ПРВИ ПУТ УРУЧЕНА НАГРАДА „САВА СТЕПАНОВ” За лауреаткињу стручни жири изабрао Мишелу Бланушу
У Галерији Матице српске представљена је и први пут уручена Награда „Сава Степанов”, коју додељује новоформирана фондација.
Част да прва прими у руке диплому и плакету с ликом Саве Степанова (1951–2024), недавно преминулог чувеног ликовног критичара, имала је мр Мишела Блануша, кустоскиња Музеја савремене уметности у Београду, и то за изложбу „Дуалност Милене Павловић – Барили“.
Захваљујући на наагради, која се састоји од повеље и плакете, коју је урадио вајар Ђорђе Лазић Ћапша, лауреаткиња мр Мишела Блануша је подсетила на неуморни рад Саве Степанова на истраживању нових уметничких праваца и охрабривању младих стваралаца и кустоса, који је учинио наш културни простор богатијим и динамичнијим.
Она је у први план истакла и његову визију уметности, као поља отвореног за дијалог и експериментисање, оцењујући да ће Сава Степанов остати инспирација свима који делују на нашем културном и уметничком простору.
Изложбу „Дуалност Милене Павловић – Барили“ изабрао је стручни жири који је саставио Управни одбор Фондације Сава Степанов, а творили су га Светлана Младенов, историчарка уметности, Славица Жарковић, историчарка уметности и кустоскиња Савремене галерије у Зрењанину, те др Горан Деспотовски, академски сликар, професор на Академији уметности у Новом Саду и председник СУЛУВ-а.
На уручењу Награде Сава Степанов говорили су др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС, Алекса Ћирић, унук Саве Степанова, као и Светлана Младенов, председница жирија.
Подсетимо, Фондацију је лане основала породица Саве Степанова с циљем да подстакне актере уметничке сцене да се баве кустоском теоријом и праксом. Тиме се испунила и идеја коју је Сава Степанов сам себи одредио као животни циљ: „Желим да иза мене остане траг да сам живео и радио“.
У оквиру свечаности, у име ГМС је, као захвалност за то што је Сава Степанов 2019. године даровао Галерији своју збирку од 75 дела, сликар и помоћник управника ГМС др Данило Вуксановић поклонио је породици Саве Степанова портрет који је том приликом први пут представљен.