Архив Града – значајни детаљи новосадске историје: Први тон филм
Када је снимљен и приказан први филм у нашем граду још увек је актуелна и занимљива тему за истраживаче који се баве тим пољем културног наслеђа Новог Сада.
По речима директора Историјског архива града Петра Ђурђева, врсни познавалац теме, Боривоје Миросављевић је пронашао да је у београдским „Малим новинама” од 25. децембра 1897. године (6. јануара 1898. по новом календару) објављено да је за Божић приказан „у великој новој сали Тричкове кафане на Теразијама Едисонов 'Витаскоп' (кинематограф) с новим, оригиналним, још невиђеним живим сликама природних боја”.
– Из те вести дознајемо да је тада приказан „Долазак влака на новосадску железничку станицу”. Нажалост, тај филм није пронађен, а не зна се ни аутор снимка – каже Ђурђев, напомињући да се мисли на железничку станицу која се налазила на данашњем простору Лиманске пијаце. – Миросављевић је пронашао податак да је лист „Верник” у октобру 1896. године објавио вест о одржавању нечег што би се можда могло назвати претечом биоскопске представе. Наиме, тад је најављено да ће се 26. и 27. октобра у Позоришту Дунђерског одржати прва „вештачка представа”, односно приказивање уметничких слика. То би значило да су Новосађани само годину након приказивања прве филмске пројекције у Паризу имали прилику да виде покретне слике.
Захваљујући истраживању историчарке Марије Ђуричанин, утврђено је да је прва права биоскопска сала, изграђена искључиво у ту сврху, била зграда биоскопа „Аполо”, у дворишту старог здања „Hayićеvе зграде”, на Тргу слободе 2.
– Власник је била фирма „Аполо пројектограф” Д. Д., с новосадским адвокатом и будућим градоначелником др Стеваном Адамовићем на челу – објашњава Ђурђев. – Обртница и дозвола за рад издате су 1910. године, након детаљног комисијског преледа, а отварање бископа и прва пројекција одржани су 16. јануара 1910.
Предузеће „Аполо” наставило је да прати светске трендове, те је тако 1930. године у Нови Сад стигао и тон-филм.
– Први тон-филм приказан у нашем граду било је америчко остварење „Певајућа луда”, који је изазвао велико интересовање – открива наш саговорник. – Сала је prеthodno реновирана, опремљена најсавременијом опремом купљеном у Немачкој. Тиме су Новосађани доказали да су знали и умели да прате светске трендове и да наш град на пољу кинематографије није заостајао за европским трендовима.
С. Ковач
Фото: Историјски архив ГНС
Пројекат „Нови Сад, културно-историјска баштина” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац