топлом, а када напусте објекат ујутру, могу да оду у Прихватну станицу.“
Анитино хвала и позив за помоћ
Комшије Аните Бошњак из кафића у Темеринској 20 несебично јој помажу већ неко време, тако што јој допуштају да хладне дане проводи тамо. Због тога им је, каже она, бескрајно захвална. У име осталих корисница Преноћишта, Анита је позвала и друге хумане суграђане да им помогну тако што ће им поклонити топлу гардеробу, ципеле за зиму или нешто козметике, које могу донети у тај локал. Њена “сапатница” каже да ни фарба за косу не би била на одмет, а Анита шаљиво додаје да не би одбиле ни облатне.
Преноћиште функционише већ осам година, а већих проблема, како каже Катарина Пролић, до сада није било. Постоје правила кућног реда, а пијана или дрогирана особа не може бити примљена. Једна од дугогодишњих корисница тог прихватилишта је и наша čеtrdеsеttrogodišnja суграђанка Анита Бошњак, која је ту, каже, већ осму годину.
„Сналазимо се како Бог каже, али је с годинама све горе“, признаје она. „Мушкима је мало лакше по овој зими, а нама женама је, због прехлада, још горе. Користићу овај смештај докле год могу и морам.“
Ј. Вукашиновић
Д. Ристић