Архив града: Сећањем на животе страдалих устајемо против злочина
НОВИ САД: Рација у Новом Саду почела је 21. јануара 1942. године око 6 часова. Град је био опкољен већ 20. јануара 1942. године, телефони нису радили, а плакатима је обнародовано да ће се од 21. до 23. јануара извести рација. Ипак, по тексту плаката нико није могао ни да наслути шта мађарски окупатори намеравају да ураде.
Уведен је полцијски час, био је забрањен саобраћај и окупљање на улицама и у домовима, а у набавку се могло ићи појединачно, средином улице од 8 до 18 сати. За извођење рације одређена је Друга оружана група под командом пуковника Јожефа Грашија, 150 жандармских и 90 полицијских патрола.
Према речима директора Историјског архива града Петра Ђурђева, добро је познато кроз које страхоте је Нови Сад прошао током окупације у Другом Светском рату, као и методологија и начин на који је изведен тај масовни ратни злочин.
- Политика отвореног антисрбизма и антисемитизма водећих људи ондашње Мађарске направиле су масакр у Бачкој, који се памти - напомиње Ђурђев. - Када се данас говори о тим трагичним дешавањима, најчешће се износе подацио о броју убијених. Нажалост, у деценијама које су прохујале као да смо заборавили приче о жртавама. Морамо се подсетити живота суграђана, оних који су тада страдали, јер је то кључно како бисмо схватили шта смо изгубили. Тако и њима враћамо изгубљено достајанство, пружамо дужни пијетет и устајемо против злочина јер спречавамо да ти људи буду заборављени.
Према речима Ђурђева, међу страдалима био је Лазар Љубојев (1893−1942) који је живео у Дударској улици (данашња Дожа Ђерша) и био је познат у граду као врстан пекар. Трећег дана погрома, 23. јануара. 1942. године, рука смрти је закуцала и на његову капију. У масакру убијен је Лазар, његова супруга Маргита (рођена Бониш) као и њихова деца: Стеван (1919), Ђорђе (1922), Младен (1925), Петар (1928) и ћерка Мирјана (1929). Познати адвокат и градски саветник др Аладар Санто (1884 − 1942) је живео у Милетићевој улици. Рођен је у Кули, а дужност подбележник Града Новог Сада обаљао је од 1912. до 1917. године. Мађарске снаге су га погубиле 23. јануара 1942. године заједно са мајком Фани Штајнбах, супругом Емилијом, сином Стеваном и његовом супругом Пирошком, ћерком Кларом и њеним супругом Ендреом Голдштајном.
Смрт није бирала тих дана каже Ђурћев, што илуструје и страдање породице Јована Гонђе Влалукина (1906−1942). Он је радио као гробар на Успенском гробљу које је служило окупаторској војсци као једно од места за масовну егзекуцију Новосађана. Као сведок страшних догађаја убијен је заједно са супругом Љубицом и ћерком Марицом. Трагична је била судбина Мана Рајха (1899 − 1942) који је био трговац из Доситејеве улице. Мађарски војници су 22. јануара 1942. године упали и његову кућу и убили његову супругу Маргиту, ћерке Магдалену и Миру као и двомесечног сина Бертолда. Мано, је преживео покољ и као образован човек који је веровао у постојање правног система је отишао у полицију да пријави злочин. Тада је поново пао у руке својих yеlata након чега је сутрадан био погубљен.
- Чињеница која потврђује да је рација била сурови терор према цивилном, неборачком становништву најбоље илуструју подаци да је најстарија женска жртва убијена у Новом Саду у јануару 1942. године била деведесетједногодишња Јохана Бредер, док је најстарија мушка жртва био Павле Човић који је у том моменту имао 73 године - каже Ђурђев уз поруку “Да се нешто слично више никада и нигде не понови”.
С. Ковач