Beskućnicima obezbeđeni obrok i krevet u toplom
Ledeni talas dodatno je zakomplikovao ionako težak život beskućnika. Čim se temperature spuste ispod nule, razlika u broju korisnika Dnevnog boravka za beskućnike, na Bulevaru Kralja Petra II br. 28c, više je nego očigledna, a po rečima socijalne radnice Nevene Živanov, poslednjih dana dnevno ih dođe oko 40, što je gotovo dvostruko više od kapaciteta te ustanove.
„Vremenski uslovi diktiraju i broj korisnika, a oni dolaze na ličnu ili inicijativu Centra za socijalni rad, na osnovu dojave građana, intervencijom zdravstvene ustanove ili Policijske uprave“, objasnila je Nevena Živanov.
Ta prihvatna stanica otvorena je svakog radnog dana od 7 do 19, a vikendom od 7 do 18 časova. Tokom boravka za svakog korisnika obezbeđen je topli napitak i suvi obrok, a osim toga, osoblje brine i da se beskućnici okupaju, ošišaju, kao i da dobiju čistu garderobu. O njima svakodnevno brinu dva socijalna radnika, tri negovateljice i negovatelj, dva referenta preventivno-socijalnog rada, frizerka...
Inače, Prihvatna stanica će u toku ove godine najverovatnije biti premešetena u veći prostor, u Futoškoj 46. Pošto je pomenuti prostor ruiniran, tačan datum preseljenja se još uvek ne zna, a Nevena Živanov se nada da će na novoj lokaciji imati više mesta, kao i bolje uslove. Po rečima naše sagovornice, korisnici Boravka su socijalno ugrožena lica, beskućnici, kao i mentalno nedovoljno razvijene osobe.
Tu najčešće dolaze osobe koje su korisnici i organizovanog prenoćišta u okviru Centra za socijalni rad. Prenoćište se nalazi u dva kontejnera kod Centra, u Ulici Zmaj Ognjena Vuka 16, kao i u Temerinskoj ulici 6, koje je namenjeno samo ženama.„Pre nego što prvi put odu ili se prijave u prenoćište, beskućnici se moraju najpre okupati u Svratištu“, napomenula je socijalna radica Nevena Živanov.
U prenoćištu, koje radi od 19 sati do 8 izjutra, po rečima koordinatorke Službe za odrasla i stara lica Centra za socijalni rad Katarine Stolić, ima dovoljno mesta da budu zbrinuti svi kojima je to potrebno, a, u krajnjem slučaju, osim ležaja, koristiće se i dušeci. Po njenim rečima, u muškom prihvatilištu, smeštenom u kontejnerima kod Centra, juče je bilo 17 korisnika, od ukupno 28 mesta s koliko raspolaže objekat. U ženskom prihvatilištu mnogo je manje korisnica, njih četiri. Ipak, s obzirom na hladnoću, Katarina Stolić kaže je teško predvideti koliko će uveče biti korisnika.
„U uslovima tako velike hladnoće, prijem je moguć u toku cele noći i apelujemo na sve koji nemaju gde da spavaju da nam se jave“, napominje naša sagovornica. „Po dolasku u prenoćište, korisnici dobijaju večeru i noćenje u toplom, a kada napuste objekat ujutru, mogu da odu u Prihvatnu stanicu.“
Anitino hvala i poziv za pomoć
Komšije Anite Bošnjak iz kafića u Temerinskoj 20 nesebično joj pomažu već neko vreme, tako što joj dopuštaju da hladne dane provodi tamo. Zbog toga im je, kaže ona, beskrajno zahvalna. U ime ostalih korisnica Prenoćišta, Anita je pozvala i druge humane sugrađane da im pomognu tako što će im pokloniti toplu garderobu, cipele za zimu ili nešto kozmetike, koje mogu doneti u taj lokal. Njena “sapatnica” kaže da ni farba za kosu ne bi bila na odmet, a Anita šaljivo dodaje da ne bi odbile ni oblatne.
Prenoćište funkcioniše već osam godina, a većih problema, kako kaže Katarina Prolić, do sada nije bilo. Postoje pravila kućnog reda, a pijana ili drogirana osoba ne može biti primljena. Jedna od dugogodišnjih korisnica tog prihvatilišta je i naša četrdesettrogodišnja sugrađanka Anita Bošnjak, koja je tu, kaže, već osmu godinu.
„Snalazimo se kako Bog kaže, ali je s godinama sve gore“, priznaje ona. „Muškima je malo lakše po ovoj zimi, a nama ženama je, zbog prehlada, još gore. Koristiću ovaj smeštaj dokle god mogu i moram.“
J. Vukašinović
D. Ristić