Бадем процветао усред зиме (фото)
У новосадском насељу Мала Карагача необична појава за ово доба године, за јануар месец.
И док се најављује снег ових дана, дрво бадема у делу Петроварадина почело је прво да пупи а потом и да цвета.
Овај бадем обично цвета у пролеће, а ове године ево у јануару месецу. Топло време „преварило” је биљку да крене у процес цветања али од плода ове године неће бити ништа, барем од ове врсте.
Нагле климатске промене и топло време у зимским месецима очиледно су преварили природу.
Осим бадема, како су грађани јавили у многим деловима Србије, први весници пролећа – висибабе такође су почели да цветају, али многе друге врсте цвећа.
Упркос томе што је реч о врло раној сорти, никада до сада та воћка није процветала тако рано.
Наука о бадему
Иначе, наука каже да је дрво бадема листопадно и расте до 8 м висине, а у добрим условима може да нарасте и до 12 м. Подсећа често на дрво брескве. Растећи у висину ствара широку крошњу у облику пирамиде. Стабло је пречника до 30 цм, кора му је у младсти веома глатка и сиво зелене боје, а касније постаје светло сива и љускава. Корен му је добро развијен. Листови су на дрвету смештени наизменично и налазе се на петељкама дугим од 2 до 3 цм. Цветови бадема имају пет латица, беле или светло розе боје, и формирани самостално или у паровима, а занимљиво је да се појављују пре листова током раног пролећа.
Плод бадема је величине од 3 цм до 6 цм, има зелену опну која се распукне кад дође до зрења, а налази се на краткој дршци. Боја коштице бадема и језгра која се налази унутра углавном варира и то зависно од сорте, као и од услова у којима је расла. Животни век бадема траје и до 130 година.
Врсте бадема
Постоје две основне врсте бадема, тј. групе сорти, а то су слатки бадем (Прунус amygdalis дулцис) и горки бадем (Прунус amygdalis амара). Слатки бадем је врста која се једина користи у исхрани, док је горки нејестив и од њега се прави бадемово уље.
М. К.