overcast clouds
13°C
15.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Аутомобил паркирај, околину сачувај

23.06.2018. 15:26 15:27
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Кампања „Аутомобил паркирај, околину сачувај” покренута је  на платоу на Тргу републике са жељом да се укаже на штетан утицај саобраћаја на животну средину и неопходност развоја еко-мобилности у Србији.

Уз поруку „Промени себе, не природу”, као алтернатива аутомобилском саобраћају промовисан је бицикл, чијом се употребом смањују гужве, ниво буке и, што је још важније, загађење у урбаним срединама. Акцију је организовало Удружење паркиралишта Србије, уз подршку Министарства за заштите животне средине и Привредне коморе Србије.

– Ми као удружење се залажемо и промовишемо одрживе видове саобраћаја, као што је јавни градски превоз, бициклизам, пешачење и употреба електричних аутомобила, који су енергетски ефикаснији, мање загађују животну средину и рационалније користе расположиви простор – истакао је председник Управног одбора Удружења паркиралишта Србије Раденко Вуковић. – У том смислу, добро осмишљено управљање паркирањем може донети вишеструке здравствене, економске и еколошке користи.

По његовим речима, основна идеја је обилазак још петнаестак градова у Србији, међутим, кампања је с разлогом покренута у Новом Саду. Наиме, Град је, заједно с Јавним комуналним предузећем „Паркинг-сервис”, развио пројекат „НС бајк”, који може бити пример осталим градовима.

– Чињеница је да аутомобили представљају озбиљан проблем, поготово у неким градовима у Србији – рекао је државни секретар Министарства за заштиту животне средине Драган Јеремић. – Имамо градове у којима је 160-170 дана годишње појачано загађење, а надам се да ће овакве акције допринети да се подигне свест о томе и докаже људима да аутомобилом не морамо ићи у продавницу. Све што је у кругу од два километра може се обавити пешке, као и бициклом. У Словенији, рецимо, људи иду пешке где год могу, а ми аутомобилом идемо где год можемо. То је нешто што морамо да променимо, у супротном – нема побољшања.


Новосађани масовно користе бицикл

Управо са свешћу о очувању животне средине, ЈКП „Паркинг-сервис” развио је алтернативни превоз у граду, односно превоз бициклима. Већ осам година суграђани користе бицикле „НС бајк” система, који чини 13 станица на којима се бицикл може изнајмити, а у скорије време биће отворена и 14.

– Да је систем заживео, говори и чињеница да тренутно имамо 5.000 регистрованих корисника и око 20.000 изнајмљивања у току сезоне – рекао је дирктор ЈКП „Паркинг сервис” Стеван Лугоња. – На тај начин успели смо да мотивишемо људе да користе бицикле. Веома је важно истаћи и за похвалу је да имамо много суграђана који не користе аутомобиле.

Ово предузеће је прошле године поставило и први пуњач за електричне аутомобиле у Новом Саду.

– Можда нам се будућност електричних аутомобила чини далека, међутим, ми, као одговорно предузеће, морамо све учинити да људима приближимо оно што се дешава око нас, да животну средину сачувамо и да је што здравију препустимо генерацијама које долазе – закључио је Лугоња. 


Члан Градског већа за саобраћај и путеве Александар Кравић рекао је да се Нови Сад не убраја у најзагађеније градове, а један од разлога свакако јесте добро регулисан саобраћај.

– Највећи проблем нашег града је паркирање ближе центру. У скоријем плану су две гараже, подземна и надземна, за шта би израда плана и добијање грађевинске дозволе требало да буде реализовано током ове године. Неколико гаража је у плану на Подбари, а на Булевару Европе, код Нове Детелинаре, и подземна гаража. Нови Сад је град с убедљиво највише бициклистичких стаза у Србији, а ми настављамо да их градимо. У том смислу, у плану је и повезивање приградских насеља.

Наредну годину дана кампања ће обухватити све регионалне центре у Србији да би промовисала употребу бицикла као превозног средства, коришћење јавног превоза и електричних аутомобила, постављање пуњача на приступачним местима и изградњу „зелених” гаража. Спроведена је у сарадњи с представницима локалних самоуправа и локалних паркинг-предузећа, који ће представити своје планове и активности, али и применити примере добре праксе који су заживели у другим градовома Србије.

Текст и фото: Б. Павковић

Пише:
Пошаљите коментар